הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

חנה ורשביאק: " כל פרט הוא שלם גם אם הוא יחיד, ורק אנשים עם לב של זהב הם מתנדבים שמוכנים לתת מעצמם"

מאת: יורם לשם

באחד מימי ספטמבר קיימתי שיחה מאד מעניינת עם חנה ורשביאק, אשר סיימה לאחרונה 9 שנות התנדבות כרכזת "ידיד לחינוך" בנס ציונה.

לאורך כל שיחתנו עבר כחוט השני המסר של חנה: "האדם הוא המרכז, כל פרט הוא שלם, גם אם הוא יחיד, ורק אנשים עם לב של זהב הם מתנדבים, שמוכנים לתת מעצמם. זכינו, אומרת חנה, שיש לנו בעמותת "ידיד לחינוך" אנשים בעלי איכויות גבוהות ורצון להתנדב, ולראיה, 60% מהמתנדבים שלנו הם בעלי וותק של למעלה מ 5 שנים".
מה שחנה אמרה, משקף בצורה מאד מדויקת את מה שאני עצמי חוויתי כמתנדב בעמותה בנס ציונה, מאז שהצטרפתי לצוות של לפני כ-3 שנים. חנה מקרינה מחויבות ללא פשרות לתפקיד, אבל כזאת שכרוכה בהמון טוב לב, בחיוך, בהתחשבות, בעידוד, ובמלה טובה לכל אחד ואחת.

חנה מספרת, שכאשר היא הצטרפה לעמותה, היו בנס ציונה 20 מתנדבים של "ידיד לחינוך", וכעת, כאשר היא עוזבת, מונה העמותה בישוב 140 מתנדבים.

היום "ידיד לחינוך" נוכחת ב- 43 רשויות מקומיות, אבל כאשר היא נוסדה, מספרת חנה, היו בה רק כמה מאות מתנדבים. הייתה בה אווירה משפחתית וכולם הכירו (כמעט) את כולם. בהדרגה העמותה גדלה, והיה צריך לעשות התאמות. יישובי העמותה חולקו לחמישה אזורים, כאשר בראש חלק מהם התמנו מנהלי אזור. למרות הגידול והחלוקה לאזורים, אומרת חנה, העמותה השכילה לשמור על ייחודיות ועל הקשר האישי והחם עם האנשים, עם בתי הספר, וגם בין הרכזים והמטה. נכון, מאחר והארגון גדל באופן משמעותי, היה צריך לגייס מנהלי אזור בשכר, אבל, אומרת חנה ומביאה לדוגמה את שלומית, מנהלת אזור גומא (אליו שייכת נס ציונה) שהיא נמנית על מקבלי השכר, אבל עובדת מהנשמה – "עובדת הרבה, אבל מתנדבת המון!". באופן כללי, מציינת חנה, המחויבות של השכירים היא בד"כ מבחוץ, לעומת המתנדב שהמחויבות שלו היא מבפנים, מהנשמה. ב"ידיד לחינוך" היא אומרת, יש קומץ שכירים על כשלושת אלפים מתנדבים, אבל האווירה והרוח הכללית הייתה ונשארה של התנדבות ונתינה.
אחד המפתחות להצלחה בעמותה בכלל ובנס ציונה בפרט, הוא היחס האישי למתנדב: המערכת מכבדת כל מתנדב ודואגת להראות זאת אם במילה טובה, במחווה, בתמונה, בשי לרגל אירוע כלשהו, או סתם באמירת תודה.

התייחסנו גם לרמת הפרט והדרך שבה התנהלו הדברים בנס ציונה בתקופתה של חנה. היא מספרת שמה שתמיד היה לה חשוב, זה לתת לכל אחד את התחושה שהוא מוערך ושמה שהוא עושה הוא בעל חשיבות רבה. כל אדם ובכל גיל, אומרת חנה, רוצה להצליח ולממש את עצמו. אם נשכיל להעניק למתנדב תחושה שהוא משמעותי ושעשייתו הינה בעלת ערך, הרגשתו תהיה טובה, וזה ישפיע לטובה גם היחס וגם הפעילות שלו בעמותה. כפועל יוצא מכל אלה, ימשיך המתנדב ברצון את העבודה שלו בעמותה לזמן ארוך, ואפילו ירחיב את היקפה – כמו שלא פעם קורה באמת.

להמחשת משמעות העשייה, הזכירה חנה שני סיפורים שסיפרו לה מתנדבים על עבודתם ועל תחושותיהם בעקבות פעילותם גם עבור הילדים וגם עבור עצמם.

במקרה אחד, אומרת חנה, הייתה לי מתנדבת במשך מספר שנים, שנאלצה לפרוש מסיבות אישיות. יום אחד, כבר אחרי שפרשה, פגשה המתנדבת את חנה וסיפרה לה על אירוע שהיה בתקופת ההתנדבות שלה.
אותה מתנדבת קיבלה תחת חסותה ילד מאד בעייתי – הוא היה מסתובב כל הזמן עם קפוצ'ון על הראש, לא תיקשר, ובמשך ימים רבים לא היה מוכן להוריד אותו, על כל המשמעותיות שבדבר. המתנדבת ממשיכה ומספרת, שאחרי הרבה מאמצים, סבלנות והכלה, הגיע יום שבו הילד הופיע בבית הספר ללא הקפוצ'ון על הראש. ואומרת המנדבת לחנה: "זה היה האירוע הכי יקר לי בחיים!"

בסיפור אחר, סיפרה חנה על מתנדב שלימד אנגלית וקיבל תחת חסותו ילד שלא רצה ללמוד את השפה בשום אופן. המתנדב שאל את הילד: "למה אתה לא לומד אנגלית?" והילד ענה לו שהוא לא צריך אנגלית, כי מה שמעניין אותו זה רק כדורגל. "ומה תרצה להיות כשתהיה גדול", שאל המתנדב, והילד ענה: "כדורגלן". "יש קבוצה שאתה מעריץ והיית רוצה לשחק בה?" שאל המתנדב, והילד ציין שם קבוצה באנגליה, ואז שאל המתנדב: "איך תשחק באנגליה, אם לא תדע אנגלית?"

אחרי מספר שבועות פוגשת המורה לאנגלית את המתנדב ומספרת לו שקרה נס, כי פתאום הילד לומד אנגלית ברצון ושהוא מאד השתפר. שאלה המורה: "מה הקסם שעשית?" והוא ענה, אני רק נתתי לו מטרה, וגם הכרה שמה שהוא עושה זה חשוב...
אישית, נראה לי שזה נכון לכולם, גם לילדים וגם לילדים בגוף של מבוגרים...

ולבסוף אומרת חנה: "זו הייתה תקופה ארוכה ומאד מאתגרת, שרק כעת, אחרי שהפסקתי, נוכחתי לדעת מצד אחד בכמה מאמץ זה היה כרוך, אבל יחד עם זאת, יש לי סיפוק עצום על שזכיתי להכיר ולעבוד עם אנשים מדהימים!"