הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

שלא יגידו לנו "איזה שטויות, מה החידוש"? כי אנחנו למדנו דברים שלא ידענו, מאת: צביה טולדנו

למדנו לשלוט במחשב ובסלולר, ולדעת לא רק לקבל שיחות ולענות

 

עשרה חודשים חלפו מאז נפל עלינו ה"עונש" הזה שנקרא סגר.

רבים נפלו וצנחו לתוך תהום עמוקה – עסקים נסגרו, אנשים איבדו את מקור פרנסתם, ניתוק חברתי ודיכאונות.

אבל היו לא מעט מקרים שהסגר הזה עשה עמהם חסד. אני באופן אישי נתקלתי בשני אנשים מאד מיוחדים. מה שהם עשו בעבורי ובוודאי לעוד אנשים, המשתייכים לגיל השלישי (כך קוראים לנו לא?) אלה "מתנות קטנות".

נחשפתי לשתי השתלמויות – שתיהן בזום.

השתלמות להכרת המחשב אותה העביר מתנדב "ידיד לחינוך" – שלמה אבן זהר. המתנות הקטנות האלה שקבלנו בחינם, גרמו לי באופן אישי בראש ובראשונה להכיר את הסימנים שבסרגל הכלים ולהכניס סדר הן במחשב והן בטלפון. למדתי ריכוז וארגון של מסמכים, הודעות, תמונות ובמקרה שלי מתכונים. הכרתי את הפאואר-פוינט והכנת מצגות, למדתי לפתוח תיקיות ו"לגרור" מה שכבר קיים לתוך תיקיה שנושאת שם, וגם להשתמש בתוכנת word  בצורה מושכלת, לעצב את הכתב, למסגר ברכות, להוסיף קישוטים ועוד ועוד.

בזכות הקורס תהיה ל"יורשים" שלי מזכרת נפלאה. תיקיה של תבשילים שהבנים, הכלות והנכדים כל כך אוהבים, כולל צילומים שהצלחתי להעביר מהטלפון למחשב.

כל חברי הקבוצה יצאו נשכרים. חוה ויינברג מנס ציונה מספרת שהעלתה בפאואר פוינט "תערוכה" ממגוון הציורים שלה, מה שגרם לכל הקבוצה השתאות לנוכח הכישרון ולנוכח העובדה שהצליחה להעלות מצגת.

דינה בר-ציון מבת-ים מספרת שבעקבות הקורס נפתחו בפניה אפשרויות רבות וכלים מעשיים לעבודה. "הכרתי לעומק תוכנות שנתנו לי בטחון לעבודה ללא חשש שמשהו יכול להשתבש, למדתי שתמיד ניתן לחזור, לתקן ולשפר".

ומה אומר שלמה? "תתנסו בכל מיני תוכנות. המחשב לא הרג עדיין אף אחד. אם טועים, תמיד אפשר לתקן". אז שלמה, יש בך את כל התכונות שמורה צריך – ידע נרחב, נועם הליכות, סבלנות, כושר הקשבה וכושר נתינה. יישר כוח לך ותודה ל"ידיד לחינוך" שאיפשרה לקבל קורס כל כך חשוב בחינם.

שלמה גם שלח לנו קישור לקורס נוסף, (שאינו מטעם "ידיד לחינוך"), והוא ניתן ללא עלות כספית, ושמו: "להבין את הסלולר", שמוביל אשר קרימולובסקי - איש חינוך לשעבר, מדריך טיולים, המתגורר בישוב אלון שבות, קרימולובסקי מצא את עצמו בתקופת הקורונה ללא עבודה. לדבריו, ההוראה נטועה עמוק בנשמתו, לכן התחיל להעביר בזום שיעורי תנ"ך ועזרה למבוגרים בהבנת המכשיר הקטן שיש כמעט לכל אחד – הטלפון הסלולרי, שמסתיר בתוכו המון אפשרויות. למרבה הצער ההדרכה מתאימה רק למחזיקי אנדרואיד.

הקורס נמשך 4 פגישות בכל מוצ"ש בשעה 21.00 ויש גם שידור חוזר בכל יום שני ב-17.00. בתום כל מחזור אפשר להצטרף למחזור חדש.
אשר קורא לכל הטיפים – "סוכריות ". הוא מעביר את ההדרכה בנועם, מדבר לאט וחוזר על עצמו כדי לוודא שכולם קלטו. "אני רוצה לוודא שכל מבוגר או מבוגרת ידעו לשלוט בטלפון. מי שקצב הדיבור האיטי שלי לא מתאים לו, שיעזוב את החדר (מורה או לא מורה).

להלן כמה מה"סוכריות" שקבלנו :

  • למדנו, שבווטסאפ שיש לכולנו, ניתן לסמן בנעץ, הנמצא בראש ההודעות, את ההודעות שתמיד חשוב לנו לקבל – משפחה, חברים, קבוצה אנשים, שאם יסומנו על ידינו, הם תמיד יקפצו לראש רשימת ההודעות.
  • למדנו להעביר קישורים לזום מהטלפון למחשב.
  • למדנו שיש ניקוד אוטומטי של טקסט בווטסאפ באמצעות קישור מיוחד של נקדן - https://nakdanlive.dicta.org.il/
  • למדנו לפתוח ארכיון פרטי שבו נשמור תאריכים, הודעות, הזמנות, זימונים למיניהם ואפשרות למחוק פרטים אלה כשהאירוע חלף.
  • למדנו הדגשת מילים חשובות או מילים יפות: מזל טוב, תהיה בריא, בהצלחה, אוהבת אתכם או להבליט תאריך: 17/03/2021
  • למדנו לחסום טרחנים ששולחים כל הזמן שטויות – מה שיפה כאן – אתה לא תקבל יותר הודעות אבל השולח לא ידע שחסמת אותו.
  • למדנו לגרור ולנעול בווטסאפ את המנעול שמעל הרמקול, מה שמאפשר לנו מבלי "להחזיק חזק" כמו שמומלץ, כדי לדבר. עם נעילת המנעול אנחנו יכולים לספר לנכד/ה סיפור ארוך בלי הגבלת זמן, אפילו שעה שלמה.

יהיו שירימו גבה: "איזה שטויות, מה החידוש? אפשר לחשוב שהוא מגלה לנו את אמריקה"

אבל בהחלט רבים ואני ביניהם – נהנים מעכשיו לשלוט בסלולר, ולדעת לא רק לקבל שיחות ולענות.

לסיום : יש אנשים טובים באמצע הדרך.