הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

יונה גרינפלד, בן 90 מרחובות

"טוב לעזור, להתרחק מעצמך בשביל אחרים"

מאת: נחום נוימן ואפרת לירון

כשרואים את יונה בן ה-90 משתובב עם תלמידים בחצר בית ספר שז"ר, עולה חיוך רחב על הפנים.

יונה גרינפלד, איש רב פעלים בעברו, מתנדב כיום כפנסיונר בבית הספר שז"ר שברחובות, ומלמד אנגלית את תלמידי כיתות ג-ו. יונה מגיע כשעון שוויצרי לבית הספר פעמיים בשבוע, ותמיד עם חיוך חם ואוהב לילדים המקיפים אותו. את שיעורי העזר הוא נותן באחד החדרים שבבית הספר ולעיתים קרובות על ספסל האבן שבחצר. תמיד ניתן לשמוע את צחוקם של הילדים בעת השיעור עם יונה, כאשר התקשורת כולה נעשית באנגלית כמובן!

 ניכר שהילדים מאוד אוהבים אותו, הם מחכים לו ורצים אליו בשמחה, מדברים ומשתפים אותו בחוויות שעברו! אפשר לראות אותם בהפסקות יחד - משוחחים וצוחקים!

יונה נולד בברלין לפני 90 שנה ומאז הספיק לעסוק בעבודות מגוונות ולבקר בארצות רבות.

כשהיה בגיל 12 חווה את אירועי ליל הבדולח בברלין, מה ששינה את חייו! למחרת הלילה הסוער שבו גם הועלה באש בית הכנסת שבאזור מגוריו, הוא הוברח עם ילדים יהודים נוספים מגרמניה למחנה קיץ בדרום אנגליה. אחרי שלושה שבועות במחנה הקיץ, נסע לבדו ברכבת ללונדון. כשירד מהרכבת פגש באופן מקרי ובהפתעה גדולה את אביו, שהצליח בינתיים לברוח מגרמניה בעוד אימו ואחותו הקטנה עדיין נותרו בגרמניה. בהמשך הצליחו גם האם והאחות לברוח מגרמניה וכל המשפחה עלתה לארץ ב - 1939. תחילה גרו בחיפה, שם למד בביה"ס הריאלי. בהמשך עברו לתל אביב, שם למד בביה"ס "שלווה" ובגימנסיה "הרצליה", משם עבר לביה"ס החקלאי "מקווה ישראל". יונה התגייס לבריגדה ופעל על אדמת אירופה שלאחר מלחמת העולם במסגרת המוסד לעלייה ב' של מחתרת ההגנה בחו"ל (לעתיד המוסד) לחיזוק הצבא שבדרך, ולעליית היהודים למדינה. עם קום המדינה הוא חזר משליחותו בחו"ל והיה פעיל במחלקת החבלה של הפלמ"ח. 

עם תום שירותו הצבאי, נסע לארה"ב, שם למד אגרונומיה לתואר ראשון ושני, הכיר את אשתו רותי ונולד בנם הבכור.

לאחר שחזרו לארץ לא ויתר על לימודי הווטרינריה ונסע לשוויץ ללמוד. הוא חזר לארץ כשבאמתחתו גם תואר של רופא וטרינר. תחילה עבד בתחום הרפואה הווטרינרית במסגרת המכון הוטרינרי בבית דגן, ואחר כך, במשך כ - 30 שנה עבד במכון הביולוגי בנס ציונה בו שימש גם כראש המחלקה לפרמקולוגיה.

עם פרישתו לגימלאות מהמכון הביולוגי פצח בקרירה נוספת בחברות הייטק שונות שעסקו במחקר יישומי ופיתחו מיכשור רפואי ותכשירים חדשים, ביניהם חומרים המיועדים לתרופות עבור חברת טבע. עד לפני שנתיים עבד, ובגיל 88 יצא סופית לגמלאות. מאז החל להתנדב בארגונים שונים עד שהגיע ל"ידיד לחינוך" (ומי יודע, עם המרץ של יונה הוא עוד עשוי להפתיע..)

יונה נשוי זה שישים ושש שנה לרעייתו רותי ולהם שלושה ילדים, אחד עשר נכדים ושלושה נינים.

יונה התנדב בעבר במקומות שונים. הוא הקים חוג ליזמות עם בני נוער במטרה לאפשר להם להיחשף לחברות שאיתן עבד בעבר, שימש "כסבא של גן ילדים" באושיות ועזר להם בין השאר בצביעת המתקנים בגן.

על "ידיד לחינוך" קרא במקומון "גל גפן" ומיד חש ששם הוא מעוניין להתנדב. 

יונה אוהב מאוד את הקשר עם הילדים, הוא אוהב את שימחת החיים שהם משדרים ואת החום והאהבה שהם מעניקים. לדברי יונה, ההתנדבות שלו בבית הספר תורמת להם מאד מאחר ואנגלית חיונית להמשך דרכם בחיים, אך במקביל הוא מרגיש שהקשר שלו עם הילדים תורם לו אישית לא פחות. עבודת ההתנדבות מספקת לו תעסוקה משמעותית ומעניינת שנותנת לו סיפוק רב !

"טוב לעזור" אומר יונה, "להתרחק מעצמך בשביל אחרים".

הוא אוהב את המחויבות. הוא מרגיש שזכות גדולה ניתנה לו לחיות בארץ הזו שהוא כל כך אוהב, ושאיפתו היא שיהיה טוב לכולם ובעיקר לילדים הצעירים בתחילת דרכם, ילדים שזקוקים ליד מכוונת, לאהבה ולתמיכה של אדם מבוגר, שיכול להעביר במקביל לחומר הלימוד גם את האידיאולוגיה שלו ואת האהבה למדינה ולתושביה.

יונה מאמין שחשוב להשקיע בילדים ולכוון אותם לפיתוח הראייה היצירתית והחשיבה היצירתית דרך למידה של מתמטיקה, מדע, אומנות ומוסיקה. חשוב להטמיע בילדים ערכים שהיו חשובים בעבר, כמו גם כיום. הוא משמש דוגמא אישית ומגיע לבית הספר פעמיים בשבוע ! 

בבית הספר כולם מכירים את יונה המקרין חום ואהבה.

מי ייתן ויצטרפו עוד רבים למלאכת הקודש שמבצעים הגמלאים כמו יונה שלנו.