הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

בת ים - אהבה בימי קורונה

מאת: צביה טולדנו

ימים טרופים עברו עלינו (ועדיין לא לגמרי השתחררנו מהם). למעלה מחודש היינו נצורים בבתינו, אין יוצא ואין בא. מקומות העבודה, בתי הספר, חנויות, מסעדות ובתי כנסת - הכל היה בהסגר תחת הוראת משרד הבריאות.

ודווקא אז, התגלתה הנפש האצילית, החומלת, הנותנת, שיש כמעט בכל אחד מאתנו.

בני נוער נרתמו לעזור לקשישים, ואנחנו, הקשישים מתנדבי "ידיד לחינוך", מצאנו עצמנו מנותקים מהתלמידים שליווינו במהלך השנה. בהתחלה זה נראה כמו המשך חופשת פורים, ואח"כ חופשת פסח מתארכת, ואז נפלה החלטה במשרד החינוך: "למידה מרחוק". כאן נוצרו הקסם והיוזמה של המתנדבים. הרכז/ת היישובית בכל עיר התבקש/ה לפנות למתנדבים הרוצים ויכולים לקחת חלק וליצור קשר עם התלמידים איתם עבדו.

התוצאות לא אחרו לבוא. גם אלו שלא הצליחו מבחינה טכנולוגית, או שיש להם טלפון "טיפש", יצרו קשר טלפוני עם התלמידים, ודרך השיחות למדו לדעת מה מצבם. שיחות אלו התקיימו אחת לשבוע.

הנה כמה דוגמאות מרגשות של מתנדבים, שיצרו מרחוק קשר עם תלמיד או עם קבוצת תלמידים:

יצחק בבצו'ק מביה"ס "ראשונים", יצר יחד עם המורה בכתה קבוצת ווטסאפ, בה נכללו מספר תלמידים. הוא הסביר לכולם עם המון המון סבלנות, איך להפעיל את אפליקציית זום, ורק לאחר שהכל עבד כשורה, העביר שיעורי הנדסה: שטח והיקף מעגל, משולש ועיגול. גם עכשיו הוא ממשיך בכך בכל יום, כשלוש שעות. על כך כתבה לו מנהלת ביה"ס: "יישר כוח יצחק על ההתמדה והסבלנות לחבר את כולם לזום, שלא ויתרת לאף אחד. אתה איש יקר שנותן מכל הלב".

מירון קורנר מביה"ס "הרצל", העביר גם הוא באמצעות האפליקציה שיעור בשברים לתלמיד בכיתה ד'.

דבורה טובול מביה"ס "הראל", עוסקת בעולם הריקוד והכוריאוגרפיה. בימים רגילים היא מעבירה בביה"ס שעורים בריקודי עם, בשילוב לימוד תוכן השירים המלווים ומשמעותם. בתחילת ימי הקורונה בקשה אחת הילדות, כבת 12, שדבורה תעבוד איתה על ריקוד שהגתה מתוך השיר "אני לבן אתה שחור". העבודה נעשתה מרחוק באמצעות סרטונים מצולמים, בתהליך של תיקונים והתייעצויות. התלמידה כתבה לה, כי באמצעות הריקוד הבינה את משמעות מילות השיר ואת המסר.

מרים רם, ראש צוות בביה"ס "ירושלים", יצרה קשר עם תלמיד בהודעת ווטסאפ ואח"כ הקריאה לו את הסיפור "העץ הנדיב".

דוגמאות מרגשות יש גם מכיוון בתי הספר:

יעל אריאן, סגנית המנהל בביה"ס "בן גוריון", העבירה הדרכה למתנדבות איך לעבוד עם זום.

בביה"ס "שרת", עשו צוות המורים, המנהלת ויו"ר ועד ההורים, מחווה נהדרת למתנדבת הותיקה דורה, שלא תרגיש בודדה. הם הגיעו לביתה עם עוגה ושלט ענק: "תודה לך דורה יקרה, חושבים עליך ושולחים לך חיבוק ענק".

ולסיום, המתנדבת מרי סיני ואנוכי שמענו על מצוקה כלכלית אמיתית אצל חלק מהתלמידים שלנו. יצרתי קשר עם עמותת "חסדי יוסף" וקבלנו שתי ערכות מזון בסיסיות. משנאמר לנו כי הערכה מיועדת לשבת. סיפרתי על כך לרכזת הישובית שלנו, שרית, ועוד באותו היום היא יצרה קשר עם אחת מחברות מועצת העיר, ולקראת החג המשפחה קבלה עוד חבילה.

זהו לקט קטן ממעשים יפים וטובים מלאי חמלה ואהבה בימי הקורונה.