הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

יצאנו לגימלאות – מה אנחנו מחפשים בהתנדבות?

מאת: רעיה סול

בדרך כלל, כשאדם מסיים את עבודתו ויוצא לגמלאות, הוא יתחיל לאחר תקופה קצרה, לתהות על מצבו, איך ייתן תוכן לשעות הפנאי הרבות? במה ימלא את חייו?

אדם כזה יפנה אולי בין היתר להתנדבות. ואז תישאל השאלה, האם פנייה זו נעשית מתוך אלטרואיזם בלבד. דומני שלא. יתכן שעולים בו הרהורים, אולי זו הזדמנות להגשים רצון או חלום שלא התממש. אם רציתי להיות רופא, אמצא התנדבות בבית חולים או במד"א, אם מדובר בחלום הוראה שלא התגשם, יתכן ויהיה זה נכון להתנדב בבית ספר, ואולי אם לא ממשתי את עצמי בצבא, אתנדב שם.

בראש וראשונה מדובר בחיפוש אחר האני המשמעותי, למלא את הריק שבי.

עד היום במשך מרבית שנות בגרותי עבדתי. עבודתי (ברוב המקרים) הביאה לי סיפוק, משמעות לחיי, הערכת הסביבה, הרגשת שייכות והרגשת מועילות, הייתי בין אנשים, יצרתי הרבה קשרים, התפתחתי וצמחתי.

מה מחפשים אנשים כמונו עכשיו?

תלמה בר–אב אומרת בספרה "לגעת בחיים":

"השייכות היא צורך קיומי, אלפרד אדלר הוא שקבע בתחילת המאה ה - 20, כי הצורך החברתי הוא צורך המוביל בסולם הצרכים והעדיפויות של היצור האנושי".

מוסיף וכותב פרופ' דרייקורס בספרו: "יסודות הפסיכולוגיה האדלריאנית: "הרעיון המוביל באינדיבידואל הפסיכולוגיה של אלפרד אדלר הוא ההכרה בחשיבותה של החברה האנושית, לא רק בהתפתחות אופיו של הפרט, אלא גם בכל פעולה ובכל רגש בחייו".
"זיקה חברתית באה לידי ביטוי באופן סובייקטיבי בהכרה שהאדם הוא אחד של משהו משותף עם אנשים אחרים, כלומר: בהכרה שהאדם הוא אחד מהם. כל עוד מרגישים האנשים שייכים, ביכולתם לפתח יכולת של שיתוף פעולה". "הזיקה החברתית באה לידי ביטוי ברצון לתרום, בלא לחשוב על תמורה".

כשיצאתי לגימלאות, חזרתי לביתי בהנחה שאוכל ליהנות מסדר יום רגוע ושלו, אבלה עם הנכדים, אהנה מתחביבים שלא הספקתי לפתח, אצא לטייל, אצרוך תרבות. אך למרבה אכזבתי נשאר חלל, אני רוצה להיות בין אנשים, אנשים צעירים יותר, יש לי עוד המון מה לתת, לתרום ולהביא תועלת.

וכך מצאנו את עצמנו - מתנדבי "ידיד לחינוך", בנתיב הנכון, מביאים מיכולותינו, כישרונותינו וניסיונינו, מוצאים את עצמנו תורמים לחברה ומקבלים תודה והערכה. אנו שייכים לקבוצה הגדולה של "ידיד לחינוך", מה שנותן לנו סיבה לקום בבקר בחיוך ובשמחה.