הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

ספרים רבותי, ספרים...

הכשרה ראשונה השנה למתנדבי הספריות

מאת: פנינה עינב

הכשרה ראשונה לשנת תשע"ז למתנדבי הספריות של "ידיד לחינוך" בבתי הספר השונים, התקיימה בסוף החודש הקודם. המתנדבים הגיעו מקרית אונו, יהוד, כפר סבא, אשדוד ואפילו מעפולה והתקבלו בספריה היפה מלאת האור שבבית הספר ״רמז״ ביהוד.

את המפגש פתחה הגב׳ עמליה קוצ׳ן שהיא יועצת ומנחה איזורית  מהמחלקה לספריות ציבוריות של משרד התרבות והספורט. המתנדבים למדו להכיר את מבנה הספרייה על פי הנחיות משרד החינוך. עמליה קוצ'ן הציעה דרכים לארגון וסידור הספרייה של בית הספר. היא הציעה להוסיף קטלוגים של כל ספרי הספרייה, כך שהילדים יוכלו לבחור מהקטלוג ולא רק משיטוט ברחבי הספרייה. כמו כן הציעה למשתתפים להיכנס ולהשתמש באתרי אינטרנט שונים של המחלקות לספרות ילדים במוסדות שונים בארץ.

״עלינו לאפשר לילד לקחת ספרים גם מעבר לשכבת הגיל שלו, במידה והילד מבקש״, הוסיפה המנחה, והכל כדי לעודד את הקריאה של הילדים. היא הוסיפה שאם יעבירו אליה שאלות, היא תעביר תשובות מקצועיות בנושא.

בחלק השני של המפגש, סיפרה סילביה הר אבן, מנהלת חינוכית ארצית על מיזם ״ספריית הפיג׳מה״ שהיא אחראית עליו. מתנדבי "ידיד לחינוך" נחשפו כאן לראשונה למיזם.

זהו מפעל שהקים הרולד גרינספן, מיליונר אמריקני, בארה"ב. היה במפעל מימוש חלום אישי, להביא את הספר עד הבית ולשלב מפגש מפרה בין הורים וילדים.  ספרית הפיג'מה זו תרבות קריאה משותפת   במשפחה ובבית הספר במטרה להנחיל ערכים ומורשת יהודית בחיק המשפחה ובמסגרת חינוכית.

כל ילד מקבל הביתה ספר שנשאר שלו. חלוקת הספרים יוצרת שפה אחידה בקרב  התלמידים בכיתה. עם הזמן נוצרת ספריה ביתית מעשירה. לכל ספר יש  תקציר  ובסופו מוקדשים  שני דפים להנחייה והפעלה. באתר ספריית הפיג'מה ניתן לקרוא תקציר  והמלצה על כל ספר  וספר שהודפס עבור ילדי ישראל -  ספרים אותם הם מקבלים הביתה, ויחד עם ההורים והמשפחה נוצרת קרבה משפחתית.

כבר כמה שנים שכל ילד בגן במקומות רבים בארץ מקבל שמונה ספרים לשנה. לאחרונה הרחיבו את המיזם וגם בכיתות א׳-ב׳. הילדים מקבלים 4 ספרים בכל שנה.

״אנו רוצים לגדל דור של ילדים אוהבי ספרים ואוהבי קריאה״, סיכמה סילביה.

הקריאה המשותפת, יש לה ערך מוסף כשההורים משתתפים בקריאה ובשיחה המתעוררת בעקבות הקריאה.

מנהלת ביה"ס, ורד אחידוב עזריאל, ציינה את תרומת המתנדבים בבית ספרה, והבטיחה  שהמקום ישמש אכסניה למתנדבים בכל עת שנבקש.