הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

על חוג הצילום ב-באר יעקב

מאת: אילנה סולומון

 

"הצילום הינו כלי אומנותי בידי המצלם. כל אדם יראה אחרת את הנושא המצולם, והדבר הולם את ראיית העולם של כל אחד מאיתנו" – על חוג הצילום למתנדבים

כשקיבלנו הודעה על אפשרות הרשמה לחוג הצילום למתנדבי "ידיד לחינוך" בבאר יעקב, תמהנו בינינו לבין עצמנו, האם החוג מתאים לכישורינו. נרשמנו לחוג בצל הקורונה ששינתה את חיינו במחי יד והתפעלנו מהעובדה, שהחוג קרם עור וגידים במהירות פלאית. הצטרפו אליו עוד ועוד אנשים, ואנו המתנו לנו בביתנו בשלווה ובנחת לאות הפתיחה במחשבה, שקיים סיכוי שבכלל לא נתמיד בקבוצה זו, כי הצילום אינו כה קרוב לליבנו.

בשיעור הראשון שהתקיים ב"זום" הביתי, נכחו עשרים משתתפים, ועל המלאכה ניצחו בחיוך רחב ובתחושת שליחות עמוקה, המדריכות שרה ברנשטיין ומיכל ברגר, המתמחות בצילום ויודעות את רזיו. חשנו שאנו הולכים שבי אחר דבריהן, אחר עצותיהן ואחר צילומיהן. הערכים הנשגבים של כבוד לזולת, לדבריו ולתחושותיו, וצניעות האדם, הם מאבני היסוד של ההתנהגות בקבוצה. כבר במפגש הראשוני למדנו, שבאמצעות הצילומים מכירים אופיים של אנשים, צופים בהתנהגותם האנושית ויודעים על מאווייהם ועל תפישת עולמם. חשנו שהצילום מהווה ראי לנפש האדם. הבנו שהחוג המשובח הופך להיות לחלק משמעותי בחיינו. מצאנו עצמנו ממתינים בשקיקה למפגש הבא. המחשבות על נטישת הקבוצה נעלמו להן במחי יד.

מיטיבה ממני לבטא את הדברים, מדריכת הצילום, שרה ברנשטיין :

"שפת הצילום היא שפה מאחדת, מקרבת ופותחת את הדלת להשמעת קול אישי וקהילתי. המפגש עם ידידי החינוך מאגד בתוכו את כל אלה ועוד. המפגש מאפשר הכרות עם אנשים ייחודיים, שלכל אחד סיפור משלו. באופן אישי, אני מרגישה זכות גדולה להיות חלק מההעשרה ההדדית הזו."

החוג לצילום מעשיר מאד את עולמנו בתקופת הקורונה בפרט, ובחיינו שופעי העיסוקים בכלל. באמצעות הצילום הכרנו אנשים חדשים, שלהם סיפורי חיים מרתקים. כשסיפרה אחת מהמשתתפות במפגש הראשוני על צילומה בחברת בתה שהגיעה מסן פרנסיסקו הרחוקה במיוחד ליום הולדת אמה בת השבעים, לבי החסיר פעימה. זה היה כל כך משפחתי, והצילום הוא עדות לאהבה ולזיכרון הפגישה.

המצלמים בחוג נהנים מהסברים מרתקים על גדולי האומנות בתחומיה המגוונים, ויודעים שהצילום הינו כלי אומנותי בידי המצלם. ראינו שכל אדם יראה אחרת את הנושא המצולם, והדבר הולם את ראיית העולם של כל אחד מאיתנו. חשוב לדעת להתמקד בעיקר, להכיר את זוויות הצילום, להדגיש נושא מרכזי אחד, לעמוד על עניין האור והצל בחיינו ובצילומינו ולדעת, כיצד נוכל לגרום לעניין בקרב המתבונן. התרגול הביתי מסייע להבנת עולם הצילום.

תמונה אחת, כוחה גדול מאלף מילים. באמצעות צילום הפרטים הקטנים, בכוחנו להפוך את חיינו לטובים יותר. צילום של נהרת שמחה על פני האדם, צילום נוף, המעורר בצופה תחושת הנאה צרופה, צילום מקומות נכספים בצורה אומנותית, עשויים לשנות את פני חברתנו . לעניות דעתי, בכוח הצילומים לגרום לשינוי המיוחל ליצירת חברה טובה יותר.