הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

אורי זמיר - נגרות, פסיפס, מיניאטורות ומה שביניהם

עד לפני חמש שנים לא האמין אורי זמיר שאחרי כל כך הרבה שנים בעבודה במקצועות ההייטק, הוא יחזור לביה"ס היסודי פעם בשבוע.

וכך מספר זמיר על עצמו:

"מאז ומעולם עסקתי באמנות להנאתי. זאת הייתה עבודה על חומרים מעץ, זכוכית ופסיפס.
חזרתי לבית-הספר היסודי, הפעם, כדי להעניק לתלמידים משהו שאני אוהב באמת, יודע לעשות ומאמין בכל ליבי כי הינו בעל ערך מוסף גבוה מאוד.

נוצרה הזדמנות פז, בה מנהלת בית-הספר "סביונים" בנס-ציונה, בית-הספר אשר קיבל תו "בית-ספר ירוק מתמיד", ביקשה להעניק לתלמידיה "פעילויות נשכחות", כגון: נגרות וחקלאות.

היה זה שילוב מבורך של רצון טוב מצד סמדר בייז, מנהלת בית-הספר, עם תמיכתה של חנה ורשביאק, רכזת "ידיד לחינוך" בנס-ציונה, אשר יצרה את הקשר ביני, כאמן בתחום העץ, לבין בית-הספר. כך נולדה הנגריה, בה זוכים התלמידים למספר שעות שבועיות של הנאה צרופה מעבודה פיזית, המביאה לידי ביטוי את יכולותיהם הטכניות המופלאות. למרות ששיעורי הנגרות מתקיימים בתום יום הלימודים, אף אחד מהתלמידים אינו מוכן להפסיד אותם.

אינני מורה בהכשרתי, אך הכלים אותם קיבלתי הן מ"ידיד לחינוך" והן ומבית-הספר, איפשרו לי לקלוט תלמידים מבלי לבחון מראש את יכולותיהם ולהתבסס על המלצת מורי בית-הספר. כך נוצר פסיפס מעניין של תלמידים עם מטרה משותפת: ליצור עבור בית-הספר ועבורם.

לדוגמה, ייצרנו השנה שולחנות מעץ עם פסיפס קרמיקה, המוצבים במבואה של בית-הספר ובנינו שרפרפים, מדפים ומתקני תלייה לבגדים, בתחום היצירה האישית.

 

אוסיף ואדגיש כי תרומתם של לימודי נגרות בבית-הספר, להעצמת התלמידים, להגברת הבטחון העצמי ולהבעת היכולות האישיות, הינה בעלת חשיבות רבה לאין ערוך".

זמיר מספר על ילד שכבר מהשעור הראשון הצביע על סקיצה של קורקינט, שהביא מהבית. הוא רצה לייצר כלי שבאמצעותו יוכל להגיע לביה"ס באופן עצמאי. "כבר מהרגע הראשון", אומר זמיר, "הבנתי שמדובר בילד טכנולוגי. לקראת סוף השנה הילד הגיע עם גבס על היד והיה ברור שלא יוכל לעבוד. הוא התעקש מאד והביא את אמא שלו. לאחר שאני והוא נתנו לה הנחיות, המשימה הושלמה והילד יצא רכוב על הכלי שהוא חלם עליו. זו הוכחה לכך שהילדים של היום הם מביני עניין, לא רק לעבור בין המסכים בסמרטפון והמחשב אלא מבינים את החיים ואת המטרות שהציבו בפניהם".

"השנה, שילבנו פעילות נוספת של יצירת מיניאטורות: נושא חדשני המביא לידי ביטוי עבודה מוטורית עדינה, תוך שימוש בחומרים מן הטבע ומיחזור חומרי גלם, נושא הקרוב לליבם של תלמידי בית-הספר ("ירוק מתמיד"), פעילות אשר זכתה להצלחה רבה.

בימים אלו, אנו מסכמים ארבע שנות פעילות, בהן השתתפו עשרות תלמידים מכיתות ה' ו-ו' ועוד ידנו נטוייה".

 

לפנינו כתבה  בשם: תלמד מסבא, שהתפרסמה ב"ידיעות רחובות", גליון סוף השבוע  מתאריך  28.8.15