הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

מתנדבי קריית אונו וגני תקוה ברכבת העמק

מאת: רחלי פוקס משקובסקי

רכבת העמק הישנה הייתה חלק מפרוייקט הרכבת החיג'אזית, שנעשה על ידי סולטן האימפריה העות'מנית, עבדול חמיד השני, בתחילת המאה העשרים, על מנת לחבר את עולי הרגל מדמשק ומאיסטנבול לעיר מדינה בחצי האי ערב. זהו חלק מהידע שנחשפנו אליו, שתי קבוצות מתנדבים מגני תקווה ומקריית אונו, בטיול נפלא "בעקבות רכבת העמק", שהתקיים בתחילת מאי.

רכבת העמק החדשה חולפת בערך באותו מסלול מחיפה (תחנת השמונה) בין שדות לרוחב עמק יזרעאל (שהוא אגב לא עמק בכלל אלא בקעה!), ומגיעה לבית שאן. בית שאן (גם הוא בקעה ולא עמק) נקרא "עמק חרוד" בפי אנשי ההתיישבות העובדת, ושמו העכשווי – "עמק המעיינות". לפני הנסיעה ברכבת נערך סיור מרתק ב"מוזיאון הרכבת" בחיפה. במסגרתו הוקרן באחד הקרונות סרטון פרסומת לרכבת ישראל עם השיר "בתחנה בבאר שבע..." של חיים חפר על הקטר הקטן, 7040014 מספרו, שסיים את עבודתו כקטר קיטור לאחר שנכנסו לשימוש קטרי דיזל, שנרכשו בשנות החמישים מכספי סיוע החוץ והשילומים מגרמניה.

במוזיאון הרכבת נערכים סיורים מודרכים לקבוצות של 20 איש ומעלה. מומלץ לכל גיל.

לאחר ארוחת צהריים בקיבוץ גניגר (קיבוץ מופרט) נסענו לתחנת אלרואי. זהו שחזור יפה של אחת מתחנות רכבת העמק הישנה, הכולל הצגה של מספר קרונות ישנים ומסלול נחמד וקצר בטבע עד למעיין קטן וברכה. אלרואי היה בזמנו מושב, ואלם כיום קריית טבעון "בלעה אותו", והוא מהווה שכונה בעיר.

זכינו בהדרכה מצויינת של המדריך כפיר לביא, איש מלא ידע בתחומים רבים – היסטוריה, תולדות ההתיישבות בארץ, גיאוגרפיה, חקלאות, אקולוגיה, תנ"ך ועוד. כפיר הוא גם מספר סיפורים מעולה, אוהב הארץ, שהעשיר אותנו גם בידע וגם בתובנות מעוררות מחשבה.

על ארגון הטיול היו אחראיות חבצלת פלד, רכזת הקבוצה מקריית אונו, ודניאלה הגין, רכזת הקבוצה מגני תקווה. הקבוצה מגני תקווה החלה את פעילותה בשנת הלימודים החולפת.