הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

חשוב להיות עסוקים בגיל השלישי – על התנדבות מתגמלת בתחומי עיסוק שונים

על גימלאים מתנדבים במודיעין, באירגונים ומוסדות שאינם "ידיד לחינוך"

מאת: רעיה סול

העיר מודיעין, עיר צעירה. מניין שנותיה כאותה נערה צעירה שסיימה לא מכבר את שירותה הצבאי, אבל זו עיר שמתפתחת בקצב הבזק. היא מונה היום כמאה אלף תושבים, מתוכם קרוב לעשרת אלפים גמלאים.

העיר ידועה במגוון ארגוני המתנדבים שלה, כשבעים במספר - מתנדבים מכל הגילים ומכל הזרמים. בתוך כל אלה בולטים בעיקר המתנדבים הגמלאים המתפרשים על תחומים רבים. בולט במיוחד הוא "ידיד לחינוך" ששמעו יצא בעיר כולה והוא מונה כיום מעל 100 מתנדבים, עם יעד להגיע לכל בתי הספר היסודיים בעיר.

אני מבקשת להביא הפעם מעל דפי התקשורת של "ידיד לחינוך" מתנדבים מתחומים אחרים המשקפים את אותה רוח התנדבותית הקיימת בעיר.

 

לואיז פנטיך

לואיז, ילידת ירושלים, עוסקת באומנות, ניהלה בעבר משרד עורכי דין והתנדבה   במשמר האזרחי ובמעון לנשים מוכות.

לפני כשמונה שנים עזבה את ירושלים ועברה להתגורר במודיעין, גם כאן היא פעילה מאד, מתנדבת ב"ידיד לחינוך", משמשת ראש צוות, ממשיכה ליצור, מעבירה חוגי אומנות ומתנדבת במשטרה. על תפקידה זה נרחיב כאן.

הנה סיפורה של לואיז: "לפני כחמש שנים הגיעו שוטרות למועדון הגמלאים במודיעין וחיפשו מתנדבים ל"משלט מרכז". ידועה לי חשיבות המתנדבים במשטרה ולכן נרשמתי למשימה. לאחר ראיון ובדיקה ביטחונית, עברתי השתלמות בת כמה חודשים ומאז אני מתייצבת אחת לשבוע למשמרת בת ארבע שעות. מקום ההתנדבות הוא ברמלה.

משלט הוא מוקד חרום 100 לאזרחים. המרכז מטפל באזור שבין חדרה לגדרה. תפקידי לקבל פניות, להבין מה הבעיה ואז להעבירה לשלוחה הרלוונטית. התלונות מגוונות, החל מחנייה אסורה, הפרעה לתנועה, אלימות וקטטות משפחתיות, מריבות בין שכנים, הפרעות ורעשים מוגזמים בשעות השקט לפי החוק וכן תאונות למיניהן. בהתאם למקרה ולתלונה מזמינים אמבולנס, ניידת משטרה או מכבי אש.

מגוון האירועים בכל משמרת הוא רחב, וזה מה שעושה את תפקידי מעניין ומאתגר. ארבע שעות זה לא הרבה, אך אני מרגישה שתרומתי חשובה ואני חשה סיפוק שעושה משהו מועיל."
לואיז מוסיפה שהמשטרה מחפשת עוד מתנדבים לתפקיד.

 

אליעזר סול

אליעזר מתקרב לגיל 80, מתגורר כעשרים שנה בעיר. מרבית שנותיו חי בהתיישבות העובדת, היה חקלאי עצמאי, חקלאי בקבוץ ולבסוף משווק סחורות למגזר החקלאי. לפני שבע שנים יצא לפנסיה. מיד לאחר הפרישה הייתה תקופה לא קלה של הסתגלות. בשל תפקידו כמשווק בכל רחבי הארץ, אליעזר כעת הוא חבר בוועדת הטיולים של הגמלאים במודיעין ושותף לתכנון טיולים רבים בארץ. לפני שלוש שנים פנה ביוזמתו לאחת הפקידות בקופ"ח שהציעה לו עבודה (בהתנדבות, כמובן) בבית מרקחת, ומאז הוא עובד שם כל יום בין ארבע לשש שעות, חמישה ימים בשבוע. תפקידו לקבל סחורה שמגיעה, לבדוק אם תעודות המשלוח תואמות את הסחורה שהתקבלה, לתמחר ולשים על המדף המיועד לכך. הוא בודק את הטמפרטורה במקרר, עוזר בדו"חות של סגירת חודש ונמצא בקשר עם הספקים החיצוניים.

אליעזר מכיר חלק גדול מהלקוחות, לעתים עוזר להם לשאת את הקניה למכונית, כמו חבילה של קופסאות אינשור. הוא פיתח יחסים מצויינים עם כל צוות המרפאה, מהמזכירה, האחיות, רופאת המשפחה ובעיקר עם נועה הרוקחת שסומכת עליו מאד, נעזרת בו המון, ומברכת כל יום את פועלו.

 

דויד זיוי

הגעתי ל"יד שרה" לפגוש את דויד זיוי המתנדב שם פעמיים בשבוע, שש שעות שבועיות. מהיכרותי את דויד הוא איש של נתינה, הכל בצנעה ובשקט.
בעברו היה איש חיל האוויר, טכנאי מכונות ותעופה, עבד באל על ובתעשייה האווירית.
מפעל "יד שרה" במודיעין מרשים ביותר, יש בו חנייה גדולה ומסודרת, ואולם הכניסה מזמין ויפה.

דויד הוביל אותנו מחדר לחדר, מסדנה אחת לשנייה. התחלנו בבית מלאכה לקביים, שם בודקים את שמישותו של כל זוג, ידיות, גומיות, ברגים ועוד. משם לסדנת ההליכונים לבדיקת שמישות, ידיות, גלגלים ונוחות. יש שם אולם לכיסאות גלגלים שמתקבלים לאחר שימוש, וצריך לדאוג כמובן לניקיון הכיסא, שימונו, החלפת גומיות והדבקת תווית עפ"י גודלו.

במקום מחסן גדול של מלאי, וכן אביזרים רבים ומגוונים להקלה על בעלי נכויות, החל מציוד בי"ח ביתי, כגון מיטה, כסאות גלגלים רגילים וחשמליים, הליכונים, אביזרים למקלחת ועד כף מיוחדת לנעילת נעליים, וכן ציוד רב ליולדות. הציוד בחלקו ניתן למכירה ובחלקו להשכרה.
הסדנה משרתת את כל האזור: שוהם, רמלה, לוד.

כששאלתי את דויד, מה מספר המתנדבים במקום, הפנה אותי לעבר דף תלוי על הקיר, המונה 75 שמות, רובם גמלאים.

דקה לפני שליחת הכתבה, ציפור קטנה לחשה לי על עוד פן בעשייתו של דוד.

הנה סיפורו: "במשך חמש שנים התנדבתי בבי"ס "גוונים" שבעיר - מוסד לנערים בעלי צרכים מיוחדים. ליוויתי נער שהיה מאד מסוגר. לא דיבר, אך תמיד היה מחכה לי. במקביל פנו אלי מ"יד שרה" בהצעה לקלוט נערים מסוגו. יצרנו קשר עם מנהלת ביה"ס שקבלה את הרעיון ברוח טובה, וכיום משתלבים בעבודות ב"יד שרה" חמישה נערים. הם לומדים שם מיומנויות עבודה, מהי מחויבות וכיצד להשתלב בחברה. נדרשת סבלנות רבה, אשר מביאה לתוצאות יפות וטובות."

כשלפעמים נדמה לנו שרואים רק שחור, מפעל כמו זה מחמם את הלב והנשמה בזכותם של הרבה אנשים טובים, התורמים תרומה כה חשובה לאוכלוסייה.