הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

"תענוג ללמד נסיכה", אומרת דיאנה שרי מפתח תקוה

כ "ידידה טלפונית", אני מלמדת את רואא תלמידת י"ב מכפר משהד בצפון. נערה מקסימה, שלומדת עברית בקצב מסחרר וסוחפת אותי אחריה. נסיכה אמיתית, חכמה, חרוצה וגם יפה, כפי שעולה בסרטון המצורף. היא רוצה ללמוד רפואה בארץ ויודעת שעליה לשלוט בעברית.

בפעם הראשונה שהתקשרתי לביתה, ענה עלי, אחיה בן ה 23, מהנדס אזרחי שעובד בחברה יהודית ולמד בארץ. הוא סיפר שלא שלט במידה מספקת בעברית, דבר שגרם לקשיים בלימודיו. חבריו היהודים עזרו לו, אך בתחילה חששו לבקר אצלו בכפר. כיום זה השתנה. כולם למדו שניתן לתת אמון והם מתארחים באופן קבוע, זה אצל זה.

רואא למדה לקרוא עברית בבית הספר. הופתעתי לגלות, שלמרות שהיא קראה די טוב, היא לא העזה לדבר בעברית בגלל שאוצר המילים שלה היה דל. מלכתחילה היה לי ברור, שהיא מתכוונת ללמוד ברצינות ולנצל את הכלי העומד לרשותה. שיחתנו הראשונה הייתה ארוכה מהצפוי. לבקשתה, דברנו שוב למחרת, ומאז אנחנו משוחחות חצי שעה כמעט כל יום

עד היום לא ברור לי, אם רואא ידעה מלכתחילה, שקבלתי הנחיות לשוחח איתה רק 20 דקות, פעם בשבוע. פשוט זרמתי עם הקצב שהיא הכתיבה. קבלתי אשור לכך מרכזת המיזם.

אין לנו שעות שיחה קבועות. בדרך כלל, זה נעשה על בסיס זמן פנוי. מסתבר שכאשר הרצון הדדי, תמיד נמצא זמן לשיחה. בדרך כלל, אנו פוסחות על ימים שיש לרואא מבחן. לרוב אין לנו נושאי שיחה קבועים. כל פעם אחת מאתנו מעלה טקסט, או מציעה נושא לשיחה. מבנה השיעור חוזר על עצמו - אני רושמת מילים שרואא לא יודעת, תוך כדי שיחה, ואנו עוברות עליהן בסוף השיעור. אחרי ארבעה חודשים, רואא העשירה את אוצר המילים, קבלה בטחון ומדברת באופן די שוטף.

רואא גרה בכפר של 4000 תושבים. קיימים בו שירותים בסיסיים: מתנ"ס וגם מגרש כדורגל. לבנות הכפר יש קבוצת כדורגל מקומית, שרואא היא חלק ממנה. אנשי המקום עורכים קניות ויוצאים לבלוי, לרוב, בנצרת עילית, כשעתיים נסיעה מהכפר. הם מעדיפים לבלות בערים דוברות ערבית. רוב חייה של רואא מרוכזים סביב הלמודים, בלוי בחיק המשפחה ופגישות עם חברות בכפר.

רואא נערה אינטליגנטית ושקדנית. בטוחני שתגיע רחוק. אני מתכוונת להמשיך ללוות אותה כל עוד תזדקק לי. אין לי ספק שכשתהיה רופאה בבית חולים בארץ, היא גם תערוך קניות בתל אביב ובעוד ערים דוברות עברית...ואם אזדקק, תעשה לי פרוטקציה.

 

רואא מדברת על מיזם ה"ידיד הטלפוני"בסרטון בו צילמה את עצמה