הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

משה רביב, יו"ר הועד המנהל של "ידיד לחינוך" על חכמת הזיקנה – דברים שנאמרו בפגישת רכזים בפתח תקוה באוקטובר 2018

באוקטובר 2018

הרב הראשי ליהודי בריטניה, דר. יונתן זקס מספר בספרו שיג ושיח על אירוע מעניין שהתרחש ב-2012 בארמון בקינגהאם; המלכה חגגה 60 שנה לעלייתה לשלטון. נציגי עדות שונות ברכו את הזוג המלכותי והנציג היהודי השמיע את הברכה המסורתית "עד מאה ועשרים" בעלה של המלכה, הנסיך פיליפ שאל מניין נובעת הברכה הזאת עד 120.

הרב הסביר שזה נאמר על משה רבנו ובהקשר זה מופיע גם תיאור של צורת הזדקנותו של משה, " לא כהתה עינו ולא נס לחה". לא רק שהגיע לגיל המופלג של 120 אלא זכה באיכות חיים טובה, דוגמא להזדקנות נכונה.

אחד המחקרים המעניינים על הנושא הזה, הוא מחקר גראנט העוקב אחרי אורחות חייהם של 268 סטודנטים מהרווארד מאז 1938. ג'ורג' ויילנט כתב את ספרו 'ליהנות מהזקנה וניצחונותיו של הניסיון' על סמך המחקר הזה בן 80 השנה.

הספר, אגב, תורגם גם לעברית.

ויילנט זיהה בין יתר המאפיינים של הזדקנות מוצלחת, שניים שהם אולי רלוונטיים במיוחד לנושא שלנו:

  • "גנרטיביות", טיפול בדור הבא, מסירת תובנות חיים לדור הבא באמצעות התנדבות ותרומה לקהילה.
  • המאפיין השני הוא " שמירת המשמעות". שימוש נכון בחוכמת החיים ובניסיון שבאים עם הגיל. כדברים המופיעים בשירת האזינו, "שאל אביך ויגדך, זקניך ויאמרו לך".

שני עמים מצטיינים במיוחד בהערכת הגיל המבוגר, היהודים והסינים.

מישהו יודע מה הגיל של מועצת גדולי התורה?

שני המאפיינים האלה, מסירה מדור לדור ומתן משמעות לחיים בגיל המבוגר באמצעות התנדבות, הם בלב ליבה של העשייה בעמותה שלנו. אנחנו שואפים להנחיל לתלמידים את המירב ובאותו זמן משתדלים להבטיח שהמתנדבים יזכו לאיכות חיים טובה.