הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

"כמעט פרשתי" - ד"ר אבי צפרוני מספר על חוויה מתקנת

ההודעה על מיזם ה"ידיד הטלפוני "שבתה את לבי. בשמחה נעניתי להשתתף. בציפייה דרוכה המתנתי להודעה על התלמיד שעמו אנהל את השיחות. התרגשתי לקראת שיחותיי עם מי ששובץ אלי ועם קבלת ההודעה, מיד התקשרתי אליו, כדי לתאם מועד קבוע לשיחות, אבל הוא התחרט. סיפור דומה חזר עם עוד שני תלמידים. אלמלא איה, רכזת המיזם ב"ידיד לחינוך", שעודדה את רוחי לא להרים ידיים, הייתי פורש.

התקשרתי לתלמיד הרביעי, שמסרה לי איה, במטרה לתאם עמו מועד לשיחות. כבר לא פיתחתי ציפיות, הייתי בטוח שהתסריט יחזור על עצמו. למרבה הפתעתי, נפלה בחלקי זכייה גדולה: תלמיד יב', שלמרות גילו הצעיר (17) - הוא אדם בוגר בנפשו, ברוך כישרונות - צייר וכותב שירה, אינטלקטואל, וכמובן, תלמיד מצטיין, בחור כלבבי!

היום זו שיחתי ה- 14 במספר, נכון לכתיבת שורות אלה.

בשיחותינו עלה מגוון רחב של נושאים: החל ממשפחתו וההתמודדות עם הקורונה, המשך בלימודיו, בתכונותיו ובשאיפותיו האקדמיות, וכלה בנושאי הגות העומדים ברומו של עולם.

התלמיד הינו בעל מודעות עצמית גבוהה ביותר, הוא היטיב לתאר את נקודות החוזק שלו ואת הנקודות טעונות השיפור. קווי הדמיון בין תכונותיו, כפי שתיאר אותן, לבין תכונותיי - ממש ריגשו אותי. קיבלתי תמונת ראי של עצמי, כולל הדיאטה הצמחונית שגזרנו על עצמנו מסיבות אידיאולוגיות.

במהלך שיחותינו הוא העביר אליי את ציוריו המדהימים וקרא בפניי שירים פרי עטו, שירים מקסימים!

שליטתו בשפה האנגלית מדהימה, הלוואי עליי! כאשר התקשה לומר משהו בעברית, הוא תרגם זאת לאנגלית. לא תמיד ידעתי את הפירוש, כי אוצר המילים שלו באנגלית גדול הרבה יותר משלי. הוא מרבה לקרוא בשפה האנגלית, ואכן הוא אדם רחב אופקים.

הוא נרשם ללימודי ספרות אנגלית באוניברסיטה, ושאיפתו היא להיות מרצה לאנגלית באוניברסיטה.

אין לי ספק שהוא יממש את שאיפתו, לאור הכישורים הרבים שבהם הוא בורך.

הנושאים השונים שעלו בשיחותינו תרמו לקירוב הלבבות בינינו, ואני מאמין, שתרומת המיזם היא לא רק חיזוק השליטה של התלמידים הערבים בשפה העברית. יש למיזם ערך נוסף - למתנדבים ולתלמידים בהסרת דעות קדומות ותפיסות סטראוטיפיות, מתוך אמונה מוצקה בדו - קיום בין היהודים לערבים במדינת ישראל.