הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

מולי כהן בן 54 מנצרת עילית, ארבע שנים ב"ידיד לחינוך"

"יש לי חולשה לילדים, חולשה קשה", הוא אומר. "ליד ילדים אני נמס"

אחרי שלושים וארבע שנים במשטרת ישראל שם עבד במחלקה לזהוי פלילי בתעוד באמצעות צילום, פרש מולי בגיל 54 – ממש "ילד" בין מתנדבי "ידיד לחינוך".

מולי, כמובן, ממשיך לעבוד. הוא עובד בצילום. מצלם ארועים וחתונות, אבל יחד עם זה הוא גם מתנדב.

"יש לי חולשה לילדים, חולשה קשה", הוא אומר. "ליד ילדים אני נמס".

אז כן, מולי החליט להצטרף ל"ידיד לחינוך" לפני ארבע שנים. במשך שנתיים הוא דווקא התנדב לעבוד עם ילדים בגינון בביה"ס "נטופה", אבל הצילום, שזה התחום שלו, קרץ לו יותר. הרומן שלו בנושא הצילום עם ילדים, ראשיתו בירושלים.

"השתתפתי בכנס של תכנית "עולמות", שמטרתה: קרוב זהויות ממגזרים שונים. בכנס פגשתי את רותי שקד, מנהלת ביה"ס "עצמון" בנצרת עילית, שבאה עם רעיון: "בוא ללמד צילום בביה"ס שלי", היא אמרה, "ואני אמרתי: 'מקסים בעיני'. התחלנו לגלגל את הענין. רותי השיגה מצלמות עבור הילדים ובאה עם הרעיון הזה למדי, רכזת "ידיד לחינוך" בנצרת, שנתנה לנו אור ירוק להתחיל בפרוייקט".

מולי קבל ילדים מכיתות ה' – ו'. מדובר בילדים שקבלו צ'ופר על עבודה יפה בלימודים, לא רק הישגים, אלא גם השתדלות. מולי מלמד שתי קבוצות, "כל קבוצה מקבלת שעתיים. התלמידים מצלמים בחוץ, מעלים את התמונות על המחשב, מקבליםהערות ואחר כך מתקנים". מולי מלמד אותם תאורה נכונה, איך לצלם מול השמש, איך לפתוח צמצם ועוד.

בשנה הקודמת, משסיימו את השלב הזה, עבדו הילדים על שני נושאים. היות ותקציב המצלמות הגיע מתכנית "עיר ללא אלימות", נעשו הצילומים בנושא זה, ואילו הנושא השני היה "האחר הוא אני". עם סיום שנת הלימודים, הוגדלו התמונות ומולי עשה מהם תערוכה.

היום, אומר מולי, אותם הילדים שלמדו צילום, מקבלים מצלמות ומצלמים את כל הטקסים והארועים בבית הספר.

האם הילדים אינם מעדיפים לצלם בטלפונים הסלולריים שלהם,? בשביל מה הם צריכים את המצלמות?

"גם בסלולרי יוצאות תמונות טובות", אומר מולי, "אבל הילדים בעצמם אומרים שהצילום במצלמות לא משתווה לצילום בסלולרי".

מולי מתנדב בעוד מקומות, הוא מצלם את כל הארועים של אקי"ם בהתנדבות ולפעמים הוא גם מצלם ארועים למשפחות קשות יום ומעניק להם אלבום דגיטלי במתנה.