הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

בא מאהבה, נותן באהבה, מקבל אהבה - על יוסי פינצ'בסקי מלוד

מאת: מירי דקל/רכזת "ידיד לחינוך", לוד

את יוסי אני פוגשת בחווה החקלאית בלוד. החווה המטופחת להפליא מזמנת סביבה חמה, תומכת ואוהבת לקבוצות תלמידים המגיעים מבתי-הספר אחת לשבוע. יוסי מלווה קבוצת תלמידים מאחד מבתי- הספר היסודיים שהיה בעבר בניהולי. מבט חטוף די בו כדי להבחין בכימיה בין יוסי לבין התלמידים הצעירים. הם מביטים בו ומצפים למוצא פיו ממש בציפייה לקבל מילת עידוד ואישור לפעילותם.

אנשי צוות החווה המנהל, מורה, אב הבית והמזכירה מעידים על יוסי:"האיש הזה הוא סבא, אבא, מורה, מדריך, מטפל, חבר של הילדים. פעמיים בשבוע הוא מגיע לכאן עם קבוצת תלמידים, לומד איתם, מסייע להם, שומר עליהם ודואג לצרכיהם כמו אבא-סבא מסור ואוהב. כל ילד זוכה לתשומת הלב הייחודית המתאימה לו". כדי להוקירו על פעילותו בחווה טרחו והכינו עבורו תעודת הוקרה המוענקת לו בנוכחותי. ניכרת התרגשות רבה של אנשי הצוות, דבר, המעיד על קשר אמיץ שנוצר במהלך הזמן עם המתנדב הנפלא.

התלמידים מעידים אף הם על הקשר עם יוסי: "אני אוהבת אותו כי הוא כמו אבא שלי" אומרת ילדה חמודה. ילד אחר מוסיף:"יוסי תמיד עוזר לנו בכל" וילד נוסף אומר:"אני מחכה לו כל יום ליד השער בבית-הספר ואם הוא לא מגיע אני עצוב".

יוסי פינצ'בסקי שרת כקצין בקבע בצה"ל. סמוך למועד פרישתו מהשירות ארע במשפחתו מקרה טרגי: גיסו, קצין צה"ל בקבע, אב לשלושה ילדים קטנים, נספה בתאונת דרכים כשהיה בדרכו לבסיסו. מותו של הגיס השפיע מאד על יוסי שהחליט לעשות דבר. הוא התנדב לפעולה בעמותת "אור ירוק" ובמסגרתה פעל במספר גני ילדים ובבתי- ספר יסודיים בעיר. יוסי הדריך ולימד מאות ילדים צעירים התנהלות בטוחה בדרכים. הוא מאמין שחינוך מגיל צעיר הוא הדרך הנכונה להשיג בוגר היודע להישמר לנפשו ולשמור על אחרים. תמיד ראה בכך שליחות ועד היום ממשיך בפעילות זו.

יוסי הגיע לבית-הספר אותו ניהלתי במסגרת פעילותו ב"אור ירוק" ומיד כאשר החלה פעילות "ידיד לחינוך" בעיר צרפתי אותו לעמותה. קשה מאד לחלץ מפיו של יוסי דברים אודות פעילותו. הצניעות המאפיינת אותו אינה מאפשרת לו להפליג בתיאורי מעשיו במסגרות החינוכיות. מדובר באדם, מלח הארץ, המאמין בערכי אנוש וחי על פיהם. הוא רואה את התנדבותו כמעשה טבעי.

מיד עם הצטרפותו לביה"ס, קנה לו מקום בצוות החינוכי. אט אט למדנו להכיר את יכולותיו המגוונות ומצאנו אותו עוסק בתחומים רבים: הקניית ידע וערכים בתחום מורשת ישראל, סיוע לבנים העומדים לחגוג בר-מצווה, ליווי תלמידים ומורים לבית כנסת בחגיגת בר המצווה המשותפת שאורגנה מדי שנה בעיר. מראה מרגש מאד היה לצפות בו מסייע לבנים בהנחת תפילין. יוסי מצטרף לטיולים ועוזר לצוות ההוראה בהשגחה על התלמידים. בזכות קשריו הטובים עמם הוא משכין שלום בינם לבין חבריהם ולעיתים בינם לבין המורים. תמונה שאינה נשכחת ממני בטיול "בני מצווה" העירוני ליד הכותל המערבי: יוסי עומד, פורס את ידיו ומחבק קבוצת ילדים גדולה, במקום הוריהם, שלא יכלו להצטרף לטיול באותו יום.

כבן לדור שני לניצולי שואה יוסי מספר לקבוצות תלמידים את קורות משפחתו ומעביר להם ידע חשוב. יוסי נוהג לקרוא סיפורים עם תלמידים ולנהל שיחות בעקבותיהם. לכל טקסי ביה"ס יוסי מגיע ומשתתף בהם באופן פעיל: סיוע בהכנת תפאורות, הדלקת נרות בחנוכה ובימי זיכרון, קריאת יזכור וכו'.

ביום הולדתו צייר עבורו תלמיד צעיר תמונה וכתב ברכה:" כשאני אהיה גדול אני רוצה להיות כמו המורה יוסי".

אין ספק שההתנדבות משמעותה נתינה וקבלה. יוסי מקפיד להגיע לביה"ס ולגני הילדים בקביעות ועושה הכל בשמחה ובאהבה: הוא בא מאהבה, נותן באהבה ומקבל אהבה! אין מי שראוי יותר ממנו.