הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

"טעינה לנשמה" – הכירו את אבי אזרד מנס ציונה

מאת: הניה קמיר

"טעינה לנשמה" הוא שם של מיזם, שהוגש השנה לתחרות האקתון לתלמידי בתי הספר התיכוניים בנס ציונה.

המדהים והמפתיע הוא, שהמיזם הוגש על ידי קבוצת תלמידים מבית הספר "התומר", שהוא בית ספר לחנוך מיוחד, בו לומדים תלמידים עם צרכים מיוחדים, וזכה במקום שלישי בתחרות!

האקתון = האקינג (פיצוח) + מרתון - פתרונות חדשניים לבעיה נתונה. ממציאים מוצר חדש מרעיון תחת לחץ זמן. יש כאן תחרות קבוצתית, זכיה בפרס ואולי, משהו "שישנה את העולם ". בהאקתון מכירים הרבה אנשים, בהאקתון נהנים!

זו הפעם השנייה שתלמידי "התומר" ניגשים להאקתון. הפעם הראשונה היתה לפני כשנתיים, בה הציגו אפליקציה שקראו לה "מחוברים". הרעיון נולד מצורך של התלמידים לחברה, וכדי לא לשמוע את המשפט: "משעמם לי". גם אז הם זכו לשבחים ולתואר "חביבי הקהל".

עוד ארחיב על שני המיזמים הללו. אך לפני כן...


האדם שיזם, הדריך ועודד את תלמידי "התומר" לגשת לתחרות, הוא אבי אזרד, פיזיקאי במקצועו, סגן אלוף בצה"ל וגמלאי של משרד הביטחון. איש הייטק שהיה שותף להרבה פיתוחים טכנולוגיים לטובת ביטחון מדינת ישראל. אבי היה מנכ"ל אל-אופ ישראל הראשון, ניהל מס' חברות הזנק, וגם היה מנכ"ל עשות אשקלון.


נבחרת "התומר" מימין לשמאל: משה, אוראל, ליעד, עדן ומקסים.


עם פרישתו לגמלאות לפני שש שנים, נענה להמלצת בתו והצטרף למתנדבי "ידיד לחינוך". מאז הוא מלמד את ילדי בית הספר "הדר" מתמטיקה ואנגלית.
כשנתקל במודעה של "ידיד לחינוך", שזקוקים למתנדבים בבית ספר "התומר", כאמור, בית ספר לחינוך מיוחד, נענה לאתגר והקים בו חוג לפיזיקה בשעות הלימודים.
אבי אזרד הוא איש רב פעלים. בנוסף להתנדבותו בבית הספר "הדר" ובבית ספר "התומר", הוא עוסק גם בהפקת תחרות ההאקתון בבית הספר "בן גוריון" בעיר.

מתוך היכרותו את תלמידי החוג לפיזיקה, החליט אבי, שאין מניעה שתלמידי בית ספר "התומר" ישתתפו בהאקתון העירוני. הוא שיתף את מנהלת בית הספר, שהייתה בתחילה מעט סקפטית...אך אבי היה נחוש, והיא נרתמה לעניין במלא המרץ. המנהלת מינתה את המורה לתקשוב כמובילת ההאקתון מטעם בית ספר "התומר".
הכנת התלמידים הייתה ארוכה ואינטנסיבית. הילדים למדו להכין מצגות, למדו איך משווקים פרויקט, איך עובדים בצוות ועוד. בחירת הנושא היתה השלב האחרון בתהליך.
הנושא הראשון (לפני כשנתיים) נולד כאשר אחד התלמידים נאנח ואמר את המשפט המעצבן: "משעמם לי". מזה נולד הרעיון לאפליקציה, שכל ילד בנס ציונה יכול להתחבר אליה, כשהוא משתעמם ורוצה להצטרף לפעילות כלשהי. האפליקציה מציעה שלל פעילויות: כדורגל, כדורסל, שחמט וכו'. מאחורי האפליקציה הזאת היתה כמובן עבודה אירגונית רבה של דאגה למקומות, תנאים מתאימים, ומבוגר אחראי לכל פעילות שמוצעת. אבי יצר קשר עם רכז המחשבים בבית הספר "בן יהודה" שבעיר, וזה שלח אליו תלמידי י' י"א' שהתנדבו לשמש מנטורים לתלמידי "התומר".

זה היה לפני שנתיים. השנה היה המיזם הרבה יותר מורכב. הרעיון, גם השנה, עלה מתוך צורך אמיתי. התלמידים אמרו שהסביבה הטכנולגית "מלחיצה" ומאלצת אותם למעקב קבוע בניידים במגוון הרשתות החברתיות: פייסבוק, ווטסאפ, טיק טוק איסטגרם וכו'. זאת ועוד, בל נשכח שהרבה מהתלמידים סובלים מהפרעות קשב וריכוז, ולימודים ככלל, ומבחנים בפרט, מלחיצים אותם. הם זקוקים למקום בו יוכלו להרגע במהלך היום בשעת מצוקה ולפני מבחן. אבי, שמכיר אנשים רבים שעוסקים בתחומים מגוונים, יצר קשר עם סוכן שמספק תאים המשמשים כשירותים ציבוריים ניידים (!), והיה מוכן לתרום תא כזה. את התא הזה קישטו וציידו באביזרים שמשפיעים על כל החושים: שמיעה, ראייה ומישוש. התלמידים תכנתו ובנו מנגנון חשמלי עם קידוד לפתיחת הדלת. תלמיד שרוצה להירגע, יכול לפתוח את התא רק בעזרת קוד שיקבל ממורה מוסמך, קוד המתאים לתלמיד בלבד ולשעה יעודה. בתא עצמו יש מצלמת טלוויזיה למעקב ולניתור. כמו כן, יש IPAD עם תפריט שתוכנת מראש. התלמיד יכול לבחור לו מוזיקה מרגיעה, רעש גלי מים, רעש משק כנפים של ציפורים עפות, דמיון מודרך או פעילות מרגיעה אחרת.
                                                                              בתמונה משמאל התא - טעינה לנשמה


כדי לממש את הפרויקט הזה, אבי יצר קשר עם חברת "אלביט " לקבלת סיוע של תכנתים לטובת הפרוייקט העירוני ומנטורים לקבוצת "התומר". מעניין שבתחרות השנה התחרו תלמידי "התומר" מול תלמידי "בן יהודה", שהיו המנטורים שלהם בתחרות הקודמת, ולמרות היריבות, האווירה הייתה נעימה וחברית.

מה שקרה אחרי התחרות והפרס, הוא לא פחות חשוב ומרגש. נוצרו קשרים בין תלמידי בתי הספר השונים. אבי יחד עם נציג בית הספר "בן גוריון" רצו ליצור מיזם של קשר הדוק עם תלמידים חונכים מ"בן גוריון", שיחשב להם כמחויבות אישית, אך המיזם נתקל בבעיות של רגולציה. אבי לא ויתר והתוצאה - תלמידי בי"ס "בן גוריון" ותלמידי "התומר" התכנסו ליום ספורט משותף ומרגש שבו נוצרו קשרים חברתיים שחיזקו את הביטחון העצמי ואת הדימוי העצמי של התלמידים.


מימין הצגת הפרויקט לשופטים, יו"ר צוות השופטים: ראש עירית נס ציונה שמואל בוקסר  
משמאל "התומרתון" בצילום הזכייה

אבי עושה גם לביתו. הוא סבא לחמישה עשר נכדים, והוא מאד מעורב בגידולם וטיפוחם. בלימודים הוא עוזר להם בכל תחום, לא רק במתמטיקה ופיזיקה.
אבי הוא גם אומן - אומן עץ. סלון ביתו הוא סוג של מוזיאון, בו מוצגות העבודות שלו: קערות, כדים, חנוכיות, פיסלונים. הכל מעוצב בטוב טעם.
הוא מעיד על עצמו: "אני חייב להיות בפעילות ובתנועה כל הזמן. לא יכול להשתעמם".

יצירתי, חרוץ, נחוש, מוכן לעזור ולתרום – איש יחיד ומיוחד.

 
כל הצוו