הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

לחיים פלמן מתל אביב, יש תחום התנדבות מיוחד - לימודי שחמט לילדי בית ספר

מאת: רונית גור אריה

חיים, גמלאי של התעשייה האווירית, יצא לפנסיה והחליט להתנדב ולעזור לתלמידים במתמטיקה בבתיה"ס היסודיים. בפגישתו עם אירית רימון, רכזת מתנדבי "ידיד לחינוך" בת"א, התפתחה שיחה, שבה חיים סיפר על התחביב שלו: משחק השחמט. הוא שיחק שנים בקבוצה הייצוגית של התעשייה האווירית, ושימש כראש קבוצת השחמט בת"א.

אירית הציעה לו שהיא תעניין את בתיה"ס בבניית קבוצות שחמט. ביה"ס אלחריזי "הרים את הכפפה", ובפגישה שנערכה עם רכזת ביה"ס, הוא הסכים לנסות ללמד שחמט גם ילדים. מה רבה היתה ההפתעה כשחיים גילה שיש הענות והתלהבות מצד הילדים, וגם הוא נהנה מאוד מהם, וכך הרווח הוא בהחלט הדדי.

16 תלמידים לומדים אצל חיים שחמט, מתוכם רק שלוש בנות, שלדבריו הן תלמידות טובות מאוד. הלימוד הוא בקבוצות, שעתיים בימי ראשון ושני בחדרים וציוד שהוקצו לו בבית הספר. בכיתה הוא תולה לוח הדגמה, שואל אותם חידות ואח"כ נותן להם לשחק אחד נגד השני ומעיר להם הערות. "הם לא כל כך אוהבים את ההערות שלי" צוחק חיים. הם רוצים לנצח ומשחקים מהר. הסברתי להם ששחמט זה לא כמו שש בש, צריך לבנות אסטרטגיה ולחשוב מה היריב שלך רוצה לעשות נגדך. "כדי שלא ימהרו מדי, לימדתי אותם לרשום מהלכים וזה מאפשר להם להאט ולחשוב."

מלבד היתרונות בפיתוח החשיבה שיש בשחמט, הילדים גם לומדים לא להתמקד רק בעצמם, אלא לחשוב על מהלכי השחקן שמולם, וגם כמובן, הם לומדים להפסיד ולהתקדם הלאה: "יש בזה משהו חינוכי, כשלומדים להפסיד, כי גם בחיים יש הפסדים", אומר חיים. בעתיד הוא מקווה לקדם את הילדים, ואולי לגבש נבחרת שחמט, שתייצג את בית הספר אלחריזי.

מלבד ההתנדבות בבית הספר, חיים גם משחק שחמט עם אלמן בן 101 שלא יכול לצאת מביתו...בהחלט מתנדב מצטיין וחרוץ!