הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

"בא לי ספר"

מאת נחום נוימן

בעיר רחובות פועלות כיום 13 ספריות בית ספריות, המופעלות על ידי מתנדבי "ידיד לחינוך".

בשלושה בתי ספר נוספים הספריות נימצאות בשלבי ארגון והקמה, גם הם על ידי מתנדבי העמותה.

במרבית בתי הספר חדר הספריה מהווה את הלב הפועם של המקום. בנוסף לקריאה והשאלת ספרים מתקיימות שם פעילויות מגוונות דוגמת מפגשי למידה, מסיבות ואירועים.

למעשה, נוצרה תלות מליאה של הפעלת הספריות על ידי המתנדבות, תוך שיתוף פעולה טוב עם הנהלות בתי הספר.

ביום א' האחרון הוא יום ירושלים, יצאתי יחד עם מירי רגירר, רכזת המתנדבים ברחובות, לשני בתי ספר בהם הספריה מתחדשת ונימצאת בשלבי ארגון והקמה.

ביה"ס "רמת אלון"

בבית ספר זה הייתה קיימת ספריה, אך מאחר שלא היה מי שיטפל באופן שוטף ברישום, בקטלוג ובסידור הספרים, הופסקה השאלת הספרים והספריה שימשה מעת לעת כחדר קריאה בלבד.

בחודשים האחרונים הספריה עוברת תהליך של התחדשות וריענון תחת ידיהן המסורות של המתנדבות ירדנה וויקטוריה.

ירדנה היא ספרנית מוסמכת וותיקה, שטרם פרישתה לגימלאות עבדה שנים רבות בספריה של אוניברסיטת חיפה ולאחר מכן במכון ויצמן. כיום היא מנסה להעביר את הניסיון והידע שצברה לבית הספר בו היא מתנדבת. היא חושבת גם על אפשרות לשיתופי פעולה בתחום בין בתי הספר ברחובות.

לויקטוריה אין רקע וניסיון בספרנות, אך התחום שבה את ליבה תוך כדי עיסוקה. היא נוהגת להקדים ולהגיע לספריה ומוצאת עצמה מתנתקת מהיומיום תוך כדי נגיעה בספרים. היא מחכה בקוצר רוח להפעלת הסיפרייה, עת תוכל להיפגש עם תלמידים, לשמוע את מאוויהם ואולי גם להקריא סיפורים.

ירדנה תיארה לי בקצרה את תהליך ארגון הספריה. תחילה מחלקים את הספרים לשתי קטיגוריות, האחת, ספרים לגילאי א'- ג' והשניה, לגילאי ד'- ו'. את הספרים מארגנים על גבי מדפים לפי שמות הסופרים. כרגע יש בספריה כ 800 ספרים, עוד טרם פניה לקבלת ספרים חדשים. נותר עוד להזין את פרטי הספרים לתוכנה יעודית שהותקנה לאחרונה.

ירדנה וויקטוריה שמו להן כיעד להפעיל את הספריה בתחילת שנת הלימודים הקרובה, תוך קבלת כל הסיוע הנדרש מהנהלת בית הספר. כדי לעמוד ביעד האתגרי הן מתכננות להמשיך את העבודה בספריה גם בחופשת הקיץ - שאפו!!!

בנוסף לכך, הן מוכנות להיכנס לפרוייקט נוסף של ארגון הספריה בבית הספר "שביט" (לשעבר "הדרים") שעבר למבנה חדש.

רונית, מנהלת בית הספר, ציינה את המסירות בה עובדות המתנדבות ותרומתן המהותית לבית הספר. לשאלתי, האם היא בטוחה שאכן התלמידים ישתמשו בספריה שמקימים, ענתה, שהדבר דורש המשך חינוך והשפעה של המורים.

ביה"ס "שריד"

גם בבית הספר ע"ש יוסי שריד, שר החינוך לשעבר, הסיפרייה היא למעשה סיפרייה מתחדשת. התהליך כבר נמשך כשנתיים, עת הוציאה המנהלת קול קורא לתרום ספרים לספריית בית הספר, והספרים אכן החלו לזרום ממקורות שונים כולל משפחות התלמידים, ספריות אחרות, תלמידים וגם עמותת "ידיד לחינוך".

הסיפרייה שגם שופצה, נחנכה לפני כחודש במעמד בני משפחתו של יוסי שריד, וסגן ראש העיר המחזיק בתיק החינוך.

הסיפרייה כוללת כ 2000 כותרים, אך מאחר והספרים עדיין אינם מקוטלגים במחשב, לא ניתן להשאיל אותם, אלא רק לקרוא בחדר הסיפרייה. היעד הוא שהחל מתחילת שנת הלימודים הקרובה ניתן יהיה גם להשאיל את הספרים לתלמידים.

על פעולת הארגון מנצחות ארבע מתנדבות מסורות.

דורה- ספרנית מקצועית שטרם פרישתה לגימלאות עבדה כספרנית בבתי ספר ברחובות.

תיקי- ללא רקע בספרנות, שעבדה טרם פרישה ברשות המיסים וכיום מוצאת עניין בתחום.

פנינה, שהחלה דרכה כטכנאית במכון הביולוגי וביצעה הסבה לקריירה שניה כספרנית בישיבת הדרום.

ויפה, אותה לא פגשנו.

המתנדבות חילקו ביניהן את העבודה, כאשר פנינה ממיינת את הספרים לפי קבוצות הגיל, דורה מקטלגת את הספרים בתוכנת המחשב, תיקי ויפה מדביקות על הספרים את שמות הסופרים ומסדרות על גבי המדפים.- ממש פס יצור לתפארת.

מבחינתי, היה מרגש לקרוא את ההקדשות שצירפו לספרים בוגרי כיתה ו', שהביאו ספרים לספריה כמתנה.

ורד, מנהלת בית הספר, בטוחה שהתלמידים ישתמשו בספריה ויקראו ספרים. בית הספר מעודד קריאה ורבים מהתלמידים שואלים ספרים בספריה העירונית.

נותר רק לקוות שלא ייווצר מצב, בו הפרה רוצה להניק יותר ממה שהעגל רוצה לינוק, ושהתלמידים יבואו לספריות, ישאלו ספרים, יקראו ויעשירו את עולמם.

אני לקחתי על עצמי את המשימה לחזור לספריות עוד מספר חודשים והפעם לשוחח עם התלמידים.