הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

מטרות העמותה

לפעול ברחבי הארץ לשילוב גמלאים בפעילות חינוכית במערכת החינוך 

על מנת לסייע בגישור על פערים לימודיים ולמתן תופעות של אלימות, 
כל זאת באמצעות טיפוח תחושת מסוגלות והעלאת הדימוי העצמי של התלמיד.

העמותה מאמינה כי שילוב גמלאים במערכת החינוך, יתרום לחיזוק הקשר הבין דורי , 
להגברת המודעות לערך ההתנדבות, ולאיכות חיי הגמלאים המתנדבים.


רציונל


במערכת החינוך כיום, קיים חסר משמעותי בכוח אדם. הכיתות ברובן עמוסות וחברת הילדים מגוונת ביותר, ההטרוגניות מתפרשת מילדים המחפשים עניין ואתגר לימודי, מצטיינים ועולים חדשים, ועד לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים. מול כל המגוון הזה עומדת פעמים רבות, מורה יחידה. במצב נתון זה נאלצת המורה לעבוד עם מרכז הכיתה, כאשר כל המעגל החיצוני נשאר פעמים רבות ללא התייחסות מתאימה.
בעיה כאובה נוספת, המונחת כיום לפתחה של מערכת החינוך הנה בעיית האלימות בקרב ילדים ובני נוער.
מיזם "ידיד לחינוך" מבקש לסייע בגישור על פערים לימודיים, בטיפוח תחושת מסוגלות והעלאת הדימוי העצמי של הילד ובצמצום תופעת האלימות במערכת החינוך.
אנו מעריכים כי עצם נוכחותם של מבוגרים מנוסים בביה"ס מסייעת בשיפור האקלים הבית ספרי.


בעת הזו הגמלאים והגמלאיות הינם אנשים בשנות השישים והשבעים לחייהם, בעלי השכלה, מיומנויות וניסיון חיים עשיר. איכות החיים בגיל זה הינה בדרך כלל טובה. היצע הפעילויות, הקורסים והעיסוקים המוצעים להם כפעילויות של פנאי הינו בלתי נדלה, ועם זאת, עיקר הפעילות כיום בתחום "הזיקנה" הנה בהצעות פעילות "פאסיביות" בהן הגמלאים והגמלאיות על תקן צופים או משתתפים פאסיביים אשר מגיעים ליהנות והיקף הפעילות בתחום האקטיבי, בו הם יוזמים ובעלי ידע וניסיון הנו - ברמה הלאומית - זניח. האזרחים הוותיקים בפרישתם לגמלאות נמצאים במדרון חלקלק שעלול להוביל לחולי, דיכאון, בדידות וכדומה. בשל הארכת תוחלת החיים אנחנו נמצאים בעיצומה של מהפכה שבה אנשים פורשים לפנסיה בבריאות טובה ולפניהם תקופת חיים ארוכה נוספת. הם פורשים מהעבודה אבל לא פורשים מהחיים. ידיד לחינוך מייצרת עבורם מסגרת להשתייכות חברתית, ללמידה ולעיסוק משמעותי סביב ערך משותף, ובמקביל מקדמת תרבות ומדע של התנדבות גמלאים בחינוך שניתנת לשכפול ותשרת את מודל בית הספר העתידי. הגמלאים והגמלאיות עתירי האנרגיות והמוטיבציה מרגישים צורך ורצון לתרום לחברה ולהיות שותפים לעשייה משמעותית, רלוונטית וחיונית. אנשים אלה הם המאגר אליו אנו מכוונים את מאמצינו.


אי לכך אנו מציעים למערכת החינוך להיעזר במתנדבי ידיד לחינוך.
שני השותפים יצאו נשכרים ממיזם זה, התלמידים ובית הספר מחד והגמלאים מאידך.