הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

ראיון עם דני בר גיורא , נציג קרן גוטסמן, התורמת העיקרית ל"ידיד לחינוך", על תפקידה של מערכת החינוך בתקופה זו, על הפילנטרופיה ועל "ידיד לחינוך" - מאת: זאביק שני

....והנה חלפה לה עוד שנת לימודים... ...שנת לימודים? היו לימודים?

במועד פרסום המידעון כבר הסתיימה לה שנת הלימודים בכל מוסדות החינוך. כולנו חווינו את הקשיים שבשנה זו, שפגעו בעוצמה עזה יותר מקשיי משבר הקורונה, הן בתלמידים והן במערכת החינוך עצמה.

וכשאנו, כמתנדבי "ידיד לחינוך" צופים בנעשה, חובה עלינו לשאול את עצמנו – כיצד עלינו להמשיך ומה עלינו לעשות? בחיפוש אחר כיוון ותשובות אפשריות, נפגשנו לשיחה עם דני בר גיורא, נציג קרן גוטסמן בארץ, שהיא התורמת  החשובה ביותר ל"ידיד לחינוך".

דני בר גיורא היה בעברו איש הייטק, שמזה שנים עוסק בחינוך ומכיר אותו על רבדיו השונים. בין שאר תפקידיו שימש כמנהל ביה"ס התיכון לאמנויות בירושלים, מנהל בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית, ראש מטה היישום של רפורמת "אופק חדש" במשרד החינוך, וראש מינהל החינוך בירושלים.
קרן גוטסמן, שבר גיורא כאמור מייצגה בארץ, הוקמה על ידי דוד (סנדי) גוטסמן, מבכירי היהודים הפילנתרופים בארה"ב. הוא הקים אותה ביחד עם אישתו רות, במטרה לקדם מיזמים פילנטרופיים בקרב הקהילה היהודית בארצות הברית ובישראל בתחומי החינוך, הבריאות, האמנות והתרבות.
בארץ תורמת הקרן למיזמים ואירגונים רבים. בזכותה הוקמו בירושלים האקווריום ושביל האופניים, וכן מאות ספריות ובתי ספר ברחבי ישראל. בעשור האחרון הפכה קרן גוטסמן להיות תורמת מובילה ומשמעותית במיוחד, ביחד עם "יד הנדיב" ומדינת ישראל, בפרויקט הקמת בניין הספרייה הלאומית החדש בירושלים.
החיבור של קרן גוטסמן ל"ידיד לחינוך" נעשה לפני שנים רבות ע"י פרופ' דויד הרמן ז"ל, שהיה במשך שנים יועץ לקרן בענייני חינוך.

דני, אתה גם איש חינוך. מהם לדעתך האתגרים העומדים כיום בפני מערכת החינוך, וכיצד אפשר להתמודד עימם?

"ישנם נושאים רבים שיש לטפל בהם ושהיה צורך לטפל בהם כבר לפני שנים, כשמעמד המורה ומעמדם של מנהלי בתי-הספר הוא בין החשובים שבהם, אלא שכיום, מה שהכי מטריד אותי  הוא החרדה להמשך קיומה של מדינת ישראל כמדינה ליברלית דמוקרטית. זהו האתגר הכי גדול שלנו, וכתוצאה מכך, גם של מערכת החינוך.
הנושא  הזה מעסיק אותי מבוקר עד לילה, אני עכשיו במסע לימודי בנושא הזה, ומתחיל לחפש רעיונות, איך אפשר לקדם את זה במערכת החינוך.
לדברי בר גיורא אנו מצוייים בתקופת שפל עמוק בעניין המאפיינים הליבראל דמוקרטיים של המדינה. לדעתו זה האתגר המרכזי, ולכן צריך להשקיע כל שקל אפשרי, כדי לשמור על אופייה המקורי של המדינה, כפי שהותווה בהכרזת העצמאות".
ה"ישועה" למשבר שאנו מצויים בו כעת, תגיע לדבריו, "מאיתורם ואיחודם של גופים, פרופסורים  ואנשי חינוך, שתפישת עולמם, והמכנה המשותף ביניהם נשענת על שתי רגליים. האחת – לא מתכחשים לזהות היהודית ולזיקה שלנו כיהודים לארץ הזו, והשניה – לא מפנים עורף לעולם הרעיונות הליבראלי ולרעיונות של קידמה".
המורים זקוקים לקבוצות תמיכה -  מסגרות בהן אפשר לדבר על הסוגיות המטרידות, ולחשוב יחד איך עוזרים למי שמוכנים להתמודד איתן".

אז מהי בעצם מידת ההשפעה של גופים פילנטרופיים על מערכת החינוך?

"מתארגן עכשיו פורום של קרנות פילנטרופיות שעתידה הליבראל דמוקרטי של המדינה מטריד אותן, והן מעוניינות להשקיע במערכת החינוך, כדי לתת לזה מענה, בתוכן גם קרן גוטסמן. אם זה יצליח לעשות משהו משמעותי, אינני יודע, כי היקף התרומות זניח ביחס להשקעה התקציבית של המדינה בחינוך".

נכנסת לתפקידך בשנה האחרונה, שהיא לא פשוטה כלל ומלאת בעיות. הקרן שאתה מייצג אותה נרתמה לעזרה גם בעוד תחומים?

"מכיוון שמרבית השנה הזו היא  זמן מלחמה, אני יכול לומר שלקרן היה חשוב מאוד לתמוך ולסייע ככל יכולתה במצב החירום אליו נקלענו. זה כלל תמיכות רבות במסגרות חינוך במרכזי המפונים, ובתמיכה במערכות חינוך ברשויות שנפגעו, וגם תרומה רבה  לבריאות הנפש ולשיקום.
אנחנו חברה בטראומה מתמשכת, ואחד האתגרים העומדים בפני המערכת הוא החוסן הנפשי של התלמידים, וזה חשוב יותר מידיעת מקצוע כזה או אחר. אין כיום כיתה בבי"ס כלשהו שאין בה תלמיד המצוי במצוקה באופן ישיר או עקיף, ולכן יש חשיבות רבה לזהות מצוקות ולטפל בהן".

והיכן לדעתך נמצאת ידיד לחינוך בתוך כל מה שאמרת?

"'ידיד לחינוך" היא מתנה ענקית לבתי הספר. יש כאן עיניים מבוגרות שרואות עיניים של ילד, וככל שנוכחותם של  מבוגרים  רבים יותר בביה"ס תהיה גבוהה יותר,  גדל הסיכוי שעיניי מבוגר יוכלו לזהות מצוקה בעיניים של ילד.
אני חושב שהדבר המרכזי  שקוסם לקרן גוטסמן בארגון "ידיד לחינוך" הוא שיש כאן 'כפל מבצעים', גם תמיכה בבתי הספר וגם תמיכה בפנסיונרים.