הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

מתוך אתר משרד החינוך, חוות דעת של מנהלים בבתי הספר היסודיים (משרד החינוך המינהל הפידגוגי, תכניות חינוכיות)

ידיד לחינוך- גמלאים מתנדבים במערכת החינוך

התכנית מלווה בנציג מטה משרד החינוך

כללי:

"קהל הגמלאים המתנדבים בתוכנית הוא מגוון וחוזקו בהיותו מסור, חרוץ ובעל נסיון חיים רב. רובו המכריע של קהל המתנדבים הוא בעל השכלה אקדמאית, כאשר כשליש ממנו - יוצאי מערכת החינוך והשאר מהמגזר הציבורי ומהשוק החופשי. הגמלאי המתנדב, הוא חלק מקבוצה, המקבלת על עצמה לפעול בבית ספר מסויים באופן עקבי ואחראי בהיקף של לפחות 4 שעות שבועיות, לרוב, יום לימודים מלא.

הצלחת התוכנית מקורה בהתאמת יכולת הגמלאי לצרכי בית הספר וטיפוח שותפות אמיתית עם צוותי ההוראה והגורמים היישוביים הרלוונטיים ברשות המקומית למען עמידה באתגר החינוכי המשותף. עמותת ידיד לחינוך מלווה את התהליך, אחראית על היבטים לוגיסטיים (אישורי משטרה, ביטוח, רישום) ומטפחת את המתנדבים בהיבטים פדגוגיים וחברתיים. התוצאה: חוויית התנדבות משמעותית עבור הגימלאי, ליווי איכותי ועזרה צמודה לתלמידים, למורים ולמנהלים (הבאים לידי ביטוי בתרומה של מאות אלפי שעות תרומה למערכת החינוך בשנה) ומפגש בין דורי לעידוד יחס של כבוד למבוגר בחברה."

 חווֹת דעת של מנהלים מתוך האתר:

 1. "עידוד ערך ההתנדבות והמעורבות הקהילתית, קשר בין דורי".
   
 2. "קידום תלמידים מתקשים. אפשרות ללמידה פרטנית ממוקדת"
   
 3. "משאב נוסף העומד לרשות המורות לקידום ותגבור לימודי בהוראה פרטנית או בקבוצות קטנות"
   
 4. "התוכנית נותנת מענה לקידום הישגים לימודיים, כמו כן היא מאפשרת יצירת קשר ישיר ואישי עם אוכלוסייה וותיקה ונותנת מענה לתחומים ערכיים, חברתיים ולימודיים. מחזקת את הלמידה המשמעותית. ואת הקשר עם הקהילה"
   
 5. "רכזת התוכנית, עושה עבודה מקצועית ומחוייבת לגימלאים ולצוות בית הספר. התוכנית מאפשרת מתן מענים נוספים לתלמידים הן במישור הלימודי והן במישור הרגשי וכן הפעלה של תוכניות שלא היו קיימות במידה מספקת, כמו הפעלת ספרייה בית ספרית"
   
 6. "התלמידים לומדים להבין את בחירתם של הדור השלישי במתן מענה חינמי לאחרים מתוך מקום של סיפוק וסיוע ולא מאינטרס כלכלי כזה או אחר"
   
 7. "הקניית ערכים של כבוד למבוגרים והקניית ערך ההתנדבות וחשיבותה"
   
 8. "מתנדבי ידיד לחינוך מסייעים מאוד בעזרה ותגבור לימודי, החלפת ספרי ספרייה ועוד"
   
 9. "...ללמד את הילדים כוחה של התנדבות. לגמלאים יש מה לתרום, במיוחד אקדמאים. משפר יחס של כבוד למבוגר בחברה"
   
 10. "התכנית נותנת מענה למגוון תחומים בסיוע ותגבור כוח ההוראה, כוח המנהלה. מענה לקבוצות תלמידים מתקשים ומצטיינים, סיוע בתעול מערכות שונות בית ספריות"