הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

עזרא מגד, רכז המתנדבים בפתח תקוה, כותב לרכזי ברוש

ערב טוב לברושים,

רציתי לשתף בנושא החזרה לפעילות של מתנדבות ומתנדבים בפתח תקווה.

זה לא סוד שהקורונה לא רק שמסכנת את בריאותנו, אלא גם שיבשה לחלוטין את כל סדרי החיים, ובעולם שלנו, את כל מערכת החינוך ופעילות המתנדבים והמתנדבות.

אני בטוח שגם אתם שותפים ומכירים הרבה מתנדבות ומתנדבים שנמצאים בבית כבר שמונה חודשים בחוסר מעש ומתגעגעים גם לפעילות היומיומית השגרתית שלהם, ובעיקר להתנדבות בבתי הספר ולמפגש הבין דורי עם התלמידים.

העמותה שלנו ראויה לשבח, על כך שאינה מפסיקה לעודד ולסייע לנו באין סוף פעילויות, הדרכות, השתלמויות והרצאות לנו ולמתנדבים.

למרות כל המאמצים שלעיל, עדיין, לצערנו, המון מתנדבים חוששים מאוד ללמד באמצעות הזום, ומצד שני עדיין לא כל בתי הספר התארגנו להפעיל מתנדבים בזום.
המצב הזה די הטריד אותי, ואני בטוח שגם אותכם.

רציתי לספר מניסיוני לשבור את הסטטוס של המצב הבלתי "פתיר" הזה.
ראשית, יזמתי פנייה בשיתוף הנהלת הפיסג"ה בפתח תקוה לכל מנהלות בתי הספר בעיר בהם יש מתנדבים, וביקשנו שבית הספר יעודד את התלמידים, כדי שהפעם הם יתקשרו למתנדבים שלימדו אותם עד פרוץ הקורונה.
ואכן, רוב המנהלות עושות זאת בשמחה. המתנדבים והמתנדבות מקבלים בשבוע האחרון שיחות טלפון מאוד מרגשות מהתלמידים והתלמידות שלהם. השיחות נוגעות לליבם של המתנדבים! ראיתי שזה רומם את מצב רוחם, וחלק מהם ביקשו לחדש את הקשר עם בתי הספר שהיו מוכנים ל"הסתכן" וללמד בזום.

כעת העברתי את המקל לצד של מנהלות בתי הספר, וסיפרתי שכמעט יותר מ- 60 אחוז מהמתנדבים אצלי בפתח תקוה עברו הכשרות בזום והם מוכנים ללמד.
כתבתי למנהלות, שהמתנדבים רוצים ומוכרחים להתנדב בזום. העדיפות היא לבתי הספר האורגניים שלהם, ששם לימדו, אבל אם לא יהיה ביקוש באותו בית ספר, אעביר אותם ללמד בבתי ספר אחרים ששם יש ביקוש.

מאוד הופתעתי, חייב לציין, שהרבה בתי ספר התעוררו והחלו לבקש מתנדבים.
כרגע, לאחר שעברו כשבועיים מאז שהתחלתי בפעילות, שישית מכלל המתנדבים (כ- 30) כבר החלו ללמד.
אני, כמובן, ממשיך ,והביקוש הולך וגדל גם מכּיווּן בתי הספר וגני הילדים, וגם מכּיווּן המתנדבים עצמם.

מסקנות ולקחים:

אסור לנו להתייאש ולוותר. צריך לעודד את המתנדבים, גם אלו שמאוד מאוד נרתעים טכנולוגית מהזום, לשלוח אותם שוב ושוב להדרכות (יש לי כאלו שהשתתפו כבר 4 פעמים באותה הדרכה), כדי שיתחזקו ויקבלו ביטחון.

מצד שני, להפעיל לחץ, כן לחץ, על בתיה"ס, ולא להתבייש, ולעודד אותם להתחיל להפעיל מתנדבים. מניסיון, זה עוזר. ואגב, כשלוקחים מהם מתנדב ומעבירים אותו לבי"ס אחר, הם די מודאגים.

לסיכומו של עניין רציתי פה לא לספר על עצמי, אלא לעודד את הצוותים החינוכיים בהפעלת שיטות לשלב את המתנדבים שלנו.

גם אם לא כולם יחזרו לפעילות, זה יהיה הישג אם נצליח לשלב לפחות רבע מהם בשלב ראשון.