הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

המתנדב אריה ענבר, לפלנד, וילדי כתה ב' בבאר שבע

בואו נספר לכם על פרוייקט יפה ומיוחד שעשו אריה ענבר מבאר שבע יחד עם המורות ותלמידי כתה ב' מביה"ס הדו לשוני בבאר שבע.

והנה הדברים כפי שנרשמו מפיו של אריה: "כהרגלי המגונה אני יושב בהפסקה בחדר המורים ושומע מורות מדברות ביניהן על מיזם לכתה ב', בו ילדים קוראים ולומדים על משפחות בארצות שונות. כיוון שיש לי סרטים שצילמתי מטיולים במדינות רבות, שאלתי על איזה מדינות למדו הילדים. המורות השיבו לי: תאילנד, יפן, קמבודיה ולפלנד. אמרתי להן שיש לי סרט מאד יפה ומיוחד שצילמתי בטיולי עם אשתי בחודש מרץ האחרון בלפלנד, והצעתי להן להקרין אותו בפני התלמידים. המורות סיפרו לי שהילדים קראו את הספר "אלה קרי הילדה מלפלנד" של הסופרת אלי ינס קארי, בצילומה של חנה ריבקין בריק, הצלמת השוודית, ובתרגומה של לאה גולדברג, ומה שאני מציע, ממש מתאים. הסרט שאני צילמתי היה מאד ארוך בשביל ילדים בכתה ב', כך שסיכמנו שאקצר אותו במיוחד בשביל הילדים לחצי שעה.

כשאני עורך את סרטי הטיולים שלי, אשתי היא הקריינית, אבל אז צץ רעיון במוחי: למה שהילדים לא ישתתפו בקריינות? הם אמנם בכיתה ב', אבל יש ביניהם שכבר יכולים להשתתף ולקרוא משפטים קצרים. סיכמנו שאבוא לביה"ס להקליט את אותם הילדים שהמורות יבחרו.

הלכתי הביתה ובחרתי את אותם הקטעים בסרט שמתאימים לכתוב בספר. למשל: בלפלנד קר מאד, שותים הרבה קפה ותה חם. אלה קארי יודעת למזוג מהקומקום בלי לשפוך את הנוזל.

כריכת הספר "אלה קרי הילדה מלפלנד"


בסרט שלי יש מדורה עם קומקום על האש ויד שמוזגת את התה לכוסות.

דוגמא נוספת: בספר מספרים שבקיץ, כשעולים הלאפים להרים, הם עולים על מזחלות עם אייל הצפון ומעמיסים על המזחלות את חפציהם. וכך, ברקע שמתי מזחלות עם אייל הצפון.

מהמורות קבלתי שלושה שמות של ילדים שקוראים (משפטים ממש קצרים. הרי הם רק בכתה ב') וכשהם מדברים, מופיעים ברקע השמות שלהם".

אורך הסרט 23 דקות. הוא הוקרן על ידי אריה בתחילה לכל ילדי כתות ב' ואחר כך לכל בית הספר. הילדים התלהבו מאד ושאלו הרבה שאלות.

הערה: הספר "אלה קרי הילדה מלפלנד, זכור לנו מתקופת ילדותנו, והוא חלק מסדרת ספרים שנכתבו וצולמו אז על ילדים בעולם. העיתונאית הישראלית, דבורית שרגל, יצאה לפני שנים אחדות למסע בעקבות גיבורי ילדותה ומצאה את אלה קרי שהיא היום בת 70.

אנו מצרפים קישור לסרט של אריה על לפלנד. מומלץ מאד.

מצורף גם מכתב מבית הספר הדו לשוני:

   


שלום אריה,

מעריכה מאוד את כל היוזמה ,העזר. אתה חלק מצוות בית הספר וזה נותן תחושה נהדרת.

אורית פרייברג

מנהלת בית הספר

________________________________________

סרט על לפלנד - צילום ועריכה אריה ענבר

סרט על לפלנד - צילום ועריכה אריה ענבר
הסרט נעשה במסגרת שיעורי "נושא פורה". בשיעורים אלו עסקנו בנושא: "אני ומשפחתי, אתה ומשפחתך ומשפחות בעולם". התלמידים חקרו את הייחודי במשפחות השונות באמצעות המנהגים, הלבוש ומבנה הבית של משפחות בעולם  המשפחות שנחקרו הן: המשפחה היפנית, המשפחה הלפית, המשפחה האתיופית והמשפחה הבדואית. לאחר החקר של משפחות שונות בעולם התלמידים חקרו את משפחותיהם והוציאו את הייחודי למשפחה שלהם לדוגמה:  סגנון לבוש, חיות, חגים מיוחדים ומנהגים. התלמידים יצרו אלבום משפחתי שבו הציגו את המשפחות שלהם.
כמו כן,  התלמידים נחשפו לתרבות הלפית באמצעות הספר המספר על "אלה קרי" הילדה מלפלנד.
בשיתוף פעולה מול אריה, מתנדב "ידיד לחינוך" בבית הספר הדו לשוני, ומספר תלמידים) שלבי חוסאם, אדלר עמית ואומה רוטמן( עבדו ויצרו סרט על לפלנד. אריה ביקר בעבר בלפלנד ונחשף לתרבות הייחודית. בחרנו בשיתוף עם אריה מספר קטעים אשר מספרים וממחישים את הדברים הייחודיים בלפלנד. התלמידים התאמנו רבות  על קריאת הקטעים והוקלטו. אריה ערך את הסרט בשילוב הספר, התלמידים וחוויותיו השונות והמרובות מלפלנד.
הסרט הוצג לכלל תלמידי הכיתה, שנחשפו בעבר לספר ולמידע, וכן לכלל תלמידי בית הספר, התלמידים נהנו והתרשמו מהתמונות שהציגו בעלי חיים, מזג אוויר שונה ומנהגים.

מורות כיתה ב',

ביאן אגבאריה        שני לב