הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

קורס זיכרון

מאת: יפה חכמון ורחל לבני

"רכושו האמיתי של האדם הוא זכרונו, בשום דבר אחר אינו כה עשיר או כה עני" (אלכסנדר סמית).

בתחילת חודש מרץ נפתח קורס "זיכרון - עולם ומלואו" בו השתתפו 22 מתנדבים מבאר שבע  בהנחיית גב' בתיה דויטש. עוד קודם לכן נחשפנו ללמידה בנושא הזיכרון במסגרת ההכשרה של "למידה בכל גיל", שבה בין השאר, שמענו הרצאה מפי הגב' דויטש והבנו שלא מספיקה פגישה אחת להתעמקות בנושא.

הקורס התקיים במרכז המורים.

הרציונל שעמד מאחורי הבקשה להעמיק למידה בתחום זה, היה לחזק את היכולות שלנו, המתנדבים, לזכור דברים ולהעביר את הידע לתלמידים שלנו וגם לשפר את היכולת שלהם לזכור.

גב' דויטש הציעה סדנה בת 6 מפגשים, אשר ההרשמה אליה הסתיימה ביום בו הודענו על קיומה.

מה למדנו? למדנו על סוגי זיכרון, שיטות זיכרון, תהליכי זיכרון, תרגילים קוגניטיביים, השפעת ספורט ותזונה על קוגניציה וזיכרון.

תהליך הזיכרון נקרא רא"ש, ר = רכישה, א = אחסון, ש = שליפה. כדי שנוכל להשתמש ולחזק את הזיכרון שלנו צריכים להתקיים שלושה מצבים: למידה, היכולת שלנו לאחסן את מה שלמדנו והיכולת לשלוף מהזיכרון את מה שלמדנו.

התרגול בסדנא חיזק את חשיבות החזרה והשינון לשימור ולשיפור הזיכרון. ללא יישום הנלמד, הרי שלא ניתן לאחסן ולשלוף מידע מהזיכרון.

לסדנא היה ערך מוסף שהתבטא בקשר הבין דורי של המתנדבים עם בני משפחתם המורחבת, סבים עם נכדים וכו'. חלק מאתנו,המתנדבים, חשופים וכואבים את הירידה הקוגניטיבית של הורינו ומנגד הילדים והנכדים שלנו עדים לשינויים שחלים בנו, שיתכן כי צמצמו במקצת את היכולות הקוגניטיביות של חלקנו. זהו הקשר הבין דורי שאנו שמחות שבא לידי ביטוי בסדנא זאת.

בסבב הסיכום שמענו חוויות שהעצימו את הקשר הבין הדורי אצל המשתתפים.

רוב המשתתפים הביעו רצון לקורס המשך. כאן המקום לציין כי, כל מי שנטל בו חלק, מימן את מלוא עלות הקורס.

אנו בטוחות כי לאור ההצלחה, יפתח מחזור נוסף למשתתפים שלא הספיקו להירשם למחזור הראשון.

תודה לרחלי לבני על ריכוז הקורס תוך דאגה לכל פרט ופרט.