הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

מתנדבי הספריות באזור השפלה – "גומא" לומדים ומשתלמים להיות ספרנים טובים

מאת: איזה סורוקין ורחלי כהן סמסון

קבוצת המתנדבים בספריות בתי הספר באזור גומא מונה כ- 70 איש ואישה, כולם גמלאים בעלי זיקה לספר אך לא בהכרח בעלי הכשרה כספרנים. אהבת הספר והרצון להנחיל אהבה זו לדור הצעיר, הובילה את מתנדבי "ידיד לחינוך" לבחור את תחום התנדבותם בספריות.
כידוע, ברוב בתי הספר אין היום ספרנים בשכר, ומתנדבי "ידיד לחינוך" לקחו על עצמם כפרוייקט את נושא הספריות. עיסוקם של המתנדבים בספריות מגוון. לעיתים עומד לרשותם חדר והם מקימים את הספריה מראשית ועד אחרית, לעיתים קיים חדר ספריה אך אין פוקדים אותו, והמתנדבים שלנו מעוררים אותו לחיים. עוד עוסקים הספרנים שלנו בקיטלוג הספרים, מסדרים אותם ודואגים לכך שהתלמידים יגיעו להחליף ספרים בספריה. הפעילות החביבה ביותר של הספרנים היא לקיים שעת סיפור ולהוביל פעילויות נוספות בספרייה.
השנה, לראשונה, הצטרפו מתנדבות למטות האזוריים של "ידיד לחינוך" כמובילות תחום מתנדבים בספריות בתי הספר של העמותה (אלון, ברוש, הדס, גומא ודולב). עד לשנה זו הפעילות הייתה בעיקרה יישובית, למעט פעילות ספורדית.
השנה נבנתה תוכנית פעילות לכל אזור ואזור, וזאת לאחר מיפוי צרכים של כלל קהלי היעד, מנהלי האזורים, המתנדבים בספרייה ומנהלי בתי הספר.
מובילת תחום הספריות באזור גומא (אזור השפלה, היא רחלי כהן סמסון.

במפגש הראשון שהתקיים בחודש שעבר הגדירו לעצמם המתנדבים את המטרות העומדות לפניהם, וסימנו חלק מהדרכים בהן ניתן להשיג מטרות אלו. המתנדבים אף הביעו רצון ללמוד עוד על עולם הספר במפגשים הקבוצתיים המתוכננים השנה.

המפגש השני התקיים בראשית חודש נובמבר, בו התכנסו מתנדבי הספריות באזור גומא למפגש שני מתוך סידרת מפגשים מתוכננת לשנת הלימודים תש"ף. המפגש התקיים בבית ספר "ראשונים" בנס-ציונה, בית הספר הראשון שהוקם בעיר.
בחלקו הראשון של המפגש האזינו המתנדבים להרצאה: "הדרך אל הספר" מפי הגב' מאשה מטיס שריד- עורכת לשון, תוכן וספרות. מאשה שיתפה את המתנדבים בחוויותיה כילדה הפוקדת לעיתים קרובות את ספריית בית הספר ואת אהבתה למילה הכתובה. היא הרחיבה וסיפרה על עבודתה כעורכת ספרותית, על תהליכי העבודה המגוונות עם סופרים שונים, על הדרך שעובר הסופר מהרגע שיש לו רעיון לכתיבת ספר ועד הוצאתו לאור. מעניין היה לשמוע איך ספר קורם עור וגידים מרעיון שנובט ועד להוצאתו לאור, מה מקומם של סופרי הצללים, וכיצד מסייעים העורכים השונים לעצב את המוצר המוגמר – הספר המגיע אל המדפים ומשם לקורא.
המשתתפים גילו עניין רב בנושא, שאלו שאלות על עבודתה כמסייעת להוצאת הספר לאור ונענו במאור פנים.
בחלקו השני של המפגש התחלקו המתנדבים לשתי קבוצות עניין: האחת, בחרה להשתלם בנושא – "תוכנת מרים" שהעביר בהתנדבות המתנדב מר יואל נביאסקי מנס ציונה. "תוכנת מרים" היא תוכנה חינמית המאפשרת לספרן לקטלג ולעקוב אחר הספרים שבספריה.
השנייה, בחרה להשתלם בנושא - "שעת סיפור" בהנחייתה של המתנדבת הגב' איזה סורוקין מבי"ס בן צבי שבנס ציונה. המתנדבים קיבלו הדרכה בבחירת ספר מתאים, אופן קריאת הסיפור בפני התלמידים והצעות לפעילות לאחר קריאת הסיפור.

"קריאת ספרים פותחת לנו צוהר לעולמות רחוקים ולרגשות שמפעמים בנו בפנים" (איזה).

להצעה להכנת סימניה "מגניבה" לחץ כאן

 

מתוך מצגת הפתיחה במפגש של מתנדבי הספריות
באזור גומא - השפלה