הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

צילה וסרמן משוהם

מאת: סמדר לוין

כשהגעתי לביתה של צילה, כדי לראיין אותה, ראיתי ערימת שמלות כלה על הספה בסלון. צילה משאילה שמלות כלה. ללא תשלום ! התנאי היחיד הוא שיחזירו את השמלה נקייה ושלמה. הייתי מכנה אותה: "ספרנית של שמלות כלה ואביזרים נלווים". שאלתי, איך היא הגיעה לרעיון הזה? וצילה סיפרה: "חודש לפני שבתי התחתנה, נפטר אבי. למרות הכאב, חיפשתי שמלת כלה לחתונה המתקרבת, ונחרדתי לגלות את מחירי השמלות. במהלך החיפושים וההתרוצצויות, אמרתי לעצמי שאם יהיה לי זמן, אפתח גמ"ח של שמלות כלה". (גמ"ח - גמילות חסדים ללא תשלום, כמו "יד שרה" של ציוד ואבזור רפואי). ).  "ואכן, אחרי החתונה התפניתי ועמדתי בהבטחתי לעצמי. ידיד יקר שעבד ב"ערוץ 7" עזר לי בפרסום והתחלתי לקבל שמלות כלה כתרומה. מאז, הכל התגלגל."

צילה היא אישה מאמינה. בחצר הבית שלה עומד מחסן המשמש לאחסון השמלות עד אפס מקום. הנעליים פלשו הביתה וכך גם שאר האביזרים הנילווים. הנכדה פתחה לסבתא צילה אתר הנקרא: "בואי כלה".

הסיפור הזה הוא רק חלק מעבודת ההתנדבות של צילה.

צילה היא מתנדבת ותיקה ב"ידיד לחינוך". "עבדתי בת"א כמורה למלאכה ואחר כך כספרנית. עברנו לגור בשוהם בעקבות הילדים שלנו לפני תשע שנים . האמת, שהיה לי קשה להתאקלם ביישוב, כי יש בו בעיקר צעירים וצריך שיהיה לך רכב. בשלב מסויים, הנכדים שלי ביקשו שאבוא ללמד בהתנדבות בבית סיפרם. תפקיד הספרנית היה תפוס, ולכן הצעתי ללמד בתוך הכיתות את המקצוע שלי כמורה למלאכה. החלטתי לשלב בין שתי האהבות שלי: הקראת סיפורים ויצירה. באופן זה נולד הקונספט שבו אני ממשיכה עד היום: אני מקריאה סיפור הקשור לעונות השנה או חגי ישראל, ובעקבותיו הילדים יוצרים יצירה בהנחייתי ובעזרת המחנכת שנמצאת איתי בכתה.

לפעמים, כל הילדים יוצרים יחד יצירה משותפת לבית הספר ואח"כ יוצרים יצירה אישית, אותה יוכלו לקחת הביתה. הילדים מחכים לי באהבה ובציפייה. קרה שהחלפתי יום ובאתי לא ביום הקבוע שלי. הילדים דאגו ושאלו, למה אני לא מגיעה? זאת הרגשה נפלאה, לדעת שמצפים לך, שאוהבים את מה שאתה נותן, ונהנים מהעשייה".

במקביל להתנדבות במסגרת "ידיד לחינוך" בשוהם, מתנדבת צילה, כ-25 שנה, גם במחלקת יולדות ב' בבית החולים שיבא בתל השומר. היא מתנדבת גם בעמותת "יד משוהם", לשם נידבה אותה חברתה מרים קזז. ב"יד משוהם" מקבלים תרומות של בגדים מתושבי היישוב ביום שישי. הבגדים עוברים תהליך של מיון ונמסרים לנזקקים. (ל"יד משוהם" פעילויות נוספות וחשובות, והיא נוסדה למטרת חינוך ילדי שוהם לנתינה ולעזרה).

שאלתי את צילה: "איך את מסבירה את הרצון שלך להתנדב בכל כך הרבה מקומות?"

"אני אוהבת לתת", אמרה צילה, "ובנוסף, אני לא אוהבת להיות בבית. בהתחלה, כשהגענו לשוהם הייתי בבית ולא היה לי למה לצאת. חברתי- מרים, סחבה אותי להתנדבות ביישוב, וכך התחלתי לצאת יותר וזה עשה לי טוב. היציאות להתנדבות גרמו לי להרגיש שייכת, להרגיש שרוצים אותי ושיש לי מה לתת. בבית הייתי משתגעת. קשה לצאת מהבית, אבל כשיש לי מטרה- אני מתחייבת ומבצעת אותה באדיקות.

ביום ראשון אני ב"תל השומר", ביום חמישי בבית הספר "אבני החושן בשוהם – שם אני מתנדבת מטעם "ידיד לחינוך", ביום שישי – במחסן הבגדים של "יד משוהם" ובשאר הימים יש את השמלות כלה."

"ומתי את נחה?" שאלתי.

"בשביל זה יש את יום שלישי! אני חברה במועדון "קפה של פעם"* במודיעין. כל יום שלישי באים ממודיעין ועושים לי יום כיף במועדון. כמובן שגם מחזירים עד הבית.

יש גם את הטיולים וההרצאות המעניינות שאותם מארגנת זיוה הרכזת שלנו ב"ידיד לחינוך". בכל פעם שמצטרף חבר חדש לעמותה, היא דואגת למצוא לו את ההתנדבות המתאימה לו במוסדות החינוך בשוהם, שם ירגיש נוח.

הנייד של זיוה שביטלובסקי להצטרפות ל"ידיד לחינוך": 054-6850592

 

*"קפה של פעם" – מועדון המשמש למקום מפגש לפעילויות חברתיות ותרבותיות מגוונות. פרי של שיתוף פעולה בין הקרן לרווחת נפגעי השואה בישראל, הג'וינט, המועצה המקומית - אגף רווחה וקהילה והעמותה למען החבר הוותיק, ובחסות שגרירות בריטניה בישראל.

לפרטים והצטרפות: שוש 050-9761235

לתגובות נא לחצו כאן

תגובות רלוונטיות שתתקבלנה למייל זה, תתפרסמנה באתר "ידיד לחינוך".