הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

נכדי בראי הזום

אפשר גם כך

מאת: אילנה סולומון

לאלה מכם החוששים לעסוק בלמידה מרחוק, בגלל קושי טכנולוגי או מפני שנמנע מהם המגע הישיר עם התלמיד ולכן הם אולי חושבים שאין טעם, אילנה סולומון מספרת מניסיונה האישי שהצליח מאד וגם גרם לה סיפוק רב.

זה אפשרי!

"סבתא, איך ייתכן שקיבלתי יותר ממך בבגרות בספרות?" נכדי, שהפכני לסבתא לפני כשבע עשרה שנים, העירני בשאלתו משנת הצהריים בצלצול הטלפון שבביתנו. עדיין מנומנמת השבתי לו: "אבל לי לא הייתה סבתא שתלמד אותי".

בעידן הקורונה, כשהמפגשים הקרובים הפכו לרחוקים, גמלה בי ההחלטה לנסות ללמד את נכדי בזום. שבעת נכדינו הם משוש נפשי, והקשר המשפחתי חשוב בעיני מפז. החשש מפני הזום בער בעצמותי, אך ניסיתי להראות אמיצה. ביקשתי מנכדי לשלוח לי זימון וניסיתי ללמוד ממנו על נפלאות הלמידה מרחוק. נכדי הדריכני בשבילי הזום, שהיה לי כה זר ומנוכר, ואני לימדתיו וחשתי כה קרובה אליו ואל עולמו הנערי. חידשתי בזכותו את ידיעותיי בתחומי דעת שונים, למדתי גדולות ונצורות על יצירות שונות בכלל ועל נכדי ועל מאוויו בפרט.
נכדי הצליח לקבל ציון בן שלוש ספרות בבגרות בספרות לאחר שלמדנו יחדיו בזום.

"סבתא, אין לי מושג איך אצליח ללמוד את הקריאה בתורה לפני בר המצווה שלי", אמר לי נכדי האחר, שבא לבקרנו רכוב על אופניו עטוי במסכה.
בלא להניד עפעף השבתי לו: "אני אלמד אותך את קריאת התורה לקראת בר המצווה".

לא ידעתי כלל וכלל את טעמי המקרא ולא היה לי שמץ של מושג, האם אצליח ללמדו לקרוא בתורה ובטעמיה כהלכה. ביקשתי מנכדי לשלוח לי זימון לזום, ו...בכל יום מחדש אנו יושבים כשעה וקוראים את ההפטרה. נכדי יושב בביתו ומעלה לעינינו בכל מפגש מחדש ביוטיוב את קריאת ההפטרה. אני מקשיבה לקריאתו וצופה בו בביתי, וקריאתו בתורה ממלאת נפשי בשמחה אינסופית. נכדי בן הכמעט שלוש עשרה ואני נהנים מהקריאה בתורה בפרט, ומפגישתנו היומית בכלל. גיליתי להפתעתי שבאמצעות הלמידה מרחוק בכוחנו לעצב את דרכי החשיבה של תלמידינו ושל נכדינו.

הלמידה מרחוק שונה מהלמידה פנים אל פנים, אך בכוחה לאחד לבבות ולהוליך בחדווה את שותפינו בשבילי הדרכים שבכוחן לבנות חברה, שכבוד לזולת ומחשבה מעמיקה הם מעמודי התווך שלה.