הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

מה אומרת רכזת למתנדבים שלה?

דבריה של בת עמי גורקביץ מרמת גן, עם סיום שנת הלימודים, יכולים לייצג דבריהם של רכזים רבים למתנדבים שלהם:

בוקר טוב ושמח,

חגיגה לעיניים, איזה שנה של פעילות נהדרת. אני מסתכלת סביבי ורואה עשרות של מתנדבים ומתנדבות יקרים, שטרחו כל השנה למען הילדים ואני שמחה לברך אתכם: "היו ברוכים", אני בטוחה שנהניתם ושהתלמידים יצאו נשכרים.

בהזדמנות זו אני רוצה לשתף אתכם בחוויה שלי. בשבועיים שחלפו נכחתי בפגישות משוב ב-10 בתי ספר מתוך 18, חלקן מצומצמות וחלקן ברוב עם. לכל אחד מהם אופי שונה, כל בית ספר והסגנון והאפשרויות שלו. רוב הפגישות היו טובות ומוצלחות ולעיתים מאתגרות, אבל בכולן הביעו תודה, הערכה והוקרה כמעט מקיר אל קיר. בחלק מבתי הספר לא התקיימו מפגשי משוב ובאלה נטפל בתחילת השנה.

מצא חן בעיני שבאחד מבתי הספר פתחה יועצת צעירה את המפגש עם השמעת השיר "שווים" של רן דנקר ועילי בוטנר, ואני אשמח להקריא אותו בפניכם:

אתה לבן, אני שחור.
אני חשוך ואתה באור
שמחמם כמו אימא,
ושדואג לך.
אתה קטן, אני גדול.
אני רוצה, אתה יכול
לרקוד, לצעוד קדימה,
להיות שלם בין אנשים,
ואולי יבוא יום ונהפוך שווים.
אתה תהיה לי נחל ואני לך ימים,
ונזרום ביחד עד אין סוף,
שניה לפני שקו החוף מגיע.

אז נכון ששם השיר הוא "שווים", אבל אתם, מתנדבים יקרים שבים (באות ב') כל שבוע לאותם ילדים, להעניק להם אהבה וחום,מילה טובה וחינוך, מתוך ידיעה שפרח שאינו מושקה, נובל, והילדים האלה מחכים לבואכם ושבים אליכם מידי שבוע ושמחים לקראתכם,וזה מבורך.

אבל, נוכחתי לדעת שכל הזמן מקנן בכם הספק, האם עשינו מספיק? האם עשינו נכון? האם מה שאנחנו עושים יגרום לילד להשתנות לטובה? להצליח? להיות מאושר? אז יש את מה שנקרא: Return of investment –roi

בעולם העסקים קל מאוד למדוד החזר על השקעות. יש נוסחאות ודיאגרמות, ולפעמים אפשר אפילו לצייר קו ישר בין כמה שהשקעת לרווח שהנבת מההשקעה. אבל בחינוך אי אפשר למדוד החזר על השקעה, אי אפשר לצייר קו ישר מהשקעה לרווח.

השיעור הפרטי שנתת לילד מתקשה במתמטיקה, שסייע לו לעבור מבחן, או התמיכה הרגשית בשעה פרטנית - כל אלו עזרו לו לביטחון העצמי, נכון? בטוח. אבל לא ניתן למדוד לאן הביטחון העצמי הזה ייקח אותו, אולי זה יעזור לו להפוך למנכ"ל חברה מצליחה בעתיד? אולי יעזור לו להיות הורה טוב יותר? או בן זוג מכיל יותר?

כנראה שהכול נכון, אבל לעולם לא נדע. כי ההשקעה בחינוך היא קריטית, אבל לא ניתן למדוד במדויק את הרווח. מה שבטוח הוא שיש רווח, רווח גדול, והוא שייך לדורות העתיד.

עכשיו נעבור לסקירה קצרה על מה שנעשה השנה ואולי מילה על השנה הבאה עלינו לטובה...