הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

פחד במה - פתאום אנחנו על המסך - ירמי לז'ה

במסגרת תוכניות החזרה ללימודים בימי הקורונה, דנים הרבה בסוגיית הלמידה מרחוק באמצעות המחשב או הטלפון. רתיעתם של מתנדבים וגם חלק מהמורים מהמדיה הזו נובעת מכמה סיבות, ביניהן הדעה שאין כמו מגע ישיר עם התלמידים.

אבל סיבה נוספת לרתיעה זו, שעלתה בדעתי, היא החשש מהחשיפה הוויזואלית על גבי המסכים, ואולי יש אצל אותם אנשים "פחד במה" קטן שמא לא ייראו במיטבם.

הדברים מביאים אותי לסיפור קטן. בתחילת הקריירה שלי כמעצב, ביקשו לראיין אותי לתוכניתו של חיים יבין בנושא בחירות. וכיוון שהסטודיו עסק ממש באותם ימי בחירות בעבודה זו, הריאיון היה מאוד רלוונטי. הכתב הסביר לי מעט שהמצלמה מייד תתמקד בי בצילום תקריב, לאחר שהוא ישאל את שאלותיו, וכך היה. אך ברגע שראיתי את הנורית האדומה מעל לעדשת המצלמה והבנתי שאני מוקלט, פשוט התאבנתי לכמה שניות.

מעולם לא תיארתי לעצמי איזה לחץ פסיכולוגי עובר על מרואיין, או מי שצריך לשאת דברים מול ציבור, ביחוד כשהמצלמה מתמקדת בו בקלוז אפ. דבר שנראה טריוויאלי לחלוטין לחלק מאיתנו, קשה מאוד לביצוע אצל אחרים.

אך בואו נזכור שתמיד יש אור בקצה המנהרה. אחד הדברים הניתנים לשיפור הוא הנראות שלנו על גבי המסך. לא תמיד קל לנו לראות את פנינו משתקפות אלינו, ביחוד ככל שאנו מתקדמים בגיל. מלבד העצה שעלינו ללמוד לקבל את עצמנו, כמה פעולות טכניות פשוטות יכולות מאד לעזור כאן.

ניתן למשל לפתוח את הזום בכל רגע נתון, לראות את עצמנו על המסך, ולבחון כיצד אנחנו נראים בעיני הצופים , ולבצע תיקוני אור, כמו הדלקת מנורת שולחן, פתיחה או סגירה של מקור אור כמו חלון בחדר, הזזת המצלמה במידה והיא ניידת, לזווית שמחמיאה יותר לדמותנו, ויש שיעדיפו אפילו הרחקת עמדת הישיבה מעט מן המצלמה, וכן, רצוי כמובן להתלבש ולהתכונן כאילו יצאנו לעבודה, או לפגישה בחוץ.

אני סבור שבפעולות קטנות ופשוטות מן הסוג שציינתי, ניתן ללמד ולהדריך אפילו בטלפון, הרבה מן המתנדבים, ולהכניס בהם תקווה שאלה הם חיינו בשנה הקרובה לפחות. עוד נפגש ונתחבק עם ידידים אמרה אליזבת. אבא שלה בכל מקרה...צדק.