הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

ירמי לז'ה מת"א - מעצב ואמן, על הקו האורבני בעבודתו

מעולם לא עלה בדעתי שעיר על גווניה הרבים, יכולה להיות נושא מרתק כל כך לציור. מאז פרישתי לגמלאות לפני כ-3 שנים הקדשתי חלק מזמני לעסוק בנושא האורבני בציור.

למעשה אני עוסק באמנות במסגרת עיסוקי כמעצב גרפי, ומידי פעם אף "חטאתי" באחיזת מכחול. כאשר פרשתי לגמלאות, התחלתי לשוטט ברחובות ת”א עיר הולדתי, הולך בנחת ומוקסם מהרחובות הקטנים השקטים, השכונות הוותיקות ופינות חמד שאף פעם לא היה לי זמן לעצור ולחוות את האווירה בהן. תמיד נושא איתי תיק בד ובתוכו פנקס קטן לרישום עפרונות ופחם לרישום, וערכה קטנה של צבעי אקוורל למקרה שאמצא פינה שקטה לציור.

את רוב הציורים אני מצלם, מעלה על טבלט ומצייר מתוך התבוננות, כך שאני נוטל לעצמי חירות לשנות מצב בהתאם לקומפוזיציה.

בציור רחוב, אני מחליט, לדוגמא, כמה מכוניות אני רוצה. אני מזיז או מסיר עמודי חשמל שמסתירים אלמנטים מעניינים כמו בית קפה, אני מחליט כמה אנשים יעברו במעבר חצייה וכו'. ככלל, אני מציב אנשים בציור כדי להדגיש עומק, בדרך כלל יש אדם או זוג קרובים מאוד, דמות מרוחקת יותר, וברקע דמויות קטנות ורחוקות.

גיליתי בטיולי הרבים ריכוז עצום של בניינים בסגנון הבאוהוס, בעיקר במרכז העיר והצפון הישן, סגנון בינלאומי שהובא לת"א בשנות ה-20 ע"י אדריכלים יהודים ממוצא גרמני, ומיד ציירתי.

מידי פעם אני מצייר ערים בחו"ל מתוך אוסף הצילומים הפרטי שלי, או צילום אקראי שאני מוצא בירחון או באינטרנט. האהבה שלי לבתי הקפה של פריז ולפינות החמד בה, מתבטאת בכמות הציורים של העיר הזו, וכמו כן עוצמתה של ניו יורק ודופק החיים של "העיר שאינה ישנה" מקסים אותי. היד עדיין נטוייה והמכחול נוטף צבע.