הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

אופס...שכחתי

מאת: פנינה עינב

מפגש אחרון לשנת הלימודים נערך בקרית אונו, למתנדבי שוהם, יהוד וקריית אונו כמובן. לשם כך הוזמנה ד״ר אושרית דקאלו להרצות ולתרגל עניני זיכרון – מתוך סדרת הרצאות הנקראת: ״חלון אל המוח״.

את המפגש פתח מנכ״ל ״ידיד לחינוך״ נמרוד אקרמן, כשהוא נרגש לשתף אותנו בכך שיהוד היא עיר הולדתו ובקרית אונו הוא חי כיום, ולכן מרגיש בבית עם הגננת שלו שישבה בקהל, ומורות בבית הספר וכמובן שכנים שהכיר בין המתנדבים.

״העמותה, שיש לי הזכות לצקת את היסודות שלה, נושאת בשורה לאומית״, אמר נמרוד. "ידיד לחינוך היא נושאת הדגל בעניין איכות החיים לגימלאים. הגיל השלישי קיבל משמעות כשהוא קבע לו למטרה להצטרף למערכת החינוך 'ולהפוך את החינוך לזמן איכות'".

הארגון שנכנס לשנתו העשירית, כולל 35 קבוצות ישובים, מקדיש מעל עשרת אלפים שעות שבועיות וכמיליון וחצי שעות במצטבר מאז הקמתו...

הוא סיים את דברי ברכתו באמירת תודה והוסיף: ״מעבר לתהליך שעוברים התלמידים, חשוב גם לשמוע מצוות המורים בבית הספר על משמעות העזרה של המתנדבים, זה יוסיף למתנדבים כוחות להמשיך בשנים הבאות.״

ד״ר אושרית דקאלו פתחה את הרצאתה בהסבר על פעולת המוח והזיכרון. יש לנו כמאה מיליארד תאים במוח שארבעה עשר מיליארד מהם מתים במשך הזמן, אבל אנחנו משתמשים רק בכחמישה אחוז מתאי המוח שלנו. אנחנו קולטים בין 14 ל-17 קשרים- שהם חיבורי זיכרון – בשניה. הזיכרון עובד טוב בשבילנו אבל דווקא כשלא זוכרים, אז שמים לב לכך. צריך ללמוד לשפר את הזיכרון. ד"ר דקאלו סיפרה שהורים טוענים מדי פעם שהילדים אינם זוכרים את חומר הלימודים או את השיעורים, אולם כשהילדים נשאלים על שמות שחקנים או קבוצות כדורגל – לפתע הם זוכרים שמות ומשחקים וקבוצות שונות. ההסבר הוא שאנו צריכים מוטיבציה, ענין והקשבה כדי לזכור. יש ואנחנו משנים את הזיכרון, ובכל פעם שאנו נזכרים ומספרים על אירוע כלשהו – הוא משתנה בהתאם לרגשות השונים שלנו. ידוע למשל שעל ידי השתלת מילים בתוך משפטים, אפשר לשנות עדויות בבית המשפט של עדי מפתח.

דקאלו הדגימה כמה שיטות לשמור על ריכוז על ידי הימנעות מלחץ ודאגות, שעמום והסרת גורמים חיצוניים מפריעים. היא תרגלה איתנו משחקי אצבעות, מילים וצבעים, וכד׳.

כמנהג עמותת ״ידיד לחינוך״ עמדו שולחנות עמוסים בסלטים, סנדביצ׳ים וירקות, וכמובן שלסיום כל מתנדב קיבל מתנה – שעון קיר יפהפה עם מדבקה של העמותה.