הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

רשמים מסיור מטה "ידיד לחינוך" בבתי הספר ברחובות בהם פועלים מתנדבים

מאת: נחום נוימן

ביום ראשון ה - 3 בדצמבר הגיעה הנהלת עמותת "ידיד לחינוך" לסיור בשני בתי ספר ברחובות, בהם  פועלת העמותה. הסיור הוא חלק מתכנית שנתית, המתקיימת בכל פעם בישוב אחר. תחילת הסיור בבית הספר "בן-צבי" ובהמשך בבית הספר "הדרים". השתתפו נציגי מטה העמותה והמנכ"ל, נמרוד אקרמן, זהר בלום סגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך בעירייה, ואילנה שמעוני יו"ר ועד הגימלאים ורכזת המתנדבים. מטעם משרד החינוך נטלה חלק הגב' ורדה בורובסקי מפקחת במנהל עובדי הוראה..                                                                                           

ביה"ס "בן צבי"

לסיור בביה"ס, שהוא מהוותיקים בעיר, התלוותה מנהלת ביה"ס, גלית אהרוני, וסגניתה טלי שוחט. תחילתו הייתה בספרייה ששופצה לאחרונה והיא מנוהלת באופן שוטף על ידי שתי מתנדבות מסורות של "ידיד לחינוך". קיבלה את פנינו מקהלת בית הספר ששרה מחרוזת משירי ארץ ישראל. על הביצוע מחמם הלב זכו התלמידים למחיאות כפיים רמות של כל הנוכחים. חנה המתנדבת תיארה במילים נרגשות את המחויבות שהיא חשה לפרוייקט וכיצד הפכה הספרייה, שבעבר בקושי פעלה, לאבן שואבת לתלמידי בית הספר. התלמידים מרבים כיום להגיע לספריה, לקרוא ספרים וגם להכין שיעורים.

משם עברנו לגינה הלימודית של בית הספר בה כל הפעילות מרוכזת על ידי רותי המתנדבת. לדברי רותי, התלמידים המגיעים לפעילות בגינה, מתלהבים מאד ומוצאים בעבודת הגינון ובטבע ענין רב. הם שותלים ומטפחים פרחי בר, צמחי מאכל וגם עוקבים אחר התפתחות ראשנים וצפרדעים בבריכת הנוי הקטנה. התלמיד אמיר מכיתה ב' סיפר בהתלהבות על האופן בו הם מטפלים בצמחים ודואגים שיגדלו, ואמר ששעות הגינה הן השעות היפות שלו בבית הספר ושכל השבוע הוא ממתין לשעה הזו.
שיעור חקלאות בבית הספר "בן צבי".

 

מהגינה עברנו  לכיתת לימוד השחמט. את תורת משחק השחמט מעביר לתלמידי כיתות ג' ו ד' המתנדב עמרם פרס. ההדרכות מועברות לתלמידים לרוב בשעות שלאחר הלימודים, וקיימת הענות גדולה לחוג זה. לדברי עמרם לימודי השחמט תורמים ליכולת החשיבה והריכוז של התלמידים. המשחק מועיל לילדים בכל הרמות ולא רק למצטיינים. התלמידים סיפרו בעיניים בורקות על מהלכי המשחק אותם למדו וחלקם גם סיפר, שבכונתם להשתפר ולהשתתף בעתיד באליפויות השחמט שנערכות בין בתי הספר. משמאל שיעור שחמט בבית הספר "בן צבי"                               

בית הספר "הדרים"

ביה"ס ממוקם בשכונת קריית משה בעיר.

את בית הספר ופעילותו הציגה מנהלת בית הספר הגב' מירב בכר. לדבריה, בית הספר קטן יחסית  אך מורכב מאד. לומדים בו 285 תלמידים ב 13 כיתות. יש בו תלמידים רבים מיוצאי אתיופיה, והוא נמצא לאחרונה בתהליך של שינוי וגיוון, ומצטרפים אליו תלמידים רבים מהשכונה החדשה שניבנית בסמוך. לאור מורכבותו של ביה"ס, מתנדבי "ידיד לחינוך" כמו גם נוספים, תורמים רבות ללימוד הפרטני ובעיקר לאוירה.

מימין שיעור מדע בבית הספר "הדרים"

 

בהמשך לדברי המנהלת, הופיעה בפנינו תזמורת תלמידים מפרוייקט "סולמות". התלמידים עם כלי נשיפה והקשה ניגנו מחרוזת מנגינות חנוכה.

הגב' מירי רגירר, רכזת המתנדבים ברחובות, פרטה את פעילות העמותה בעיר, הנמצאת בשלבי גידול מואצים. רק השנה נוספו כ 20 מתנדבים חדשים לפעילות ההתנדבות בתחומים מגוונים. כיום פועלים ברחובות 72 מתנדבים 
ב- 14 בתי ספר יסודיים ותיכון אחד. מירי  סיפרה על פעילויות ההדרכה והפנאי להם זוכים המתנדבים  והודתה למר זהר בלום סגן ראש העיר על עזרתו ותרומתו לפעילות.  בלום מצידו, דיבר על התרומה העיקרית של המתנדבים, המתבטאת  ביכולת להוביל לשינוי אוירה בבתי הספר.

נמרוד אקרמן מנכ"ל  "ידיד לחינוך" הציג בקצרה את היקף פעילות העמותה המונה כיום כבר כ - 3000 מתנדבים, הפועלים בכ- 500 בתי ספר בכל רחבי הארץ. הוא הדגיש שהעמותה חרתה על דגלה לתרום למערכת החינוך ולתלמידים  ובמקביל לתת משמעות  ותוכן לאלפי מתנדבים גימלאים, המהווים פלח אוכלוסייה ההולך וגדל, ולכן, חשוב לאפשר להם להמשיך ולתרום מנסיונם ויכולתם.

 מפקחת משרד החינוך, ורדה בורובסקי  הציגה את את עמדת המשרד לגבי חשיבות פעולת המתנדבים ביכולת לתת סיוע פרטני או בקבוצות קטנות, ובעיקר ביכולת להשפיע על האקלים בבתי הספר.

בתום המצגות התקיים רב שיח ער בהשתתפות כל המתנדבים שהגיעו לכנס.

 

שעור בגינה, לימוד שחמט ומדעים - תיעוד בוידיאו של מתנדבי "ידיד לחינוך" ברחובות
ראיין וצילם: עמנואל רונן

 

בהמשך לכתבה שפרסמנו על סיור מטה "ידיד לחינוך" ברחובות, לפנינו כעת סרטון שצולם בעת הסיור בבתי הספר "בן צבי" ו"הדרים" שבעיר,  בהם פועלים מתנדבי העמותה. בסרטון תיעוד השיעור בגינה עם המתנדבת רותי שרעבי, מפגש עם המתנדב עמרם פרס, המלמד שחמט, ועם המתנדב זאב שני המלמד מתמטיקה ומדעים בלווי הדגמות.

<