הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

ידידי החינוך בקריית אונו פוגשים את הרמב"ם

מאת: רחלי משקובסקי

 לקבוצה הפועלת בקריית אונו התווספו השנה חברים חדשים, שהוצבו כבר בבתי הספר השונים, וגם הם, כמובן, השתתפו בכנס פתיחת השנה של המתנדבים בראשותה של חבצלת פלד, שהתקיים בבית המתנדב בעיר.

במרכז המפגש ניתנה הרצאה בהתנדבות על ידי רלי יעקובוביץ, מטפלת הוליסטית מוסמכת ובוגרת תכנית הכשרה ברפואה תזונתית של המרכז לרפואת הרמב"ם. רלי היא גם בתו של מתנדב בקבוצה, שלמה כהן הירושלמי.
יעקובוביץ העלתה כמה תובנות מעניינות על פי הרמב"ם, למשל: על פיו, רצוי שלא לאכול עד שובע מוחלט, שכן, לצורך העיכול, יש לערבל את האוכל, כדבריה, כמו במכונת כביסה. כאשר הקיבה מאד מלאה, יכולת העירבול נפגמת.. ובלשון הרמב"ם: " ורוב החולאים שבאים על האדם אינם אלא...מפני שהוא ממלא את בטנו ואוכל אכילה גסה..."

טיפים נוספים, הידועים היום, אבל כבר הרמב"ם דיבר עליהם, הם בנוגע לשתיית מים בזמן האוכל, וזאת על מנת שלא לדלל את מיצי הקיבה. הזמן הרצוי לשתייה הוא חצי שעה לפני הארוחה ומספר שעות אחריה. רצוי ללעוס היטב, ולהימנע מאכילה סמוך לשעת הלילה ובמיוחד דברים מתוקים.

הרמב"ם ידע גם את ערכה של פעילות גופנית הטובה לבריאות, וכך כתב: "וכל מי שהוא יושב לבטח, אפילו אכל מאכלות טובים... כל ימיו היו מכאובים וכוחו תשש". אפילו הפסקות תנועה של דקות ספורות מפעם לפעם למי שעובד בישיבה, אמרה יעקובוביץ, מועילות לבריאות. והכי חשוב - לצחוק, לשיר, לרקוד ולבלות בחברת אנשים אופטימיים ולא "מבאסים".