הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

על הסליק בעין השופט, על סטפה של יאנוש קורצ'ק, ועל העיר הביזנטית בבית שאן

מתנדבי קריית אונו ויהוד מטיילים

מאת: רחלי פוקס משקובסקי

הרגשתי כתיירת בארצי בטיול הנפלא שהתקיים בראשית חודש מאי, בהשתתפות הקבוצות הפועלות ביהוד ובקריית אונו. תחילתו של הטיול הייתה ביקור בקיבוץ עין השופט, שם התגלה לפני שנים אחדות באמצעו של חדר הכושר, "סליק" מתקופת מלחמת השחרור ובו הנשק המקורי שהוחבא שם! ה"סליק" מכוסה בסורגים, המאפשרים להביט לתוכו ולראות את עומקו המרשים. בחדר צדדי מתקיימת תערוכה קבועה של אותם כלי נשק, שהוצאו ממנו, יובשו (הסליק התמלא במים במשך הזמן) ונוקו. ישי, חבר הקיבוץ, שחיפש, לדבריו את המקום כל ימיו, וגם מצא, סיפר סיפור "חסמבה" ארוך ומרתק על גלגולי החיפוש, כאשר גולת הכותרת הייתה הגילוי שאביו המנוח השתתף בחפירת הסליק, אולם סוד הוא סוד...

לאחר ארוחת צהריים מצויינת בקיבוץ דליה השכן, המשכנו להר הגלבוע. בתל יזרעאל ספרה המדריכה, טובי גולן, את הסיפור התנכי על הכרם של נבות היזרעאלי, המלך אחאב והמלכה איזבל, ונבואת הזעם של אליהו הנביא, המתחילה במלים "הרצחת וגם ירשת?", שהפכה לימים למטבע לשון (מלכים א, פרק כ"א).

בתצפית נוספת, "כתף שאול", ממנה נראה בין השאר קיבוץ עין חרוד, בחרה המדריכה לספר סיפור מרגש, שאני לא הכרתי, על ביקוריהם בעין חרוד של יאנוש קורצאק, הרופא, המחנך, הפילוסוף של החינוך והסופר, ומנהלת בית היתומים בוורשה, סטפניה וילצינסקה (סטפה) בתקופה שלפני מלחמת העולם השניה. "רציתי להעלות את סטפה על שולחן ההסטוריה", אמרה המדריכה. מתברר שהיא הייתה אישה יוצאת דופן, שאפשרה לינוש קורצאק את הניסוי החינוכי הגדול שלו. "סטפה לא קבלה את המקום הראוי לה, כנראה בגלל שלא השאירה אחריה דברים בכתב כפי שעשה ינוש קורצאק", כך סבורה המדריכה טובי גולן. היא גם ספרה שבפולין יש אזכור של שתי הדמויות המיוחדות ומעוררות ההשראה האלה, הרבה יותר מאשר בארץ. מצער שכך הדבר.

לפנות ערב הגענו לבית שאן, שם חכתה לנו תקרובת של משקאות חמים ומאפים בקפטריה של אחד מבתי הספר בעיר. משם המשכנו לעיר הביזנטית המשוחזרת. לאחר צפייה במופע אור קולי השתתפנו בסיור בעיר המרשימה הזאת, הכוללת רחובות, תיאטרון, אמפיתיאטרון ומבנים נוספים, כשהכול מואר באופן קסום. השחזור של העיר נעשה כבר כמה עשרות שנים. ההדרכה במקום נתנה על ידי מדריך של האתר.

את הטיול ארגנו חיים גרניט, רכז הקבוצה מיהוד, וחבצלת פלד, רכזת קבוצת קריית אונו. איה קרפיבקה, מנהלת איזור ברוש בעמותה, השתתפה אף היא בטיול.