הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

התרשמות אישית מביה"ס "יחד" וביה"ס "אריאל שרון" בחולון בביקור מטה "ידיד לחינוך" וגם קצת עובדות על העמותה בשני בתי הספר ובעיר בכלל

מאת: הניה קמיר

שלום כתה ג' ! כך נפתח סיורנו בבית הספר הדמוקרטי – "יחד" בחולון.

תלמידים מקיר לקיר, אין מקום פנוי. המורה ליד הלוח מעבירה שעור שפה. בכתה נוכחת גם המחנכת וצבי המתנדב. העברנו מבטינו על הילדים הצעירים והחמודים. "ילדי כל העולם"... מכל הצבעים והגוונים  - פסיפס אנושי מדהים. חלקם עולים חדשים שעושים את צעדיהם הראשונים בעברית...אנחנו מנסים לדובב את הילדים. הם יודעים שצבי אינו מורה, אבל הוא מגיע כדי לעזור להם בלמודים. בשיחה עמנו מחוץ לכתה, צבי מספר לנו שאין לו רקע בחנוך. הוא מהנדס שעבד בבזק. העסוק בחינוך מאד מאתגר עבורו. הוא נהנה לעבוד עם הילדים, במיוחד עם הילדים המאתגרים. אם ילד מאבד סבלנות ומתחיל להפריע בשיעור, הוא יוצא אתו לחצר ומשחק אתו קצת כדורגל ואחר כך מחזיר אותו באסרטיביות לכתה, "כי צריך ללמוד".

בכתה א' התמונה דומה. כאן פגשנו את בלהה, כששני ילדים חבוקים מימינה ומשמאלה. הילדים ספרו בחיוך שבלהה באה לעזור להם, כי היא אוהבת אותם.

בבית הספר פועל מתנדב נוסף, אלי, שמתרגל תלמידים באנגלית בעזרת תוכנת מחשב מיוחדת. הוא מציין בספוק שהמנהל מפנה לו את חדרו לצורך זה.

בית הספר "יחד" מונה כ-240 תלמידים, שליש מהם עולים חדשים. רוב ההורים הם קשי יום שעובדים שעות ארוכות לפרנסתם, כך שעיקר החינוך והטפול בילדים מוטל על בית הספר, אתגר חינוכי קשה ומורכב.

בקצה אחר של העיר, בית ספר על שם "אריאל שרון".

דוד מלמד שלושה תלמידים חשבון בפינת ישיבה במסדרון בית הספר. בית ספר חדש, גדול ויפה המונה כ-900 תלמידים. נראה שתהליך הלמידה בבית ספר זה נעשה בתנועה מתמדת. חלק מהתלמידים בכתות הלימוד וחלקם בקבוצות קטנות בפינות עבודה במסדרונות מקושטים ומרוהטים להפליא. הילדים יוצאים ונכנסים ויש רחש של למידה.

כאן פועלים תשעה מתנדבים של "ידיד לחנוך". שניים מתוכם בספריה והאחרים בכתות השונות. בית הספר קלט את המתנדבים בחום ומשתף אותם בכל אירועי בית הספר.

בית הספר "יחד" משווע למתנדבים נוספים, אך יריב המנהל הבהיר שיקלוט מתנדבים בהדרגה, כדי להבטיח קליטה יעילה לטובת כולם.

רות מנהלת "אריאל שרון" מברכת על תשעת המתנדבים ומוכנה לקלוט נוספים. היא מביעה את הערכתה הרבה לעבודתם ומציינת שנוכחות מבוגרים רגועים בבית הספר חשובה מאד בינוך הילדים.

ועכשיו –

חמישה דברים שלא ידעתם על ידיד לחנוך בחולון:

  1. ב"ידיד לחנוך" בחולון פעילים 134 מתנדבים ב-22 בתי ספר, מהם 4 זוגות.
  2. נחמה, הסו- שף של תמר הרכזת (כך היא מגדירה את עצמה), מגיעה לפעילות בחולון מחוץ לעיר. היא בכלל גרה בשוהם.
  3. דוד, מתנדב בבית ספר אריאל שרון, מגיע להתנדבות שלוש פעמים בשבוע כדי לעזור לילדים בחשבון. כבוד!
  4. חלק גדול מהמתנדבים אינם אנשי חנוך בעברם ומגיעים מרקעים שונים ומגוונים: אנשי כספים, חוקרת משטרה, וטרינר, מנהלת חברה ועוד.
  5. בבית ספר אריאל שרון יש מזכירה שתפקידה לדאוג למתנדבים ולקשר איתם. היא מיידעת את המתנדבים על כל שינוי במערכת ודואגת להזמין אותם לכל אירועי בית הספר.