הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

"תגידו, זה עונש או פרס לקבל את ההזדמנות לעבוד עם מתנדבת?" התלמידות עופרי, מיה ובלה בקול רם ובו זמנית - "פרס"!!

סיור מרגש התקיים בתחילת חודש פברואר בפעילות "ידיד לחינוך" בראשון לציון

מאת: שרון כץ
צילום: שלומית רוט נבון

 

סיור מאיר עיניים, מעשיר ומרגש התקיים בתחילת פברואר בפעילות "ידיד לחינוך" בראשון לציון. הסיור כלל ביקור בשני בתי ספר יסודיים בעיר, בית ספר אשכולות ובית ספר כרמים.

הסיור הובל במקצועיות ובנועם בשיתוף של הצוותים המקצועיים בבתי הספר ביחד עם אורנה שלו ויעל דבי, רכזות קבוצת "ידיד לחינוך" בעיר, ונערך כחלק מתכנית סיורים שנתית של העמותה ביישובי הפעילות.

היום הייתה זו עוד עדות לכך, שראשון לציון התברכה בצוותים חינוכיים מופלאים בבתי הספר ובמתנדבים איכותיים ומסורים שביחד מחוללים ניסים.

מנהלות בתי הספר, יחד עם נשות הקשר של "ידיד לחינוך" בבתי הספר –ב"אשכולות", הגב' אוסנת אל - על והגב' בהירה כפיר, וב"כרמים" – הגב' איריס בנימיני מונטקיו והגב' לירון מאור - סיפקו הצצה לעולם של מעשה חינוכי משובח, מכיל, רגיש ובעיקר אישי.

אוסנת אל–על, מנהלת "אשכולות": "המתנדבים של "ידיד לחינוך" הם חלק מהצוות לכל דבר ועניין. כשמגיע מתנדב, אנו מבררים עמו מה התשוקה שלו בהתנדבות, מה בוער בו לעשות, מה הדבר שיגרום לו לאור בעיניים, ורק כשאנו מאתרים אותו – אנו יוצאים לדרך והמתנדב משולב להתנדבות בנושא שמלהיב אותו. כשזה יקרה, זה ילהיב גם את התלמיד שאיתו".

אלי אהרון חי, מתנדב "ידיד לחינוך" ב"אשכולות", גמלאי צה"ל: "הלמידה מתרחשת כל הזמן, אפילו בשיח אגבי כזה עם התלמידים ששאלו אותי, 'מה, אתה לא מקבל כסף?' כמובן שעניתי שלא. אז אמרו – "פראייר"! ואמרתי שמה שאני מקבל לא נמדד בכסף."

ציונה הרמל, מתנדבת "ידיד לחינוך" ב"אשכולות", מורה בעברה, מלווה את התלמידה ורה, עולה חדשה שאינה דוברת עברית: "אני נמצאת שם בשבילה לכל מה שהיא צריכה, אני עוזרת לה בעברית ועובדת עמה בחוברות של הכיתה ושל האולפן. ורה אוהבת לצייר, וכל סיטואציה או סיפור שיש לה במחשבה, היא מיד מתרגמת לציור. פיתחנו שפה של ציור. דרך הציור אני מבינה את דרך החשיבה שלה והתקשורת מתחזקת. היא ילדה פיקחית ויש לה חוש הומור ותענוג לעבוד איתה".

בהירה כפיר, אחראית מתנדבי "ידיד לחינוך" ב"אשכולות", סיפרה על תהליך העבודה עמם: "בתחילת כל שנה אני חוזרת ומסבירה לתלמידים ולמורים שלנו את המשפט שכבר כולם יודעים לחזור עליו והוא - שהשכר של המתנדבים הוא השמחה שלנו".

איריס בנימיני מונטקיו, מנהלת "כרמים": "אם הילדים שואלים אותנו – 'איפה יצחק?' 'הוא מגיע היום?' מבחינתנו זה המדד למקום החשוב של האנשים האלה בבית הספר. הם כובשי לבבות. התלמידים מחכים להם. השאלות האלה מעידות על מקומם המשמעותי בחיי היום יום של התלמידים. אם מבינים את חשיבות הקשר בין גמלאי לתלמיד ושמים את החיבור החשוב הזה כחלק מ'האבנים הגדולות' של החינוך בבית הספר, אז המערכת תתגמש כדי לתמוך בזה בדרך המקצועית והטובה ביותר."

לירון מאור, סגנית ואשת הקשר למתנדבי "ידיד לחינוך" ב"כרמים": "נכנס לבית הספר בן אדם ואומר 'הנני. אני רוצה לתרום ולהתנדב'. זה מספיק בשבילי שאעשה הכול כדי שימצא את מקומו אתנו עוד בכלל לפני שאני בודקת מה התחום שמעניין אותו להתנדב בו. המתנדבים האלה הם אנשים שנכנסים אלינו עם לב ענק ועיניים מוכנות ומאירות".

עדנה ולנטין, מתנדבת ב"כרמים", בעברה עובדת בנק לאומי: "גדלתי במשפחה עם קשיים, ואנשים טובים עזרו לנו. הבטחתי לעצמי עוד כילדה, שאם אוכל, אחזיר מהנתינה שאני קיבלתי. אני נהנית הנאה גדולה בהתנדבות. גרה פסיעה מבית הספר, שומעת את הצלצול מהבית ואז אני קופצת ומתייצבת ליום ההתנדבות שלי"

אילנה ארגז, מתנדבת "ידיד לחינוך" ב"כרמים", בעברה מורה: "כל חיוך, כל דיון מעשיר ומשותף, כל התקדמות של תלמיד – כל אלה ביחד, זה שכר יקר מפז. אני מתנדבת כבר שמונה שנים ובשנים שאני כאן, הייתה תחלופה של צוותי הניהול. מצחיק לומר את זה אבל אני נשארת והם עוזבים..."

השתתפו בסיור נציגות מתכנית "מתחברים" – מעורבות חברתית של סטודנטים מאוניברסיטת תל אביב, נציג מקרן "יד הנדיב", נציגי עמותת "אמנינא" לקידום אקטיביזם, מעורבות חברתית והתנדבות בחברה הערבית, ואחרים.

הצוותים החינוכיים בבתי הספר ליוו את הסיור ושפכו אור על התרומה האדירה של המתנדבים לבתי הספר, הן מבחינת עיבוי המשאבים החינוכיים העומדים לטובת המורים והן מבחינת הסיוע והתרומה האיכותית והחשובה לתלמידים.

איה, יועצת בית ספר כרמים: "בעבר היו לנו הרבה יותר שעות תגבור שקוצצו. אנו משוועים לשעות, והנה המתנדבים מביאים לנו בנוכחותם את השעות האלה וסוגרים לנו את הפינה הזו. אילו היו לנו אפילו יותר מתנדבים, לא היו נוצרים לתלמידים פערים במעבר לחטיבה".

נמרוד אקרמן, מנכ"ל "ידיד לחינוך": "כל פעם מחדש אנו נפעמים לראות מנהלות ומורות שמבינות לעומק את דרך העבודה עם מתנדבי "ידיד לחינוך" ואת היתרונות האדירים הגלומים בה. האתגר הגדול שלנו הוא שכל המנהלות בבתי הספר בראשון לציון בבואן לתאר את בתי הספר שהן עומדות בראשן, יאמרו: 'יש לי צוות חינוכי ויש לי מתנדבים של ידיד לחינוך"'.

קבוצת "ידיד לחינוך" בראשון לציון מונה היום כ - 100 מתנדבים, הפועלים ב – 22 בתי ספר, ותורמים למערכת החינוך בעיר 11,563 שעות של חונכות, ליווי וסיוע לימודי לתלמידים.