הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

14 שנה מתנדבת ומלמדת באותו בית ספר

מאת: בת עמי גורקביץ

אני מתנדבת בבית ספר יסודי בשכונה בצפון רמת גן זו השנה ה-14 ברציפות! ההתחלה הייתה במסגרת "מכון ברוקדייל" והמשכתי ב"ידיד לחינוך" עם הקמתו.

הילדים, שאותם אני מלמדת, מגיעים ממשפחות ומבתים השונים זה מזה כרחוק מזרח ממערב! וזו אינה מליצה, זו האמת לאמיתה. ילדים הבאים ממשפחות חד הוריות, ילדי עולים מבריה"מ לשעבר, וילדיהם של עובדים זרים הן ממוצא אסייתי והן ממוצא אפריקני וגם ממוצא מעורב. הילדים האלה רוצים מאד להשתלב בחברה הישראלית ולהתערות בה מהר ככל האפשר. חלקם, אכן, מצליחים לעשות זאת בצורה טובה, אבל במקרים רבים הם מתקשים. התרבות שהם מביאים איתם מהבית, רחוקה מאד מהתרבות הישראלית (והיהודית).

הילדים האלה שמחים מאד לקבל ממתנדבי "ידיד לחינוך" את היד המושטת להם לעזרה. הם פוגשים מישהו מתוך החברה הישראלית הוותיקה, שמוכן לקרב אותם ולפתוח בפניהם את רזי הישראליות, המנטאליות, השפה העברית והשימוש הנכון בה. הרבה מהם מרגישים כאילו הם ננטשו ע"י הוריהם קשי היום, הטרודים ימים ארוכים בדאגות פרנסה וכלכלה. מתנדבי "ידיד לחינוך" נמצאים שם גם בכדי למלא את החסר הזה.

חבריי המתנדבים ואנוכי בתוכם, משתדלים להקנות להם ידע בתחומי השפה העברית, בהבנת הנקרא ולחזקם במקצועות הלימודים בהם הם מתקשים. אנחנו רוצים לטעת בהם ביטחון עצמי ונתוני פתיחה טובים ככל האפשר, כדי שיצליחו להתמודד עם החיים בישראל. ולא יתדרדרו ויחברו לחברה לא ראויה.

מלבד הנושאים הקשורים ישירות לתכנית הלימודים, אני משתדלת גם לעודד אותם רגשית ולעזור להם להתמודד עם בעיות היום יום שלהם. במקרים רבים אין להם עם מי להתייעץ או לפרוק בפניו את אשר על ליבם. שיחות כאלה בהן הם פותחים את סגור ליבם, חשובות לא פחות משינון פרק בתורה או בספרות עברית. לא פעם הילדים פונים אלי גם מעבר לשעות ההתנדבות שלי, ואני אפילו מעודדת אותם לא להסס ולהתקשר כדי שיוכלו להיעזר בי במצבים קשים ודחופים.

הילדים (וגם חלק מההורים) אסירי תודה על היד המושטת בידידות ובאהבה.