הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך

מפגש צוות התקשורת של "ידיד לחינוך" בסיום שנה

במפגש צוות התקשורת של "ידיד לחינוך", שנערך בסיום השנה, נערך תרגיל כתיבה קצר, בו התבקשו חברי הצוות להתייחס לסיפורי תנך ידועים או לאגדה כלשהי ולנסחה כידיעה לעיתון בן תקופתנו.

והרי אחדים מן התוצרים:

משה בתיבה


שנת 45 לליקוי החמה הגדול

חדשות מהארמון
מאת כתבתנו בדרום: מאשה ליפשיץ

 

בארמון המלך חוגגים היום חמש שנים למשה. משה הוא הפעוט שנמשה ממי הנילוס בשנת 40 לליקוי החמה הגדול. משה מתקשה בדיבור, אך מתפתח יפה וקושר קשרים עם סביבתו.

והרי הידיעה כפי שהתפרסמה לפני חמש שנים

תינוק נמשה מן הנילוס
מאת כתבתנו:  מאשה ליפשיץ

 

ממשטרת החופים של הנילוס נמסר לכתבתנו, כי נמצאה סירת גומא נטושה ובה ניצול אחד – תינוק כבן חודשיים. לא ברור הרקע, כתבנו חוקר

מארמון המלך נמסר לכתבנו כי הנסיכה בתיה, פסיכולוגית ילדים בשירות הציבורי, התרגשה מאד מהידיעה והתעקשה להעביר את הניצול לארמון.

קוסמי המלכות בדקו את הילד אשר נמצא בריא לחלוטין. הוא הופקד בידיה של המינקת המלכותית הראשית.

 

 

רפטינג בנהר
מאת כתבנו: אריה ענבר

אתמול התגלה בנהר הנילוס שַַיָיט הרפטינג הצעיר ביותר בהיסטוריה. שייט בן כמה ימים שט לו בנחת בנהר. למזלו הנהר היה רגוע ביותר באותו היום. נסיכה של בית המלוכה מָשתָה אותו מן המים לפני שהגיע למפל, שעלול היה לגרום לטרגדיה.


 

קין והבל
 

אלימות במשפחה

מאת כתבתנו: הניה קמיר
 

תופעה חדשה בעולמנו הקטן. קין בן אדם, תקף את הבל אחיו והרגו. זה קרה בשדה. משני האחים  נותר רק אחד.

הרקע, כנראה, קנאה קשה מנשוא.

אין ספק, שקין ראוי לעונש כבד. מעניין איך אלוהים יתמודד עם התופעה ואיזה עונש ישית עליו.

 

 

 
 

רצח באישון לילה

כתבה של הרגע האחרון
כתבתנו  פנינה  עינב מדווחת

 

זה קרה שוב. רצח על רקע של קנאה בין אחים באחד מיישובי הדרום.

זהו סיפור החוזר על עצמו בעקבות ההחלטה של מנהל מקרקעי ישראל והממשלה על חוק ״בן ממשיך״ במושבים.

קין, הבן הבכור במשפחת אדם, נטע פרדסי הדרים ומטעי עצים נשירים רבים בנחלה של הוריו במושב ובא ודרש במפגיע לקבל את חלקו בירושת האב, בעל הנחלה, כזכות של בן בכור.

אחיו הצעיר, הבל, שגידל עדרי כבשים ופרות, דרש שהנחלה תעבור לידיו, כיוון שגידול בעלי החיים דורש השקעה וסיכון לאור הגניבות של צאן ובקר באזור.

האב, נטה להעביר את הנחלה לבנו הצעיר שהיה חביב ואהוב עליו, ודחה את בקשתו של קין, בנו הבכור.

האסון היה כבר באוויר ובלילה ללא ירח הרצח בוצע.

חיי המשפחה השלווים נגדעו בחטף. בן אחד נטמן באדמה ואילו השני נכלא לכל חייו בידי המשטרה.

אדם וחווה נשארו עם הנחלה.


כיפה אדומה
 

חרדה בצפון הארץ – זאב טרף סבתא/ דווח מהשטח

מאת: נחום נוימן ובֶנו גולדנר

במושב אדומה שבצפון הארץ, דווח לאחרונה על מספר מקרים בהם נעלמו חיות מחמד כולל כלבים וחתולים.

 ילדה בת 12 בשם כיפה אדומה המשתייכת לשבט צופי יער של המושב, שגם כלבה האהוב נעלם לפני מספר ימים, החליטה לרדת לשורשי העניין, לקחה יוזמה ויצאה בשעות אחה"צ כשהשמש כבר נטתה לשקוע למעבי היער שבפאתי המושב.

טרם יציאתה לדרך  פגשה את צייד הכפר, המכיר היטב את צפונות היער ושאלה אותו, האם הוא יודע מה קרה לכל חיות המחמד שנעלמו. הצייד חשב וחשב... ואמר שאין לו כל מושג.

כשנכנסה כיפה אדומה למעבי היער, החל להחשיך ואז ראתה את הביקתה של אותה קשישה תימהונית  שגרה בגפה ביער.  היא החליטה להיכנס לביקתה ולשאול בעצת הסבתא. כשפתחה את הדלת החורק, ראתה את הסבתא שוכבת במיטה מכוסה עד מעל אוזניה בשמיכה פירחונית.

כבר במבט ראשון ראתה, שהסבתא נראית מעט מוזר. אוזניה נראו ארוכות יותר וכך גם אפה ושיניה. נבהלה הילדה ושאלה את הסבתא: למה אוזנייך ארוכות כל כך? ולמה שינייך חדות כל כך?. בטרם ענתה הסבתא, זינק מהמיטה זאב גדול שהתחפש לסבתא ועמד לטרוף את כיפה אדומה.

תוך שבריר שניה נשמע רעם ירייה והצייד שעמד בפתח ועקב אחר כיפה אדומה, ירה בזאב והרגו.


עקידת יצחק

דרמה בארץ כנען (טור אישי)
מאת: יפה חכמון

לפני זמן קצר הובאו לידיעתנו הניסיונות קשים שעבר אברהם, בנו של תרח – ניסיונות שאין הדעת תופסת, כיצד עמד בהם. עוד אנו מהרהרים בעמידתו הפלאית של אברהם, והנה עם אשמורת הבוקר נתבשרנו על ניסיון נוסף, קשה, טרגי ואכזרי בצו אלוהי: "קח את בנך יחידך, אשר אהבת והעלהו לעולה".

הבן והאב צעדו זה לצד זה, כשיצחק נושא  עצי עולה להקרבת קרבן, מבלי שידע את האמת. לשאלת יצחק "איה השה לעולה", השיב אברהם בפיזור נפש: ה' ימציא את השה לעולה. יצחק קלט לפתע, כי הוא, הוא זה הקורבן. בדממה הניח לאביו לעקוד אותו, כי לא רצה לצער עוד יותר את אביו. בתום מלאכת העקידה לקח אברהם את המאכלת והתכוון לשחוט את יצחק ולהקריבו. לפתע הגיע קולו של מלאך ה', אשר אמר לו: "אל שלח ידך לנער"  הנה השה, הקרב אותו.

אין לתאר את ההקלה והתרגשות של הבן והאב. השה הועלה על המזבח ואנו זכינו באב נוסף.

מקומם הדבר, ששרה כלל לא הייתה ברקע, לא ידעה דבר על כל העניין, והלא בנה הוא, אשר נשאה אותו ברחמה, האם אין זה מן הראוי שתהיה שותפה להחלטות באשר לבנה יחידה? אבל שום נגיעה לא הייתה לה בדבר.

 

ניסוי אכזרי 

מאת: צביה טולדנו

מעשה בניסיון שאירע  - סיפור בנוסח אגדה

באור כשדים חיו להם זוג אנשים: אברהם ושרה. בני תשעים היו. ילדים לא היו להם. כל חייהם ייחלו והתפללו לבן, אך עקרים היו. הם עברו טיפולי פוריות, הריונות מבחנה, גם נעתרו לאשה פונדקאית, אך כל הנסיונות הללו עלו בתוהו.

והנה הפלא ופלא, בגיל תשעים ילדה שרה בן. היתכן? צחוק גדול פרץ מפיה: "האם אלוהים לועג לי"?  "יצחק אקרא לו - כי צחק לי אלוהים".

שרה שמרה על בנה יחידה שלא יאונה לו כל רע.

יום אחד נקרא אברהם במצוות האלוהים להגיע עם בנו להר המוריה. שרה רטנה: "הכיצד תיקח את עוללנו בחום הזה למקום כל כך רחוק? אם חייב אתה, לך לשם לבדך, ללא הילד"

"אלוהי ציווני להגיע יחד עם יצחק, השכחת מה אלוהים עשה עבורנו?"

 הסכימה שרה, הרי כל תפילותיה נענו, התוכל לשכוח ?

וכך יצא אברהם עם בנו להר המוריה. במקום היה מעמד לזבח עצים לעולה, אך היכן  העולה? אברהם הביט לכל הכיוונים, אולי ברח השה? אולי היה עליו להביא שה בעצמו? אבל הרי הוא לא התבקש. כל שנאמר לו היה להגיע עם בנו, כדי לזבוח זבח  ולציין את הברית עם אבימלך.

לפתע שמע קול קורא: "קח את בנך יחידך אשר אהבת והעליהו לעולה.

אברהם היה נרעש, זיעה קרה כיסתה את גופו " את בני? לעולה? הרי לא יתכן שאלוהים יקח ממני את אשר נתן לי". לפתע התרצה ונזכר באותן שנות אושר שהיו מנת חלקו מאז נולד יצחק וחשב לעצמו "אני חייב לבצע את דבר אלוהים, כנראה יש כוונה מאחורי דבריו". הוא נשא את בנו שהחל מתייפח מרה, "אבא, למה? האם זה מפני שלא התנהגתי יפה? אני מבטיח לך שאהיה ילד טוב". אברהם חנק את דמעותיו והניח את יצחק על המזבח.

לפתע נשמע נשוב אותו קול מוכר: "אל תשלח ידך אל הנער..."

אכן סתומים מעשי אלוהים.