הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

רשמים ממפגשים ראשונים מלמדים ומעשירים של ספרני אזור אלון ואזור ברוש

אזור אלון

כנס השקה של מיזם "ידיד לספריות" באזור "אלון" נערך בתחילת חודש ספטמבר בהובלתן של חומי רקם ורונית גבריאלי, מובילות המיזם באזור. בכנס הוצג בפני המשתתפים  המבנה הפיזי הרצוי והנכון של ספריה כגון: אזור השאלת הספרים, אזור עיון, בו יכולים התלמידים להכין עבודות, אזור מחשבים ועוד. הובהר ופורט מקומם של שרותי הספרייה בקרב התלמידים.

מתנדבי ספרייה ותיקים העלו רעיונות וסיפרו מניסיונם למתנדבים החדשים. בין ההצלחות שסופרו היה קיום שעת סיפור לכל הכתה - שעה שתתקיים בספרייה או לחילופין בחדר הכתה. בעקבות פעילות כזו, כך סיפרו,  מגיעים ילדים אל הספרייה ומבקשים את הספר ממנו הקריאה להם המורה או הספרנית, וכשהם נשאלים מהיכן ידעו על הספר, הם משיבים: "המורה סיפרה לנו".

מקומה של הספרנית, לדברי הספרנים המתנדבים, מתבטא בין השאר בהתעניינות בילד ובמה שקרא, והאם נהנה מהספר. הספרנית ניגשת איתו אל המדפים, רואה במה הוא מתעניין ועוזרת לו לבחור ספר.

"חשוב שהילדים ירגישו שאיכפת לנו שהם יבואו", אמרה אחת הספרניות המתנדבות.

לעיתים גם מגיעים ילדים להתייעץ עם הספרנית, כיצד להגיש עבודה שהוטלה עליהם

ישנן כיתות בהן הונהג, שילד מספר לחברים על ספר שקרא, וזה מהווה מעין המלצה לאחרים. המיוחד בפעילות כזו הוא בכך, שכאן בן גילם של הילדים הוא הממליץ ולא אדם מבוגר.

מאירה ענבל, מתנדבת המתמחה בעיצוב, סיפרה על חשיבות הצד האסתטי בעיצוב הספרייה וכיצד ניתן לעשות זאת. בין השאר הציעה להיעזר במורה לאמנות של בית הספר.

פינות בספרייה


עיצבה מאירה ענבל

 

אזור "ברוש"

מפגש ספרני "ברוש" נערך בספרייה הציבורית הגדולה של תל אביב -  בית אריאלה, וכלל סיור מעניין באגף
ספריית הילדים שבמקום. הספרייה משמשת גם כמרכז תרבות. בנוסף לספרי הילדים הרגילים, יש בה אוספים ישנים כמו הספרייה הפרטית של לאה גולדברג ואפילו אוספים של יהודה אטלס שבעת שעבר דירה, תרם חלק גדול מהאוסף שלו.

הספרייה משרתת גם סטודנטים וחוקרי ספרות ומארחת קבוצות וכיתות בתי ספר מהגן ועד כיתות יב. היא מחולקת לאזורים כמו אזור הגיל הרך, אזור עיון ועוד. הילדים מקבלים הדרכה איך לחפש ספרים.

חשיבותו של סיור כזה לספרנים המתנדבים הוא ברעיונות שהמתנדבים יכולים לאמץ במלואם או בחלקם, לספריות שלהם, בהתאמה לביה"ס ולאוכלוסייה. מעבר להחלפת ספרים, מתקיימים בספרייה מפגשים עם סופרים, ועוד פעילויות שונות ומגוונות מיוחדות לילדים כמו סדנאות יצירה. בביקורנו ראינו מיניאטורות שיצרו ילדים בהדרכתה של תלמידת יב, מאי שירי, בעקבות ספרי ילדים. סדנא מעניינת נוספת נקראת: ילדים מספרים לילדים, בסדנא לומדים הילדים איך לספר סיפור לילדים אחרים.

בספרייה יש גם פינת תיאטרון. הילדים ממחיזים בעקבות ספור כלשהו שקראו, כשלרשותם אביזרים ותלבושות.

אזור חדשני, הבא לענות על שנוי הרגלי הקריאה של הילדים הוא המייקטק – איזור ליצירה דיגיטלית  עם מדפסת תלת מימד. את ההנחייה במקום עושים ילדים מכתה יא במסגרת מחוייבות אישית.

יהודית לבקוביץ, האחראית על נושא הספריות באזור "ברוש" של "ידיד לחינוך", הציגה בפני הנוכחים פוסטר יפהפה מודבק על קאפה להצבה בכל ספרייה בה פועלים מתנדבי העמותה – יוזמה הקוראת להתנדב בספריות בתי הספר.