הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

"זום" - זה שם המשחק / מאת מאשה ליפשיץ

"זה לא החזק ביותר ששורד, גם לא האינטליגנטי ביותר. שורד הוא מי שיודע להתאים את עצמו לשינויים בצורה הטובה ביותר" - צ'רלס דרווין 12 בפברואר 1809

מתנדבי "ידיד לחינוך" הצטרפו לעמותה מתוך תחושת שליחות לסייע לתלמידים, להקשיב, לתת תחושת נוכחות, ולשקף להם את חוזקותיהם. הרצון הוא לאפשר לילדים, הנופלים בין הכיסאות, לקבל את מה שמגיע להם, חלשים כמצטיינים, ובגלל אילוצי מערכת, מוּדָרים מכך. זו היתה תמונת המצב עד בוא הקורונה.

ואז השתנו פני הדברים. פתאום כל המתנדבים מוגדרים כאוכלוסייה בסיכון, שעדיף שתסתגר בביתה ותספוג את הקשיים, שקודם לכן ניסתה לדחות אותם: בדידות, שיעמום, אבדן משמעות, דיכאון וחלילה דברים יותר גרועים.

בסקר שביצעה העמותה, התברר כי כמחצית המתנדבים מוכנים ליצור קשר ולחנוך תלמידים מרחוק. המסקנות הוסקו והעמותה נערכה בהתאם והכל מקרב מתנדביה.
 

בתוך זמן קצר הוקם מערך הדרכה:

מדריכים: הוקם והוכשר צוות מדריכים הנותן הדרכות ומענה לצרכי המתנדבים, והצרכים רבים.

מתנדבים: לחלקם יש מחסומים כלשהם, המונעים מהם להתקרב לנושאים הדורשים ידע בטכנולוגיה הדיגיטלית, חלקם יודע להשתמש בטלפון חכם אבל לא מתקרב למחשב, חלקם יודע להשתמש במחשב, אך ציוד הקצה שלהם לא מתאים, ולא עונה על צרכי ה- "זום" ולפיכך לא מצליחים להתחבר. והמאושרים שבהם מסתדרים מצוין עם מה שיש.

רכזים: מול המתנדבים התגייסו הרכזים לגשר בין המתנדבים למדריכים. ולא רק. הם מחפשים אתגרים למתנדבים שלהם, שיחזירו להם את המשמעות ותחושת הביחד, שכל כך נחוצה להם.

היום, מנקודת המבט של רכזת השתלמויות הזום, אני קוראת לעצמי "המְשָבֶּצֶת".
במהלך ביצוע העבודה יצרתי קשר עם כל הנוגעים בדבר, מתנדבים, רכזים, מדריכים ואנשי מטה.
אני מודעת למאמצים שמשקיעים כולם, למתנדבים המאותגרים, שלא מוותרים, לרכזים שמשנסים מותניים, לאנשי המטה, שמוחם הקודח לא מפסיק לפעול והמציא פתרונות, ואיך לא, אחרונים חביבים, שבעת המופלאים – מדריכי הזום.
השקעתם של המדריכים אדירה, עם הרבה רצון לעזור, מסירות ורוח התנדבות.

אצטט מדבריו של ברוך היבנר:

"היום, מ- 15:00 עד 19:00 עבדתי עם אדם מהגיל השלישי, דיכאוני, שלא יצא מביתו בשמונת החודשים האחרונים. שמו התגלגל אלי איכשהו ואיתרתי את הרכז שלו. ממנו קבלתי את מספר הטלפון שלו. לא הסתפקתי רק בהדרכת זום. סידרתי לו את המחשב ובנוסף שימשתי לו אוזן קשבת...
"המתנדבים בידיד לחינוך נהנים לתרום אבל גם מקבלים. לדוגמה ה"לבריאות" מחר.
זה היפה באירגון. האכפתיות והדאגה גם למתנדב".

ואלה שבעת המופלאים:
אבי אזרד, ברוך היבנר, גיורא אולמן, דב פרי, מאיר קנטור, פניאל פליישמןשלמה אבן זוהר

"אותה אכפתיות והדאגה גם למתנדב" היא מידבקת, היי, אנחנו חיוביים!!! כולנו "נפגענו" ע"י נגיף זה ותורמים את חלקנו בלב שלם.

על שניים ממדריכי הזום, בכתבה של דורון סוסליק - לכתבה נא ללחוץ כאן