הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

קורס צילום מקצועי בחסות PHOTO IS:RAEL

למדנו לשפר את מיומנויות הצילום שלנו וגם הרווחנו גישה חברתית בצילום – על הקורס המקצועי - חברתי למתנדבי "ידיד לחינוך" בחסות PHOTO IS:RAEL

מאת: ורה עוזר

 

בזמן הסגר כשנמנע מאתנו להגיע לבתי הספר, מצאנו עצמנו יחד עם כל עם ישראל בבידוד. כשהוצע לנו, בקבוצת מתנדבי "ידיד לחינוך" של יונית באזור מזכרת בתיה וקריית עקרון, להשתתף בקורס צילום בטלפון הסלולרי, נרשמתי מיד. ילדי תמיד התלוננו על איכות הצילומים שלי. ציפיתי שבמהלך הקורס אלמד כיצד לשפר את מיומנות הצילום שלי. כבר לאחר המפגש הראשון עם המדריכה המקסימה והמקצועית שלנו, יפעת שמאי, הבנתי, מדוע התצלומים שלי כל כך גרועים. לא ידעתי שצריך לנקות את עדשת המצלמה גם בטלפון הסלולרי, ובנוסף, בכל מפגש למדנו טכניקות לשיפור הצילום ונחשפנו להרצאות של צלמים מרחבי העולם. כל שבוע קיבלנו "שיעורי בית" לצלם תמונות שיביאו לידי ביטוי את הנושא שלמדנו.

המפגשים השבועיים של הקורס הפכו במשך הזמן למפגשים חברתיים, עם חברות שמעולם לא פגשנו פנים אל פנים, אך למדנו להכיר דרך הזום ודרך הצילומים והמשימות השבועיות, כמו משימה בה התבקשנו לצלם פינה בתוך הבית או בשכונה בה אנו מרגישים הכי נוח בעולם, וממנה ניתן ללמוד עוד פרט מעניין עלינו.

קבלנו גם משימה בזוגות לשם העמקת ההיכרות בין חברות הקבוצה. יפעת חילקה אותנו לזוגות וכל זוג שוחח על התמונה וכך השיחה גלשה לשיחה אישית. משבוע לשבוע העמקנו את ההיכרות עם חברות הקבוצה ועם יפעת המנחה המסורה והמקצועית שלנו, שידעה לתת בהומור משוב לתמונות שצילמנו וגם נקודות לשיפור. קבוצת הצילום ב WhatsApp-פעילה מאוד וחברות הקבוצה מעלות כעת תמונות ענייניות ומרגשות, ומקבלות משוב מכל חברות הקבוצה.

כולנו מצפות למפגשים הללו.

שבוע אחד, כאשר יפעת הייתה עסוקה בארגון תערוכת הצילום של PHOTO IS:RAEL , אחת מחברות הקבוצה יזמה מפגש קבוצתי בzoom- בה שוחחנו על התמונות שצילמנו באופן מקצועי. דיברנו על האובייקט בתמונה, על ניגודיות הצבעים, על המסגרת ולאן הולכת העין בצילום. המשכנו בשיחות על הסיבות שבחרנו לצלם תמונה זו או אחרת, ואיזה מסר אנחנו רוצות להעביר באמצעות התמונה.

אחת החברות שיתפה בחוויה שעברה. תמונה של אזור מוזנח ליד מבנים חדשים, שצילמה ופרסמה ב-facebook, השפיעה על הרשות המקומית והאזור נוקה. היא כמובן פרסמה תמונה נוספת של המקום לאחר הניקיון עם מילות תודה. דוגמה טובה לאמירה: "תמונה שווה אלף מילים".

 

במהלך הקורס שמענו הרצאות של צלמים חברתיים, שהצליחו באמצעות הצילומים שלהם לזעזע ולהשפיע על דעת הקהל ועל המדיניות, כמו תמונות של הר הזבל - משפחות התבקשו לאסוף את האשפה שלהם במשך שבוע ולהצטלם שוכבים על הר הזבל שאגרו במשך השבוע. תמונות אלו העלו את המודעות להררי האשפה שאנו יוצרים.

במחצית הראשונה של חודש אוקטובר התקיים מרתון צילום ביתי במסגרת עם משימות מותאמות לתקופת הסגר.

במרתון היו שישה אתגרים מעניינים, באמצעותם נתנו ביטוי ליצירתיות שלנו ולראייתנו אובייקטים בביתנו מנקודת מבט שונה. זה הוסיף הרבה עניין לחיי השגרה של הקורונה והסגר.

בעוד כחודשיים, בעזרת השם, תתקיים תערוכה של  PHOTO IS:RAEL בתל אביב, בה יוצגו תמונות של צלמים מקצועיים לצד תמונות של מתנדבי "ידיד לחינוך", אשר השתתפו בקורס הצילום, תמונות המביאות לידי ביטוי את נקודת המבט שלנו על המצב ויש בהן מסר כלשהו.

 

כולכם מוזמנים לתערוכה באופן פיזי, אם הסגר יאפשר זאת, ואם ולא, ניתן יהיה "לבקר" בתערוכה באופן וירטואלי. 

תודה ל"ידיד לחינוך",  ל -PHOTO IS:RAEL , ליונית רכזת "ידיד לחינוך" במזכרת בתיה, ברנר וקריית עקרון, ואחרונה חביבה תודה ענקית ליפעת שמאי, מדריכת הצילום של הקורס שלנו, על הדרכה מקצועית, מעשירה ויחס סבלני וסובלני תוך הצבת אתגרים ויעדים לשיפור.

זכינו.