הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

על חג הסיגד בבי"ס "בן צבי" בנס ציונה, ועל חלקה של המתנדבת בפעילות זו

מאת: איזה סורוקין, מתנדבת בספרייה

ביום שישי ה 17/11/17, חגגנו בבי"ס "בן צבי" את חג הסיגד (חג העדה האתיופית). זה היה יום שיא שסיכם פעילות ולמידה בביה"ס על העדה האתיופית.

הבוקר החל בטקס שערכו תלמידי כיתה ו' בשיתוף תלמידים ממוצא אתיופי, שהשתפו בריקוד ובשירה המתארים את העלייה והקשיים בדרך לארץ ישראל.

בחדר התיאטרון הייתה תצוגה של כלים, אביזרי לבוש, מאכלים ועבודות אמנות של בני העדה האתיופית ובמהלך היום התקיימו שם פעילויות לתלמידים.

בחדר הספרייה התקיימה פגישה עם הסופרת נעמי שמואל שכתבה ספרים שבמרכזם דמויות מבני העדה האתיופית.

בכיתות נערכו שיחות ופעילויות של תלמידים עם המחנכות בנושא.

החלק שלי בפעילות זו החל לפני חודשיים, כשקראתי בפני תלמידי כיתות ד' את הספר "ילדת הקשת בענן" שכתבה הסופרת נעמי שמואל. התלמידים הגיעו אלי לספרייה פעם בשבוע, ובכל פעם קראתי בפניהם פרק מתוך הספר שזימן שיחות על הקשיים שחוו יוצאי אתיופיה בדרכם לארץ וקשיי הקליטה כאן בארץ ישראל. במהלך קריאת הספר חקרו התלמידים את שורשי המשפחות שלהם והדבר שהתגלה לנו היה שכמעט לכל התלמידים יש יותר ממוצא אחד.

הפעילות שעשיתי עם כיתות ד' באותו יום היה יצירת דיאגרמת ארצות המוצא של הורי התלמידים. לתדהמתנו הרבה גילינו שארצות מוצאם של התלמידים בכתה, היו רבות מאד: כ- 15 ארצות מוצא בכל כיתה. המושג קיבוץ גלויות קיבל משמעות בפעילות זו.

התלמידים גם כתבו מכתבים לסופרת, אותם איגדנו בחוברת והם הגישו לה אותה במפגש שהיה מרתק. התלמידים הודו לה על הספר שכתבה, שבאמצעותו חשפה אותם לקשיים שחוו בני העדה האתיופית. נעמי שמואל החמיאה לתלמידים על הבקיאות שגילו בשאלות ששאלו אותה ועל השיח המעניין שניהלה איתם.