הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

שר החינוך, שי פירון במכתב לרגל פתיחת שנת הלימודים החדשה – תשע"ה

שר החינוך, שי פירון במכתב לרגל פתיחת שנת הלימודים החדשה – תשע"ה    

"לפעול לשינוי פניה של החברה בישראל"

שר החינוך שי פירון פרסם מכתב מיוחד לתלמידי ישראל לרגל פתיחת שנת הלימודים החדשה הנפתחת ביום שני.

"החודשיים האחרונים הפגישו אותנו עם שורה ארוכה של אירועים החורגים משגרת יומנו: רצח ארבעת הנערים, מבצע צוק איתן והשלכותיו: שאלות מהותיות על חופש הביטוי והיחסים בין קהילות וקבוצות שונות בחברה הישראלית", כתב השר פירון, והוסיף: "כל בתי הספר יחלו ביישום התוכנית הלאומית "ישראל עולה כיתה - עוברים ללמידה משמעותית".

"זו הזדמנות גדולה של כולנו לאזן בין למידה לחדשנות לבין למידה מסורתית, בין חשיבה וסקרנות לשליטה בידע. התוכנית הלאומית ל'למידה משמעותית' תבוא לידי ביטוי גם בצורת העיסוק שלנו באירועי הקיץ האחרונים. נפתח את שנת הלימודים בשבועיים שבמרכזם יעמדו הקיץ ולקחיו. כך הופך המעשה החינוכי לרלוונטי, מחובר למה שמתרחש, ומניע את כולנו לפעול לשינוי פניה של החברה בישראל".

עוד כתב השר: "רגע לפני שהשנה מתחילה, כמה הארות, צידה לדרך: מידות מתוקנות ושפה נקייה הן הבסיס של הכל. הכרת הטוב, שימוש מושכל ב'תודה' או 'בבקשה'. פנייה מנומסת מסייעת לא רק למניעת פגיעה באווירה הציבורית, אלא גם למבנה האישיותי שלכם;

למידה היא לא רק כלי להצלחה חברתית או כלכלית. למידה חשובה גם מפני שהיא מעצבת מצפון, מאפשרת לרוח להוביל אותנו לחיים בהם 'מותר האדם מן הבהמה'. הצטיינות היא ביטוי עמוק למימוש עצמי, זה שבשמו באת לעולם.

למידה היא  גם הנאה צרופה; אל תוותרו על הסקרנות. הפכו את הלמידה לאירוע סוער ומסעיר. אל תוותרו. תקשו, תערערו, תהרהרו. הדליקו פנס חבוי, תנו לעיניים לבטא את האהבה הגדולה שלכם לדעת;

זהות זה לא רק תעודה... שאלות 'מי אני? מי אנחנו? מה תפקידי בעולם?' הן חלק מהותי מהליך ההתבגרות שלכם. אל תוותרו לעצמכם. הישראליות שלכם קוראת לכם לדגל, מבקשת מכם לבחון את מקומכם האישי, הקהילתי והלאומי; הסתכלו על הסביבה. ראו למי חסר חיבור וקשר, מילה טובה, עידוד. חפשו את החלש, בכל אחד יש צד חלש. הוא יתחזק אם תתמכו בו, תסייעו לו;

המדינה זה אתם. מצאו דרך לתרום לחברה. סולידריות היא לא פעולה הירואית, התנדבות היא לא רק מעשה חסד. עשייה קהילתית מאפשרת לכם לעצב את המחר; כבוד. הקשבה. הכלה. כבוד לכל אדם והכלה של עמדות שונות יסייעו לכם להכיר את עצמכם, 'האחר הוא אני'. אל תראו במי שחושב אחרת מכם אויב".

השר התייחס לילדי הדרום שאיבדו את חופשת הקיץ בשל הלחימה: "ראיתי את ילדי הדרום המנהלים דיאלוג פנימי עמוק בין אומץ ואמונה בצדקת הדרך לחששות טבעיים. אני יודע שבישראל צומח דור צעיר המלא בכוחות של יצירה ועשייה. אני יודע שעתידנו מובטח. אני בוטח בכם. ואף על פי כן עבודה רבה לפנינו".

ליאור מביק