הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

כשהחינוך, הטבע והאדמה נפגשים

כשהחינוך, הטבע והאדמה נפגשים

מאת: רעיה סול

אסתי לויס שלום, מתנדבת במודיעין מתחילת שנה זו. היא עובדת  בבית הספר "דורות " בגן האקולוגי עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים. "כשהגעתי לגן לראשונה", מספרת אסתי, "הייתי בהלם.  עשבים שוטים בכל מקום, עצים שהזריעו את עצמם, סככות בלתי מסודרות". הגן קיים כבר זמן רב, אך אין מי שיטפל בו כיאות. עובדת שם עדנה, פריקית לאקולוגיה, אך היא אינה יכולה להספיק הכול, היא עשתה כמיטב יכולתה, הוציאה ילדים לעבודה בגינה, שיתפה הורים, שיפצה ועוד.

כשאסתי הגיעה לגן, היא נרתמה  לעבודה במלוא המרץ. יחד עם הילדים ניקו את השטח בעבודה עם קלשון,  מגרפות וכלים נוספים, עבודת כפיים  והרבה רצון טוב. הם הקימו ערוגות, זרעו ירקות, חיטה, פרחים ופקעות, הכינו שביל אבנים ובריכה לצמחי מים.

אסתי עובדת עם שני ילדים קבועים ובכל פעם מצטרפים ילדים נוספים. הילדים מוצאים שם את מקומם, הם מרגישים אחריות גדולה  ובאים ביוזמתם להשקות. אסתי זוכרת שהם הגיעו לראשונה שפופים ומסוגרים. היום ביטחונם העצמי עלה, הם הולכים זקופי קומה, לומדים על הצמחים, התפתחותם ושמותיהם. כיום הם יודעים להבדיל בין צמח בר וצמח תרבותי ואף  מסבירים לתלמידים האחרים על נושא הגינה והאקולוגיה.

 דרכם למדנו שכשזורעים פרחי כובע נזיר ליד תפו"א, המזיק ששמו פרודנייה, נוגס בעלי הפרח ולא בתפו"א. (מה שנקרא הדברה ביולוגית).

אסתי מסכמת את פעילותה בבית הספר : "בחוץ האווירה שונה, פתוחה יותר, והעבודה ממלאת אותי בשמחה ובסיפוק רב".

שנות ילדותה של אסתי עברו עליה במושב, שם ספגה את אהבתה הראשונה לאדמה ולחקלאות. משם המשיכה לבית הספר החקלאי "מקווה ישראל", בהמשך עברה אין סוף קורסים והשתלמויות בגננות ואגרונומיה, עבדה בגן הבוטני בהר הצופים בהנהלת מאיר שוואת ז"ל, שהיה בעל שם עולמי בכל נושא הצמחייה בארץ ובעולם. ילדים רבים עברו דרכה הדרכה בגן הבוטני. מאוחר יותר שמשה כראש הלשכה במכללת המורים "דוד ילין". כיום אסתי גרה בישוב לפיד שליד מודיעין ועובדת במשתלת צמחים.

אסתי כל כולה אהבה לטבע ולחקלאות, רואה חשיבות רבה בחינוך הדור הצעיר דרך האדמה ונושא האקולוגיה וכדבריה: "האהבה הגדולה לטבע, והשמירה עליו – חי ונושם, מאפשרת את המשך החיים על כדור הארץ".