הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

ממציאים גבינות - מה התרחש במטה אזור גומא מתחילת ימי הקורונה ועד עכשיו

נכתב על ידי מטה גומא - השפלה

בחודש פברואר הספקנו לצאת, כל מתנדבי אזור "גומא" לטיול בדרום. חווינו פריחות, מראות ותחושת עוצמה ביחד. במרץ כבר נחשפנו לבידוד ראשון (חשיפה לחולה ראשון בקורונה בארץ), ומאז החיים השתנו. 

על מנת להתמודד עם השינויים שנכפו עלינו, עשינו מספר פעילויות:

פתחנו קבוצת ווטסאפ לכל חברות המטה (נמנענו לפני כן...).

בכל יום שיתפנו את המתנדבים בכמות עצומה של רעיונות לפעילות: מוסיקה, חידונים, תערוכות, קונצרטים, אפשרויות שונות לשמירת קשר עם נכדים ועוד מיגוון הצעות לסדר יום מגוון בתקופה מאתגרת.

בשלב מוקדם התחלנו לקיים ישיבות שבועיות בזום. עד היום אנו ממשיכות במפגשים אלו, כי מצאנו שיש להם תרומה משמעותית כצוות שמשפיע על המתנדבים.

ומה נעשה בקבוצות? כל אחת עשתה כמיטב יכולתה לשמירה על קשר עם המתנדבים. נרתמנו לניסיון לעבודה מרחוק בזום מול תלמידים, תוך שיתוף פעולה עם בתי הספר. זה לא היה פשוט וההצלחה הייתה חלקית. מסיבות שונות קבוצה קטנה של מתנדבים לקחה בכך חלק, ולעיתים בתי הספר התקשו לשתף פעולה.

בינתיים המשיך צוות גומא, שקלט חברות חדשות, להתגבש בזום. מצאנו שהמפגשים נעימים ותורמים לכולנו. בהמשך עברנו למפגשים, שבכל פעם אחת מחברות הצוות התנדבה להוביל.

בין השאר ערכנו הכרות ביננו בדרכים שונות כמו למשל משמעות שמינו לפי תבלינים המאפיינים את תחומי המנהיגות שלנו. פעם אחרת עסקנו במשפטים ופתגמים, בנושא התמודדות עם שינויים ועוד.

מירי דקל, רכזת בלוד וברמלה, העלתה את רעיון קורס הצילום, שהתחיל כיוזמה של נשות הקשר ברמלה, רעיון שהתפתח, וכיום בשיתוף עם עמותת foto is:real פועלות בהצלחה חמש קבוצות צלמים להנאת המתנדבים. שתי קבוצות נוספות עתידות להתחיל בקרוב.

רבים ממתנדבינו נטלו חלק במיזם הארצי של "ידיד לחינוך" - הקמפוס הדיגיטלי, שבמסגרתו שודרו בזום הרצאות מעשירות בידע, אשר יצקו תוכן בתקופה שבה כל אירועי הפנאי בוטלו. מאחורי המפעל המשמעותי הזה עמדה אתי גולד שגייסה מרצים שהתנדבו להרצות כל אחד בתחומן. בין המרצים השונים היו גם גימלאים המתנדבים במסגרת העמותה.

במהלך תקופת הסגר הקפדנו לשמור על קשר עם נציגי הרשות. לקראת הפסח ברכו ראשי ערים ומנהלי אגף חינוך את המתנדבים בכל רחבי הארץ וגם בישובי אזור גומא כמובן בברכות מרגשות לחג. בימים אלה אנו נמצאים בדיאלוג עם נציגי הרשויות ובתי הספר לצורך הערכות לקראת תשפ"א.

הרשויות המקומיות העבירו מידע על הפעילות והתוכניות לשנה"ל הבאה למנהלי בתי הספר. התגובות האוהדות מהצוותים לא אחרו להגיע. שמחו על הסיוע באמצעות מיזם אנגלית וכן בתחום העברית. שיתוף פעולה מאתגר ומסקרן.

בתחילת חופשת הקיץ נערכה ב"ידיד לחינוך" קייטנת מדעים באמצעות ה"זום" לתלמידי כיתות ה-ו. מתנדבת "גומא", דר' אדריאנה כץ ייצגה את האיזור בכבוד.

בתום ה"גל הראשון" השתחרר הסגר, ואנחנו העזנו ונפגשנו באופן פיזי לבוקר מרענן בנוף הנפלא של מושב לוזית, ואז הבנו - לא מספיק להזיז את הגבינה. צריך להמציא גבינות. יזמות היא שם המשחק. והתחלנו ל"עבוד" (עבדנו גם קודם אבל אחרת).

יונית פוגל, שהיא חברת צוות הדרכה וגם רכזת במטה גומא, נרתמה להובלת התהליך. הפגישות שלנו הפכו לסטארט אפ. חושבות על מוצרים ועל דרכים איך להגיע למצב בו מקסימום מתנדבים ממשיכים למלא מקסימום מהמטרות של "ידיד לחינוך", וכמובן איך אנחנו מצליחים לשמר את הקבוצות, את תחושת השייכות והתרומה לאיכות חיי הגימלאי. התהליך נפלא. החשיבה משותפת ומשתפת. הבנו כי כדי להצליח, חייבים מובילת תחום לכל נושא. וכך עשינו.

כמה מיזמים כבר בדרך:

  • יעל דבי נרתמה להוביל את start talking, ואף גייסה לצידה את מרשה חכמון, שתפעל כיועצת אקדמית לכל המיזם בראייה ארצית. מרשה היא אשת מתנדב מקבוצת רשל"צ ומפקחת לשעבר.
  • רחלי כהן סמסון מובילה ברמה ארצית את "עברידית" – מיזם בתחום הקריאה והשפה העברית.
  • אתי גולד מקדמת פעילות במדעים ביחד עם יהודית בן אברהם ועוד ועוד.
  • מירי רגירר מקדמת פעילות בקבוצות למתנדבי כל האזור.
  • כל רכזת נרתמה לגייס מתנדבים מתאימים לכל תחום ולסייע בחשיבה במסגרת צוות ההיגוי.

הבנו שהזום כאן להישאר, וכדאי שהמתנדבים יוכשרו לשימוש בכלי. אורן צמח, מנהל אזור הצפון נרתם להדריך, שלומית רוט נבון הכינה מצגת שתפשט את הדברים, ואז עלה הצורך בסיוע ותמיכה לטובת המשתמשים לאחר ההדרכה וגם במדריכים למפגשי ההדרכה עצמם (עד כדי כך הביקוש גדול).

הרכזות לא היססו. שרית אבן זהר, חנה ורשביאק ויעל דבי מיד גייסו מדריכים מתוך הקבוצות שלהן לצוות מדריכי הזום, שמעבירים הכשרות לכל מתנדבי "ידיד לחינוך". 

מירי רגירר לקחה פיקוד על הובלת פעילות פנאי למתנדבים, כזו שמתנדבים יובילו למען מתנדבי גומא - ידיד לידיד. בנוסף להרצאות הקמפוס הדגיטלי, אנשים מוזמנים לתרום בתחומי הידע והמצויינות שלהם.

אנחנו ממשיכות להיפגש מידי שבוע. במפגשים מציפים רעיונות, דנים בהם ומפתחים פעילויות תוך דיאלוג מפרה בינינו.

אנחנו ממשיכות לייצר גבינות שיתיישנו וישתבחו בתהליך חשיבה, ויהפכו למוצרים מעולים, כאלה שיאפשרו למקסימום מתנדבים להמשיך להיות משמעותיים בתקופה מאתגרת ומורכבת... נעבור את זה יחד.

מניפים את דגל התרומה למערכת החינוך ואת דגל התרומה לאיכות חיי הגימלאי.

שנדע ימי טובים מאלה. אמן