הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

סיור בעיר - מסע במנהרת הזמן

"שאו ציונה נס ודגל" - מתנדבי "ידיד לחינוך" בנס-ציונה יצאו לסיור בעיר בהדרכתו של ראש העיר - מר יוסי שבו

בתום חגי תשרי, כמיטב המסורת הנהוגה בקבוצת "ידיד לחינוך" בנס-ציונה, יצאנו לטיול העשרה  היסטורי. "נס-ציונה - כיצד הכל התחיל"?  

נבחר כיעד הסיור במינהרת הזמן, במלאת 130 שנה לעירנו, בהדרכתו המקצועית של ראש העיר.
יוסי שבו גולל בפנינו את מפת העיר אשר גדלה 
והתרחבה בשנים האחרונות. סיירנו בשכונות החדשות, במזרחה ובדרומה של העיר, בליוויית מר תומר תדהר, דובר ראש העיר, אשר היה שותף גם הוא בהכנת הסיור. "רוב העיר ירוקה...אנו מקפידים לשמור על שטחים ירוקים... זהו אופייה הייחודי של העיר בה קיימת גם תחושה של קהילה משפחתית ואני מקווה כי נמשיך ונשמור עליה ועל צביונה המיוחד", חתם ראש העיר את הסיור המעניין והמרתק אשר פתח צוהר רחב גם לוותיקי הקבוצה למתרחש בעירנו.
 

מזמן הווה המשכנו לזמן עבר, בסיורנו במינהרת הזמן, לביקור ב"בית ראשונים", ברחוב תל-אביב בנס-ציונה - "כאן הכל התחיל... כאן הלב וכאן גם ההתחלה של העיר כישוב אשר הוקם על-ידי משפחת לרר" סיפרה בהתרגשות חנה ורשביאק, רכזת הקבוצה בעירנו, בהיכנסנו לאולם הראשי של הבית. ריקי שפירא וראובן הוכברג קיבלו אותנו במאור פנים ובלבביות משפחתית. ריקי, העומדת בראש עמותת "בית ראשונים" ומנהלת הבית, נכדתם של ראובן לרר ופייגה, סיפרה כי צאצאי הראשונים שיקמו את הבית, המתנהל כיום כעמותה, במטרה להנציח את יסודה וראשוניותה של המושבה ולהנחיל את המורשת לדורות הבאים. 

בצל "עץ המשפחה", קראה בפנינו חנה ורשביאק מדברי ילדים אשר נכתבו לפני 40 שנה אודות העיר: "רואה אני בדמיוני עיר גדולה... לפני אנשים בהמוניהם...חסל סדר פרטיות..." לשמחתנו לא הגענו לאשר חזו הילדים" ציינה חנה בסיפוק.


ראובן הוכברג, נכדו של צבי הוכברג, אשר היה המנהל והמורה של בית-הספר הראשון בנס-ציונה, גולל בפנינו את קורות סבו -"אני קורא כיום את סבא שלי..." ציין ראובן בהתרגשות ו"מהפתקים הרבים, אותם השאיר בכתב ידו, אנו למדים על דרכו כמורה וכמנהל יחיד אשר לימד את כל המקצועות ללא כל הכשרה מקצועית ועל לבטיו: 'אם יש במוחי אוצר ידע או ידיעות, האם זה מספיק כדי להיות מדריך ומחנך של דור צעיר במושבה עברית בארץ-ישראל'?


יצאנו ממינהרת הזמן להמשך דרכנו במעגל ההתנדבות בבתי-הספר ואין ספק בכך כי הסיסמא אשר התווספה לדגל העיר - "נס-ציונה - עיר עם לב של מושבה" קיבלה היום, במהלך הסיור ההיסטורי, משמעות נוספת בה נוכל לשתף גם את ילדי הדור הצעיר.
 

כתבה: אורה גולן - מתנדבת ורכזת פרסום - "ידיד לחינוך" בנס ציונה, אוקטובר 2013

הכתבה התפרסמה גם ב- כל נס ציונה

בצל "עץ המשפחה" עם חנה ורשביאק
שומעים הסבר מפי המדריך-יוסי שבו